Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
To były dwa dni pełne kreatywnych warsztatów naukowych i ciekawych wykładów. Jubileuszowy festiwal zorganizowano z myślą o młodzieży i dla młodzieży. Jego ideą jest propagowanie nauki poprzez działanie, a strzelińskie liceum odwiedziły tłumy uczniów nie tylko z powiatu strzelińskiego.
Odbyła się jubileuszowa V edycja lokalnego Festiwalu Nauki organizowanego przez społeczność szkolną Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Strzelinie. Jako najstarsza szkoła ponadpodstawowa w powiecie strzelińskim, liceum od 74 lat realizuje zadania edukacyjne i wychowawcze. Ciekawe dla uczniów były też warsztaty na temat „Polaryzacji Światła”
- Otwieramy nasze drzwi, by pokazać nasz warsztat pracy, podzielić się naszymi metodami i doświadczeniami. Wszystkie nasze działania skierowane są do młodzieży. Festiwal Nauki zorganizowano z myślą o młodzieży i dla młodzieży powiatu strzelińskiego oraz dla uczniów szkół spoza powiatu. Ideą Festiwalu jest propagowanie wśród młodych ludzi idei uczenia się dla siebie poprzez działanie, udział w warsztatach naukowych, laboratoriach, ale także uczenie współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów, stawiania czoła nowym wyzwaniom. To także okazja do nawiązywania nowych znajomości. Organizując Festiwal Nauki pragniemy jako szkoła uhonorować w sposób szczególny patronkę szkoły Marię Skłodowską-Curie – powiedziała dyrektor Beata Kudła.
Młodzież wysłuchała wykładów specjalistów z Politechniki Wrocławskiej
Wykłady i warsztaty
Już pierwszego dnia do liceum przybyło 240 uczniów ze szkół podstawowych powiatu strzelińskiego i nie tylko: Strzelina, Prus, Goszczyny, Jaworowa, Wiązowa, Białego Kościoła, Zielenic, Kuropatnika, Borka Strzelińskiego, Gałązczyc, Wawrzyszowa czy Przeworna. „Wampiriada - praktyczne warsztaty o krwi” to zagadnienie, o którym mówili nauczyciele biologii
Tradycją Festiwalu Nauki są wykłady gości specjalnych oraz warsztaty dla młodzieży. Wykład inauguracyjny na temat „Oddając krew-ratujesz życie” wygłosiła Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr. hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu.
Goście specjalni z Politechniki Wrocławskiej, z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, poprowadzili zajęcia warsztatowe i wykłady. Karolina Laszczyk mówiła o „Miniaturowych Źródłach Energii”. Wykład miał też absolwent liceum Krzysztof Stojek. Laura Jasińska i Dariusz Przybylski przeprowadzili warsztaty na temat „Polaryzacji Światła”, a Grzegorz Klubiński i Janusz Szydłowski warsztaty pt. „Klocki Elektroniczne”.

Osiemnastu dyrektorów
Wykład na temat zmian, jakie spowodowała w Strzelinie II wojna światowa, poprowadził historyk z LO Piotr Rozenek. Później ciekawe warsztaty przeprowadzili inni nauczyciele liceum: Bożena Buła (chemia), Iwona Filipek i Janusz Kowalski (biologia), Małgorzata Kozłowska-Bojda (geografia), Małgorzata Bodak (przedsiębiorczość), Dariusz Stępień (geografia), Stanisława Laszczyńska (język polski), Jolanta Burtin i Edyta Kramarz (historia), Magdalena Mróz-Pacia i Beata Malska (język polski), Małgorzata Komar (historia), ks. Janusz Betkowski i Daniel Drużkowski (religia).
Warto podkreślić, że z okazji V Festiwalu Nauki zaproszono na spotkanie ze starostą powiatu strzelińskiego Markiem Czerwińskim i wicestarostą Aleksandrem Ziółkowskim dyrektorów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, placówek oświatowych i dyrektorów instytucji. Spotkanie poświęcone było młodzieży, jej oczekiwaniom i perspektywom. Warsztaty chemiczne dotyczyły właściwości substancji
W spotkaniu wzięło udział 18 dyrektorów szkół, Małgorzata Stachowiak, inspektor oświaty, Piotr Rozenek, przewodniczący Rady Powiatu Strzelińskiego, Marek Warcholiński, przewodniczący Komisji Edukacji i Sportu Rady Powiatu Strzelińskiego, Iwona Engel, dyrektor PUP w Strzelinie, Elżbieta Kasprzyszak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelinie oraz Elżbieta Kohman-Muzyka, kurator sądowy.

Komentarze   

spajker. Permalink1 0 spajker.
RE: Setki młodych ludzi na V Festiwalu Nauki
"szkoła od 74 lat realizuje zadania ......"
szkoła istnieje od 150 lat. zanim przyjechali tu kargule zza buga to szkoła istniała chyba już blisko 80 lat. przed szkołą był mały pomnik fundatora szkoły, który dołożył pieniędzy i starań aby szkoła powstała. no ale koleś jest nieznany nikomu.
zamiast małego pomnika przed szkołą leży bezimienny kamień, który w 1945 zbudował tą szkołę.
szkoła mogła być imieniem strzelińśkiego noblisty no ale nie jest.
hipokryzja. do ukrainy jeżdżą polskie wycieczki po hasłem "mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" i ta sama młodzież dba o to aby strzelin nie miał swojej historii.
2019-11-22 19:13 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz