Długoletnim dyrektorem pierwszej podstawówki był też Franciszek Wierski. Jak wspominają go uczniowie? Zamieszczamy też kilka informacji o planowanych uroczystościach rocznicowych szkoły nr 1.
Pierwsza podstawówka w październiku 1947 r. została przeniesiona z budynku ogólniaka na ul. Ząbkowicką. Po roku część uczniów wróciła do poprzedniej lokalizacji. Na Ząbkowickiej była siedmiolatka, a w ogólniaku utworzono jedenastolatkę.
Rok szkolny 1950/51 był dla jedenastolatki karuzelą dyrektorów. Funkcję tę pełnili kolejno Aleksander Ostromęcki, Zofia Jaroszewska i Tadeusz Jackowski. We wrześniu 1951 r. dyrektorem został Franciszek Wierski, który dyrektorował przez następne dwadzieścia lat, najpierw jako szef jedenastolatki, a gdy ją w 1964 r. zlikwidowano, jako dyrektor Liceum Ogólnokształcącego. W 1971 r. dyrektor Franciszek Wierski przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Życzliwy i opiekuńczy
Po dyrektorze Jackowskim, za którego w szkole panował terror (trzeba pamiętać, że były to czasy stalinowskie), Franciszek Wierski przyniósł zdecydowaną zmianę. Wprawdzie na zmniejszenie nacisku ideologicznego trzeba było poczekać aż do śmierci Stalina, to w szkole zapanował zupełnie inny duch. Jak wspomina Anna Kasperkiewicz, która była wówczas uczennicą VI klasy, zmieniło się podejście do uczniów, nie tylko dyrekcji, ale i nauczycieli. Szkoła zaczęła żyć swoim życiem, urządzano zabawy, wycieczki, wieczornice poetyckie, wystawiano sztuki teatralne. Nie brakowało też zawodów sportowych. Dyrektor Wierski był zawsze bardzo życzliwy i opiekuńczy w stosunku do młodzieży, a jego współpraca z nauczycielami także układała się pozytywnie.
Podobne wspomnienia ma Ewa Kotala, która podkreśla, że dyrektora interesowało też to, co młodzież robi po szkole i czy nie zachowuje się niestosownie. Na rowerze jeździł po mieście, sprawdzając, co porabiają uczniowie. Pani Ewa opowiada, że któregoś popołudnia wracała z rodzicami do domu, ale ich sporo wyprzedziła i podskakiwała sobie radośnie koło kina. Nagle pojawił się dyrektor Wierski, który zapytał, co ona tutaj robi sama. Te rowerowe patrole Franciszka Wierskiego temperowały zachowanie wielu uczniów, bo dyrektor pojawiał się nieoczekiwanie w nieoczekiwanych miejscach.
Nauczycielskie małżeństwo
Franciszek Wierski, oprócz dyrektorowania, uczył także języka angielskiego. Również jego żona, Irena, była nauczycielką. Uczyła dzieci w klasach I-III.
To nauczycielskie małżeństwo miało dwójkę dzieci – Jerzego i Marię. Syn ukończył studia geologiczne. Maria była uczennicą strzelińskiego ogólniaka, maturę zdała w 1953 r. Była bardzo uzdolniona muzycznie, świetnie grała na fortepianie. Bardzo ciepło wspomina państwa Wierskich Anna Kasperkiewicz, której siostra przyjaźniła się z Marią. Miała do nich ogromny szacunek i podziw.
Po przejściu na emeryturę Franciszek Wierski nie stracił kontaktu z uczniami i nauczycielami. Do końca życia spotykał się z byłymi wychowankami i zaprzyjaźnionymi nauczycielami.
Zmarł 18 marca 1987 r. i spoczywa na strzelińskim cmentarzu parafialnym.
Pierwsze informacje o uroczystościach rocznicowych
Obchody 80-lecia pierwszej podstawówki zaczynają powoli nabierać kształtu. Uroczyste spotkanie z tej okazji odbędzie się najprawdopodobniej 14 września tego roku. O szczegółach będziemy informować.
Natomiast już dziś organizatorzy zapraszają na Msze św., które będą odprawione w intencji wszystkich zmarłych i żyjących nauczycieli oraz uczniów, także tych przywiezionych do Strzelina po II wojnie światowej, którzy uczęszczali do Powszechnej Szkoły Podstawowej przy ul. Wrocławskiej (dziś Jana Pawła II) i przy ul. Ząbkowskiej (obecnie Ząbkowickiej).
W niedzielę, 14 września, o godz. 10.30 odprawiona zostanie Msza św. w kościele pw. Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła przy ul. Staromiejskiej w Strzelinie.
Tego samego dnia, o godz. 12.00, odbędzie się Msza s. w tej intencji w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Floriana w Strzelinie.
Jeśli ktoś nie będzie mógł uczestniczyć w tych uroczystościach, to organizatorzy zapraszają na transmisję Mszy św. z Jasnej Góry, która będzie transmitowana 18 września o godz. 7.00 w TVP 1.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij
tymczasem dyrektor patrolował ulice rowerem i zawsze trzeba było być czujnym bardziej niż za gestapo.
schizofrenia to choroba ludzi zakompleksionyc h.