Mieszkańcy Wiązowa podzieleni w sprawie zmian nazw ulic
Jedną z najdłuższych jest ulica Armii Ludowej. Przecina ją ul. Gen. Karola Świerczewskiego. W niewielkiej miejscowości z urokliwym rynkiem jest również ulica 1 Maja. Zgodnie z nową ustawą dekomunizacyjną, samorządy mają czas na zmiany do września 2017 roku. Czy pomysł podoba się mieszkańcom Wiązowa?
- Moim zdaniem, zmiany nazw ulic, które kojarzą się z komunizmem, powinny nastąpić. To nie był dobry ustrój, gnębili nas. Sam się dziwię, że nazw jeszcze nie zmieniono. Niestety tutaj były takie władze – mówi Zygmunt Bojdo, jeden z mieszkańców.
Pan Zygmunt ma pomysł, aby ulicę Armii Ludowej nazwać Strzelińską, bo prowadzi w kierunku Strzelina. Ulica 1 Maja mogłaby być Brzeską. Inni mieszkańcy tłumaczą, że przyzwyczaili się do starych nazw.
- Stare nazwy nam nie przeszkadzają. Odkąd pamiętam to Armii Ludowej zawsze była. Nie mamy zamiaru jeździć do urzędów i zmieniać dokumentów – przekonują Jan Dębowicz i Hubert Organistka z Wiązowa.
Jednak część ludzi dziwi się, że nazwy ulic nie zostały zmienione, jak np. w Strzelinie czy Wrocławiu.
- Od lat mieszkam na Armii Ludowej. Gdy załatwiam sprawy w urzędach, to dziwią się, że taka ulica jeszcze istnieje. Osobiście podobają mi się kwiaty, dlatego zamieniłbym na nazwy kwiatowe – tłumaczy Stanisław Bojdo.
Łącznie na Dolnym Śląsku na zmianę czeka 100 nazw ulic, mostów i budowli. Czy konkretna nazwa propaguje komunizm, ustalą historycy oraz pracownicy IPN. Z przestrzeni publicznej powinny też zniknąć monumenty i tablice propagujące system totalitarny.
- W 2016 roku parlament przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych w nazwach obiektów i ulic. Ustawa wynika z pewnej przyzwoitości historycznej. Z przestrzeni publicznej mają zniknąć nazwy propagujące komunizm – informuje Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.
Na Dolnym Śląsku jest jeszcze ponad sto nazw ulic, które budzą kontrowersje, chociażby 22 Lipca czy Armii Czerwonej. Wrocławski oddział IPN przygotowuje listę nazw ulic i obiektów, które mają zostać zmienione.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
ulice
nina powiedziała : Że co? Że ruscy nas uratowali? hahahaha toś teraz dowaliłRE: Mieszkańcy Wiązowa podzieleni w sprawie zmian nazw ulic
nina powiedziała : rosjanie nie wyzwolili ale napadli na naszą ojczyznę. zamiast gubernatora hansa franka był bolek bierut gomółka i jego następcy. żołnierze radzieccy stali się cyborgami. z przodu strzelali do nich niemcy a z tyłu strzelali do nich rosjanie w myśl rozkazu 262 stalina. nie wiem czy wymazywanie tych faktów z hstorii to większa hańba czy głupota.RE: Mieszkańcy Wiązowa podzieleni w sprawie zmian nazw ulic
Kurski miał rację - ciemny lud wszystko kupi. Kupił więc tzw. ustawę dekomunizacyjna . I w swojej ciemnocie nie wie, że święto 1 Maja zostało ustanowione w celu upamiętnienia masakry robotników amerykańskich w 1886 roku. Robotnicy strajkowali chcąc wywalczyć 8 godzinny dzień pracy. W późniejszy m procesie osiem osób skazano na śmierć, cztery powieszono. O Armii Czerwonej juz się nawet pisać nie chcę, skoro Polacy zapomnieli, że ci żołniere wyzwolili naszą ojczyzną i wielu z nich zginęło. Nie wiem, czy wymazywanie tych faktów z historii to wieksza hańba czy głupota.RE: Mieszkańcy Wiązowa podzieleni w sprawie zmian nazw ulic
Świadomość historyczna społeczeństwa Polskiego jest niestety tragiczna żadnych refleksji nad kontekstem nazw ulic ,wszystko jedno jak byle jak nic nie zmieniać .RE: Mieszkańcy Wiązowa podzieleni w sprawie zmian nazw ulic
trzeba zrobić ulicę strzelińską, ziębicką wrocławską albo kopernika wodną lipową dębową czy też ulicę jakiegoś noblisty. jakie by nie nastały czasy i jaka by nie była polityka to nazwy uniwersalne pozostaną na zawsze.1 Maja???
To są żarty jakieś? Przecież 1 Maja to święto państwowe! Ustawa dekomunizacyjna zniosła święta państwowe? Teraz 1 maja będziemy do pracy zasuwać czy co?