Podczas każdej wycieczki można otrzymać pieczątkę do książeczki turysty. Fot. UMiG Strzelin

Organizowane przez Centrum Informacji Turystycznej w Strzelinie wycieczki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Jakie miejsca będzie można odwiedzić w najbliższym czasie? Do części z nich można dostać się tylko z przewodnikiem. 

Przewodnik Andrzej Morka z Centrum Informacji Turystycznej w Strzelinie zorganizował ostatnio kilka wycieczek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Pierwsza była lekcja muzealna połączona ze zwiedzaniem kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie. – W tej wycieczce wzięło udział 70 osób, co moim zdaniem jest znakomitą frekwencją – podkreśla Andrzej Morka. – Dla porównania mój bardzo dobry kolega, który jest przewodnikiem we Wrocławiu, w tym samym czasie zorganizował darmowe zwiedzanie kościoła garnizonowego pw. św. Elżbiety. Na tę wycieczkę przyszło około 18 osób, a świątynia ma tytuł bazyliki. Myślę, że jest ogromne zapotrzebowanie wśród mieszkańców naszego miasta czy gminy, żeby poznawać lokalne zabytki – dodaje nasz rozmówca.

Po pierwszej wycieczce, która okazała się sukcesem i odpowiadając na prośby mieszkańców, zorganizowano kolejną. Tym razem – do rotundy św. Gotarda. – Zwiedziło ją 50 osób, co również uważam że jest znakomitą frekwencją. Byli zarówno nasi mieszkańcy, jak i osoby przyjezdne z innych miast. W marcu zorganizowaliśmy po raz pierwszy wycieczkę objazdową po mieście meleksem. W czasie półgodzinnego kursu opowiadałem o głównych zabytkach Strzelina. Przygotowaliśmy pięć kursów i jak tylko otworzyłem zapisy, to w ciągu 40 minut cała lista została zapełniona. Cieszyło się to naprawdę dużym zainteresowaniem. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że planujemy powtórzyć taką wycieczkę jeszcze w tym roku – zapowiada Andrzej Morka.

Przewodnik Andrzej Morka opowiedział o wycieczkach organizowanych przez Centrum Informacji Turystycznej w Strzelinie

W marcu odbyło się długo wyczekiwane otwarcie podziemi ratusza. – Podczas Jarmarku Wielkanocnego zorganizowaliśmy pierwsze zwiedzanie. Zainteresowanie było tak duże, że powtórzyliśmy to dwa dni później. Łącznie około 200 osób odwiedziło podziemia strzelińskiego ratusza, co też nas bardzo cieszyło. W sobotę, 27 kwietnia, planujemy ponowne otwarcie piwnic ratusza. Prawdopodobnie takie zwiedzanie będzie organizowane cyklicznie, aby wszyscy zainteresowani mieszkańcy przynajmniej raz w roku mieli możliwość zejść do piwnic – podkreśla nasz rozmówca.

Pierwsza taka wycieczka

W minioną sobotę [13 kwietnia – red.] zwiedziliśmy kościół Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła i Ewangelisty przy ul. Staromiejskiej w Strzelinie. Akurat w ten weekend oprowadzałem i naszych mieszkańców i jeszcze trzy wycieczki zewnętrzne, które chciały odwiedzić nasze miasto – wspomina Andrzej Morka. Dla wytrwałych turystów Centrum Informacji Turystycznej we współpracy ze Strzelińskim Ośrodkiem Kultury przygotowało książeczkę turysty. Za udział w każdej wycieczce można otrzymać pieczątkę, a dla osób, które zgromadzą ich jak najwięcej, przygotowano nagrody. W planach są kolejne wycieczki.

Cały artykuł zamieściliśmy w 15 (1203) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Konrad
Drogi
Inicjatywa wspaniała. Jednak, aby zachęcać do zwiedzania trzeba mieć drogi jak należy aby tam dojechać. Np droga na Gromnik to sito.
-1
Gravatar
spajker.
wycieczka po strzelinie . od kościoła do kościoła. strzelin kościołami stoi nie ma tu juz nic więcej do obejrzenia?
kościół czeski na staromiejskiej. niezły perwers . honorowy obuwatel strzelina ksiądz xxx wchodzi do tego czeskiego kościoła na staromiejskiej i na oczach dzieci zabiera czerwony dywan. złodziej w biały dzień ale to przecież michałkiewicz. zwierzchnik samego boga. był jeszcze kościół luterański przy runku a tam w roku 1943 pastor wywiesił niemiecką flagę ze swastyką a sam był ubtany na brunatno jat gestapo. oczywiście portret austraiackiego akwarelysty wisiał na ołtarzu. warto o tym wspomnieć odwiedzającym strzelin. kościół przy ul szewskiej we wrocławiu był pełny a bilety wyprzedane na 2 lata z góry jak w kościele tym zagrał jan garbarek i hillard ensemble.
ciekawostką strzelina były esy i podest nad wyrobiskiem ale poszło się lucjanić.
no panu przewodnikowi polecam zaprowadzenie wycieczki na skwerek koło dawnej fabryki konserw blisko poczty. była tam synagoga dla wszystkich 20tu żydów strzelińskich. noblista paul ehrlich był jednym z nich. przewodnikowi polecam odwiedzić też miejsca dawnej aktywności gospodarczej strzelina czyli dawnej fabryki mebli dawnego tartaku dawnej cegielni dawnego wsk dawnej mleczarni dawnego kombinatu rolnego dawnego kamieniołomu dawnej fabryki dachówek libala dawnych knajp dawnej fabryki konserw dawnej fabryki włókiennicz ej dawnej centrali nasiennej dawnego pbk dawnego pks dawnego pzgs i innych reliktów aktywności tubylców innych niż pełzanie po katolickiej podłodze.
jeżeli na 860 000 czny wrocław na wieżę widokową kościoła garnizonowego w centrum przychodzi 18cie osób to ile osób przyjdzie na zwiedzanie kościoła michała w 10 000 cznym strzelinie?
propagandę sukcesu już przerabiałem. wbiłem sobie ostatnio drzazgę. podobno drzazga z krzyzą chrystusowego. proszę mnie odwiedzić. wycieczki autokarowe zapraszam za 1dno dniowym wyprzedzeniem. pokażę turystom blokopatię strzelina i ceny wyższe niż w berlinie.

0

Przeczytaj również