ZNAJDŹ NA STRONIE

Udział w akcji wzięli także najmłodsi mieszkańcyPo udanej akcji sprzątania Kozińca przyszedł czas na elektrośmieci. Popsute i niepotrzebne już komputery, zabawki elektroniczne, stare pralki, lodówki czy telewizory – mieszkańcy mieli najlepsza okazję pozbycia się zużytego sprzętu. Katarzyna Leszczyńska-Suwała podkreśla, jak ważne jest, aby zwracać uwagę, komu oddajemy elektrośmieci.

Pierwsza zbiórka elektrośmieci przed świetlicą w Gęsińcu odbyła się w sobotę, 2 maja. Trwała od godz. 14:00 do 18:00. Zorganizowała ją nieformalna grupa pn. „Laboratorium działań” wraz z sołtysem. Podstawieniem kontenera zajęła się firma P.H.U. Marta, która zajmuje się zbieraniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie całej gminy Strzelin. Załadowany został prawie cały kontener. Mieszkańcy przynosili przede wszystkim stare telewizory. – Ludzie chcą takich akcji częściej, niektórzy przywozili te śmieci na taczkach. Być może zastanowimy się nad inną formą, wtedy firma mogłaby dojeżdżać po odbiór tych śmieci do każdej osoby – wyjaśnia Katarzyna Leszczyńska-Suwała, która należy do rady sołeckiej Gęsińca.
Wszyscy, którzy przywieźli elektrośmieci, otrzymali drzewka ufundowane przez Nadleśnictwo Henryków. Wręczane były także flagi wykonane przez dzieci na zajęciach w świetlicy pod kierownictwem opiekunki Marty Brzezińskiej. – Dzieci były bardzo dumne, że mogą w ten sposób wspomóc akcję – mówi Katarzyna.
Jak podkreśla nasza rozmówczyni, zaproszenie firmy zajmującej się zbieraniem elektrośmieci było bardzo istotne. Często zdarza się, że sprzęty, pozostawiane do odbioru na drugi dzień, zabierane są przez nieznane osoby, które biorą części im potrzebne, a pozostałości wyrzucają do lasów. Takie miejsca znajdują się chociażby przy drodze na Dębniki, gdzie obecnie Nadleśnictwo Henryków postawiło szlaban, aby nie wyrzucać tam śmieci. – Jeżdżą ludzie, którzy zarabiają na tych elektrośmieciach. Wymontowują metale, z których zrobione są te produkty, a obudowy plastikowe wyrzucają. Często są to akcje zorganizowane – tłumaczy nasza rozmwczyni.
Warto więc zwrócić uwagę, komu oddajemy zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne. Jeżeli mieszkańcy nie mają możliwości, aby samodzielnie odwieźć elektrośmieci do specjalnego punktu, gminy cyklicznie organizują zbiórki objazdowe. Wszelkie zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne można zostawiać nieodpłatnie w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, znajdujących się w każdej gminie.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również