To był wyjątkowy dzień dla uczniów i grona pedagogicznego Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Armii Krajowej w Strzelinie. Z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej zbiegła się uroczystość nadania szkole sztandaru.
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, by następnie przenieść się do kościoła. Mszę świętą odprawił ks. proboszcz Andrzej Porębny. Po Mszy św. poczty sztandarowe okolicznych szkół oraz zaproszeni goście udali się do Strzelińskiego Ośrodka Kultury. Tam dyrektor gimnazjum Grażyna Ziółkowska powitała przybyłych, a także podziękowała sponsorom, dzięki którym ta uroczystość mogła się odbyć.
Na mównicę kolejno wychodzili ci, którzy tego dnia chcieli złożyć gratulacje i wyrazy uznania uczniom, nauczycielom i wszystkim związanym ze szkołą.
Słowa przemawiających nawiązywały do symboliki sztandaru, ale nie tylko. Wiele powiedziano też na temat żołnierzy AK. Zaznaczono, że to wielka odpowiedzialność i zaszczyt mieć takiego patrona.
Przewodniczący rady rodziców Gimnazjum nr 1Piotr Fryc nawiązał do słów amerykańskiego generała II wojny światowej George’a Patton’a, który powiedział, że sztandar dla patrioty jest tym, czym krzyż dla chrześcijanina.
Wiele emocji wśród zebranych wzbudziły słowa kpt. Stanisława Matwijów. Ze wzruszeniem wspominał czasy wojny oraz swoich towarzyszy, którym tego ciężkiego okresu nie udało się przeżyć. Kapitan został nagrodzony owacjami na stojąco. Po tej części przyszedł czas na uroczyste przekazanie sztandaru. W poczcie sztandarowym uczniów znaleźli się chorąży – Szymon Skrzypiec, asysta – Patrycja Szczepańska i Karolina Jarocka.
Następnie wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego przez Gimnazjum nr 1.
Uroczystości zakończyły się częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów gimnazjum. W całości nawiązywała do poświęcenia i zaangażowania żołnierzy Armii Krajowej, jakie włożyli w wyzwolenie Polski.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.