Obejrzeć można było też dawne przedmioty codziennego użytku
Obejrzeć można było też dawne przedmioty codziennego użytku
Niedawno mieszkańcy mieli możliwość, aby przyjrzeć się, jak wyglądał powojenny Strzelin i powstająca w nim społeczność. Zaprezentowana wystawa pełna była fotografii, dokumentów i ciekawych przedmiotów. Twórcom zależało, aby wydobyć klimat pierwszych dni w powojennym mieście.
W piątek, 28 kwietnia w izbie muzealnej przy ul. Brzegowej 10a odbyło się otwarcie wystawy pt. „Oni byli tu pierwsi”. Relacja z wydarzenia w najbliższym wydaniu "Słowa".
Mieszkańcy z zainteresowaniem przyglądali się fotografiom

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: „Oni byli tu pierwsi”
nieszczęściem ziem pozyskanych był układ poczdamski w ramach którego postanowiono że ziemie pozyskane idą na 20 lat pod administrację polską a po 20latach traktat pokojowy rozstrzygnie co dalej. w takich okolicznościach nowi mieszkańcy nie byli zainteresowani odbudową wrocławia czy strzelina tylko rozbierali to co zostało i cegły szły na odbudowę warszawy. po co było odbudowywać kościół luterański w rynku? komu? luteranom co tu wrócą za 20 lat? do wrocłwia i strzelina przywieźli ludzi z wiosek. nawet zburzone niemieckie budynki były o niebo lepsze niż te co pozostawili za sobą, toaleta w domu , woda w domu,kanalizacj a w domu , co tu poprawiać? kiedy nawet starosta stanisławowa nie miał tego u siebie na kresach. te traktory na zdjęciu przywodzą mi na myśl wspomnienia kresowiaka z wrocławia. w 1945 roku przyjechał do wrocławia , zastał domostwo i traktor bristol-buldoga, jak na zdjęciu. ze złości do niemców odkręcił świecę zapłonową nasypał tam piachu odpalił silnik i go zatarł. na złość niemcom. jak wrócą to będą mieli wrak. niemcy nie wrócili,on po kilku latach sam sfinansował remont kapitalny traktora, który na złość niemcom zatarł. wystarczyło w poczdamie dać polakom te ziemie nie na 20 lat ale na zawsze i nie dzierżawę wieczystą tylko prawo własności to przybysze zza buga zamiast rozbierać miasta na cegły dla warszawy odbudowali by swoje nowe miasta.
0

Przeczytaj również