Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnowie działa od nieco ponad roku, a już może pochwalić się wieloma działaniami na rzecz lokalnej społeczności. O zagubionych turystach, fatalnej drodze, wzorowej współpracy i integracyjnych wycieczkach rozmawiamy z mieszkankami tej miejscowości.
Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnowie działa od sierpnia 2023 roku. – Spotykałyśmy się już wcześniej na robieniu palmy, wieńca dożynkowego, organizowaliśmy też różne zabawy jako sołectwo, ale zawsze panie dołączały i pomagały nam – mówi o początkach działalności prezes koła Joanna Eliasz-Kotfis. – W końcu zdecydowaliśmy się sformalizować naszą działalność. Wspólnie organizujemy wiele wydarzeń, m.in. wiejskie dożynki, dzień dziecka, dzień kobiet. Dwukrotnie zajęłyśmy pierwsze miejsce w gminnym konkursie na palmę wielkanocną. Co roku przygotowujemy także wieniec dożynkowy.
Wszystkie panie podkreślają dobrą współpracę pomiędzy panią sołtys Marią Kalafarską, radą sołecką, radnymi i kołem gospodyń. – Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje – zauważa pani Irena Tomera. – Ta wspaniała współpraca zasługuje na uznanie. Czasem zdarza się na wioskach, że są jakieś kłótnie, swary, ale u nas wszyscy są nastawieni na działanie dla wspólnego dobra i widać tego efekty – dodaje.
Nasze rozmówczynie podkreślają także zaangażowanie młodych osób. Do koła gospodyń wiejskich zapisanych jest 35 osób. Każdy pełni określoną funkcję. Młodzież włącza się przede wszystkim w prace związane z przygotowaniem różnych imprez. W ostatnim czasie KGW Rożnów zorganizowało akcję charytatywną na rzecz Gabrysia, mieszkańca tej miejscowości, który ucierpiał w wypadku samochodowym. W całej gminie udało się zebrać ponad 20 tys. zł na leczenie i rehabilitację chłopaka.
Łączą pokolenia
– Mimo różnicy wieku, bardzo dobrze się dogadujemy – podkreśla Justyna Pochwała-Dołbińska. – Te wspólne spotkania to dla nas doskonała odskocznia od codzienności – dodaje. – To także sposób na integrację i wymianę doświadczeń – podkreśla pani prezes. – W kuchni bardziej aktywne są nasze seniorki, a młodsi członkowie angażują się w inne rzeczy. Wystawiliśmy się ze swoimi produktami na strzelińskim jarmarku „Miód i Dynia”. Planujemy pojawić się także na jarmarku bożonarodzeniowym w Strzelinie. Chcemy także organizować wycieczki, żeby zwiedzać i jeszcze bardziej zacieśniać więzi wśród mieszkańców. W tym roku byliśmy już w Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie. W roku ubiegłym wybrałyśmy się do teatru i na jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu – wymienia Joanna Eliasz-Kotfis.
Jednym z celów KGW jest także doposażenie świetlicy wiejskiej, która jest siedzibą koła. Część rzeczy już udało się kupić – to m.in. kuchnia gazowa pięciopalnikowa, profesjonalna patelnia, lodówka, chłodnia na ciasto. – Dobrze, że uruchomili te dopłaty dla kół gospodyń wiejskich, bo dzięki temu wsie trochę odżyły – zauważa pani Irena. W planach na najbliższą przyszłość jest także organizacja imprezy andrzejkowej dla dorosłych i mikołajek dla dzieci.
Brakuje sklepu i autobusów
Na pytanie o to, co wiosce jest potrzebne, panie z KGW odpowiadają bez wahania – nowa droga. Jezdnia z Przeworna do Rożnowa jest obecnie w fatalnym stanie. O remont tej powiatowej drogi wielokrotnie apelowała radna poprzedniej kadencji Bożena Borkowska. – Nie ma też żadnej komunikacji, połączeń autobusowych… Bus by się przydał, żeby do lekarza pojechać. Dzieci do Strzelina do szkoły też nie mają jak dojechać i rodzice muszą je codziennie wozić – dodają mieszkanki Rożnowa. Brakuje także sklepu. Ten, który działał tu przez lata, służył również jako miejsce spotkań.
Cały artykuł zamieściliśmy w 44 (1232) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.