Klasa VIII b z 1970 r. Zdjęcie zrobione przed wejściem do świetlicy strzelińskiej cukrowni

Niedawno pisaliśmy o rozpoczęciu poszukiwań dokumentów, zdjęć i wspomnień z historii pierwszej szkoły podstawowej w Strzelinie. Zgłosiły się już osoby, które udostępniły kilka ciekawych i cenne dokumenty.

Akcja poszukiwania historii strzelińskiej szkoły nr 1 powoli się rozkręca. Zgłosiły się już pierwsze osoby, które dostarczyły niezwykle ciekawe zdjęcia i dokumenty.
Pani Violetta Misa-Pachut udostępniła fantastyczny maszynopis, którego autorką jest nauczycielka szkoły nr 1 Irena Lapander. Opisała ona początki tej szkoły, a miały one miejsce 18 września 1945 r. w dzisiejszym Liceum Ogólnokształcącym, a dawnym królewskim gimnazjum im. Cesarza Wilhelma. Tego dnia osiemnastka dzieci, dwie nauczycielki: Maria Bielawska i Janina Szechińska oraz kierownik szkoły Alojzy Salomon rozpoczęli zajęcia w polskiej szkole.
Bardzo ciekawe zdjęcia przekazał pan Zbigniew Wiliński. Są to m.in. zdjęcia klas III b z 1964 r. i VIII b z 1970 r. Co więcej, pan Zbigniew odtworzył imiona i nazwiska osób uwiecznionych na fotografiach, dzięki czemu kolejne luki w historii zostały wypełnione.

Klasa III b z 1964 r. Wychowawczynią klasy była Janina Mazur


Apel o pomoc w przywracaniu historii szkoły jest wciąż aktualny. Dlatego jeśli ktoś z twojej rodziny, znajomych czy przyjaciół chodził do tej szkoły, to powiedz mu o tej akcji i poproś, żeby podzielił się wiedzą lub opowiedz, co pamiętasz z opowieści osób, które już odeszły. To też jest cenne. Być może w domu masz jakieś zdjęcia nauczycieli, uczniów czy inne ciekawe dokumenty – udostępnij je do zeskanowania lub sfotografuj i prześlij.
Każda informacja jest cenna w rzetelnym opracowaniu historii szkoły nr 1 w Strzelinie. Informacje można przekazywać do sekretariatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących (ogólniak) lub na maila: wandoczka@gmail.com.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również