Rynek w Wiązowie odwiedziły także przedszkolaki
Rynek w Wiązowie odwiedziły także przedszkolaki
Ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy kolejny raz odbyła się w Strzelinie i Wiązowie. Na najmłodszych czekała prawdziwa moc atrakcji. Spotkania opierały się, oczywiście, na literaturze, ale zostały połączone z działaniami muzycznymi i plastycznymi.
Tydzień bibliotek już od kilku lat organizowany jest w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelinie. Corocznie przypada na tydzień majowy. Najczęściej rozpoczyna się od Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Tegorocznym hasłem tego wyjątkowego tygodnia było „biblioteka inspiruje”.
Jak poinformowała Lidia Widelska z MiGBP w Strzelinie, między 8, a 15 maja przypadał Dzień Ptaków Wędrownych, Święto Polskiej Muzyki i Plastyki oraz Dzień Niezapominajki. To właśnie one zainspirowały bibliotekarkę do zorganizowania tematycznych spotkań dla najmłodszych. – Chciałabym, żeby dzieci nabrały nawyku przychodzenia do biblioteki, aby oswoiły się z tym miejscem i nie czuły się tutaj obco. Przede wszystkim zapraszamy w tym tygodniu najmłodszych – powiedziała Widelska. Spotkania opierały się na tematycznej literaturze, a następnie na tej bazie dzieci przechodziły do działań plastycznych. Jak poinformowała bibliotekarka, najmłodsi bardzo dobrze czują się w specjalnie przygotowanym kąciku malucha. Podczas tygodnia bibliotek, placówkę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Mały Odkrywca”, Niepublicznego Przedszkola Ekologicznego „Eko-Przedszkolak”, Niepublicznego Przedszkola „Bajka” i Niepublicznego Przedszkola Katolickiego „Aniołek” w Strzelinie.
Przedszkolaki wykonywały instrumenty muzyczne z niepotrzebnych przedmiotów i słuchały dźwięków mniej znanych instrumentów. Rozpoznawały także ptasie odgłosy, słuchały krótkich wierszyków, rozmawiały o niezapominajkach i niezapominaniu.
Wielkie czytanie
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiązowie święto bibliotek zbiegło się z projektem „Wyprawa do Głębi Biblioteki”, realizowanym w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Partnerstwo publiczno-społeczne, we współpracy z Fundacją „Atena”.
Wiązowska biblioteka również przygotowała wiele atrakcji. Było to m.in. „czytanie na bibliotecznym dywanie”. Wszyscy, którzy odwiedzili tego dnia bibliotekę, wybierali dowolną książkę i czytali ją, siadając na dywanie. Inne zajęcia pn. „Czytanie uskrzydla” były połączone z działaniami plastycznymi. Uczestnicy opowiadali, czym jest dla nich czytanie i jak wzbogacają się dzięki literaturze.
Tradycyjnie zorganizowano także „wielkie czytanie” w rynku, które odbyło się w dzień targowy. - Za sprawą klasyków dziecięcej literatury i barwnej scenografii mieszkańcy gminy Wiązów mogli przenieść się w bezkresną krainę bajek – powiedziała Barbara Antes-Skorupska z GBP.
Głośne czytanie zainicjowały sekretarz UMiG Wiązów Agnieszka Puzyniak oraz prezes Fundacji „Atena” Ewa Mielczarek. Następnie do rozsyłania „żywego słowa” dyrektor biblioteki Magdalena Krupa zaprosiła uczniów z kl. VI a ze Szkoły Podstawowej w Wiązowie, których przygotowała wychowawczyni Grażyna Budna. Do akcji włączyły się również przedszkolaki „Motyle”, „Kubusie” i „Pszczółki” z przedszkola „Bajkowy Ogród” w Wiązowie, przygotowane przez nauczycieli Annę Głodek, Łukasza Stopę, Jolantę Pater-Kotylę i Katarzynę Grzybek-Pater. Maluchy zaprezentowały się w wesołych piosenkach oraz we wspólnym czytaniu wielkoformatowej książki.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także