Julian Kaczmarek (z lewej) i Mirosław Knihinicki oskarżają władze miasta i lokalny PiS o zdradę

Dwóch działaczy prawicowych ze Strzelina - Julian Kaczmarek i Mirosław Knihinicki oskarżają Pawła Laszczyńskiego z terenowego oddziału PiS o zdradę. Przy okazji dostało się również burmistrz Dorocie Pawnuk. Chodzi o napis na tablicy umieszczonej na Pomniku Żołnierza Polskiego.

Pamiątkową tablicę zawieszono kilka lat temu. Wcześniej treść i cytaty uzgodniono z władzami miasta. Działacze ze Strzelina postulowali, aby na tablicy umieścić fragment wiersza prof. Mariusza Oriona Jędryska, polityka PiS z Wrocławia.

– Na spotkaniu w gminie postulowaliśmy o umieszczenie na tablicy cytatu z wiersza profesora Jędryska, który odnosi się do Żołnierzy Wyklętych. To było już uzgodnione. Jednak burmistrz Dorota Pawnuk zaproponowała fragment homilii Jana Pawła II odnoszącej się do żołnierzy poległych pod Monte Cassino – tłumaczy Julian Kaczmarek, były radny i dawny działacz PiS.

Lokalni działacze mają pretensje do swojego kolegi Pawła Laszczyńskiego, że wówczas na spotkaniu z władzami gminy nie zaprotestował.

– Zapomniał jaki projekt został uzgodniony i kogo zdradził? To wstyd, bo ten człowiek jest szafarzem w kościele, czyli osobą najwyższego zaufania – dodaje Mirosław Knihinicki, społecznik.

Dawni działacze przekonują, że Paweł Laszczyński miał układy w gminie i prowadził tam swoje interesy. Zaopatrywał strzeliński magistrat w tusze i tonery do drukarek. To, zdaniem działaczy, powodowało zależność od władz miasta.

 

Papież bardziej znany od Jędryska

Dlaczego burmistrz Strzelina nie zgodziła się na cytat prof. Mariusza Oriona Jędryska?

- Uważam, że wracanie do sprawy sprzed 6 lat i poszukiwanie afery w tym temacie jest absurdalne. Cytat świętego Jana Pawła II został zaakceptowany przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Jego adekwatność potwierdza fakt, że co roku, podczas uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym jest odczytywany w obecności młodzieży, pocztów sztandarowych i delegacji – przekonuje burmistrz Dorota Pawnuk, która dodaje, że podczas patriotycznych uroczystości nigdy nie widziała działaczy, którzy przyszli z „rewelacjami” do naszej redakcji.

- Zamiast wspólnie z młodzieżą i organizacjami kombatanckimi oddawać hołd bohaterom, wolą pomawiać i szukać afer tam, gdzie ich nie ma. Napis na tablicy był omawiany na posiedzeniu zespołu do spraw nadawania nazw w gminie Strzelin. Jego członkowie uznali, że Jan Paweł II jest autorytetem wszystkich Polaków, a poseł Jędrysek oprócz tego, że jest czynnym politykiem, nie jest postacią wszystkim znaną – uzasadnia Dorota Pawnuk.

Ostatecznie jedna z tablic z tekstem profesora Jędryska pojechała do Ministerstwa Środowiska w Warszawie, gdzie w latach 2005-2007 profesor był podsekretarzem stanu. Druga tablica z homilią papieża trafiła na pomnik.

Cały artykuł zamieściliśmy w 11 (1199) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kioskUWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
nn
Niestety szef pisu strzelińskiego pan Paweł Laszczyński nie sprawdził się jako radny miasta, zero inicjatyw, zero pomysłów, zero skuteczności
4
Gravatar
spajker.
papież jest autorytetem niewątpliwym. ten jędrysek to niech zamiast wierszy pisać niech mi ta polską potęgę gazową pokaże i gaz tani polski załatwi. jestem potomkiem polskiej husarii i brzydzę się gazem i ruskim i arabskim. jankeskim też,
on wygląda jak przerośnięte dziecko i mówi jak przerośnięte dziecko. on może swoją tablicę sam sobie w celestynie postawić.
napisy na pomnikach powinny być uniwersalne i w ieczne a nie sezonowe.
ten jędrysek zupełnie nie pasuje do legionisty . on mi bardziej mi na partnera prezydenta słupska pasuje.

3
Gravatar
cześ
niewątpliwym? czy aby na pewno???
0
Gravatar
spajker.
na pewno większym niż ten koleś o wyglądzie przerośniętego dziecka z narcyzmem wielkościowym co to opowiadał że polska jest potegą gazową a jego przeciwnicy sprzedali te złoża obcokrajowcom za grosze. możesz być synem boga a ludzie w to zwątpią i cie ukrzyżują. możesz być witoldem pilcekim a ub cie zakatuje. wrogów nie musisz szukać oni znajdą ciebie. jeżeli ten rozmodlony koleś jest na 90% dobry to patrz na te 90 proc a nie na te 10 proc z którymi sobie nie radzi dobrze. ja staram sie porównywać ludzi nie do teoretycznego ideału ale do ewentualnych zamienników. sam bóg katolików mówił że wybije ludzi w niego niewierzących do 7go pokolenia. sam bóg stalinistów mówił że wybije każdego innego niż on sam. ten wojtyła mógł rozbić organizację państwa watykan wywalając pedofili czyli 50% personelu i homosiów czyli drugie 50% albo mógł zarządzić kary łagodniejsze w tym celu aby państwo kościelne przetrwało. wybrał drogę soft w tym celu aby ranne etycznie państwo pzetrwało i sie oczyściło z brudów. nawet brudny ksiądz jest lepszy niż elokwentny sprzedawca polisolokat w garniturze. no i lepszy niż marszałek sejmu i premier oleksy o wyglądzie kupy i o głosie kupy który był ruskim szpiclem i sam się do tego przyznał.
3
Gravatar
cześ
Fajne podejście. Nie dziwię się że tam tylu zboczeńców się uchowało :D Jeśli najważniejsze jest dobro instytucji :D
1

Przeczytaj również