Dzisiejsze Wyszonowice to przedwojenny Ruppersdorf
Dzisiejsze Wyszonowice to przedwojenny Ruppersdorf
Przybywa na naszej mapie miejsc, gdzie mogą być pochowani niemieccy żołnierze. Dzięki informacjom od Czytelników wiemy coraz więcej. Dziś wracamy do Wyszonowic, żeby powiedzieć więcej o tamtejszych pochówkach.
W naszych poszukiwaniach grobów żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej odwiedziliśmy jakiś czas temu Wyszonowice. Bogusława Cymbaluk, tamtejsza sołtys, wskazała nam wtedy miejsce przy nieistniejącej już linii kolejowej. Właśnie tam znajdowały się niemieckie groby, które widziała i zapamiętała. Po publikacji relacji z wizji lokalnej skontaktowała się z nami jedna z byłych mieszkanek. - Jestem starsza od pani Cymbaluk, dlatego pamiętam więcej – powiedziała nasza rozmówczyni. - Jako dzieci bawiliśmy się przy tych torach kolejowych. Było to miejsc obfitujące w poziomki, dlatego chętnie tam biegaliśmy. Pamiętam, że najwięcej poziomek rosło na znajdujących się opodal grobach. Jednak żadne z nas nie podchodziło nawet tam, nie zrywaliśmy poziomek z grobów. Dobrze pamiętam, że na grobach były niemieckie hełmy. Nie mam pewności czy były one zawieszone na drewnianych krzyżach, czy tylko na palikach. Tego nie pamiętam. Pani Bogumiła zapamiętała tylko trzy groby, ale było ich dużo więcej. Można powiedzieć, że był to mały cmentarz. Nie przypominam sobie, żeby moi rodzice czy sąsiedzi mówili, kim byli pochowani tam Niemcy. Nie słyszałam też, nic o okolicznościach ich śmierci – dodała starsza pani.
Weryfikacją wszystkich informacji przekazanych nam przez czytelników i ewentualną ekshumacją zajmą się archeolodzy z Poznania. To właśnie z nimi, czyli Stowarzyszeniem Archeologicznym „Pomost”, prowadzimy naszą akcję poszukiwania grobów żołnierzy niemieckich z II wojny światowej. Koordynatorem przedsięwzięcia jest niemiecko-polska Fundacja „Pamięć” z Warszawy. Ekshumowane szczątki żołnierzy trafią na jeden z podwrocławskich cmentarzy. Ponawiamy apel fundacji, stowarzyszenia i nasz o informowanie „Słowa Regionu” o znanych czytelnikom lokalizacjach zapomnianych grobów. Istotna jest każda wskazówka, gdzie się one znajdują lub gdzie ich należy szukać. Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt z redaktorem Jackiem Sobko (tel. 509 18 36 39).
Jacek Sobko


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także