Pył i hałas towarzyszy wydobywaniu granitu. Mieszkańcy okolic kamieniołomu zastanawiają się, czy hałda jest bezpieczna. Padło nawet pytanie, kto na to pozwolił?
Od setek lat granit jest wizytówką Strzelina, a kamieniołomy znane są w Europie z głębokości wyrobiska. Kopalnia jest niewątpliwą atrakcją krajoznawczą, nie mówiąc o jej gospodarczym znaczeniu. Obecnie właścicielem kamieniołomu jest spółka Mineral Polska Sp. z o.o.
Niemal każda działalność gospodarcza niesie ze sobą niedogodności lub wręcz utrudnienia dla mieszkańców. Bywa, że cierpi również środowisko naturalne. Mieszkańcy Strzelina i okolicznych wiosek aż nazbyt dobrze wiedzą o tym. Wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach o zapyleniu, jakie generują kopalnie minerałów, hałasie związanym z transportem urobku czy odorze powstającym w cukrowni. Nasi Czytelnicy wielokrotnie zgłaszali nam te problemy. Za każdym razem podejmowaliśmy dziennikarską interwencję. Nie inaczej było tym razem. Z naszą redakcją skontaktował się Czytelnik, który prosił żebyśmy zajęli się problemem hałd. - Nie wiem, czy tak duże hałdy są bezpieczne dla ludzi? – zastanawiał się Czytelnik. - Gdybyście mogli sprawdzić, czy kopalnia usypuje hałdę zgodnie z prawem, i czy musi być aż tak duża - poprosił nasz rozmówca.
Nowe zwałowisko strzelińskiego kamieniołomu. Widok od ul. Dzierżoniowskiej
Nowe zwałowisko
Podzieliliśmy się z dyrekcją kopalni wątpliwościami Czytelnika. - Kopalnia Granitu w Strzelinie jest czynnym zakładem górniczym wydobywającym granit – powiedział Mirosław Mróz, dyrektor, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego. - Przedsiębiorstwo (Mineral Polska Sp. z o.o. - red.) prowadzi tę działalność na podstawie stosownej koncesji eksploatacyjnej. Ponieważ ruch zakładu górniczego rozumiany jest jako całokształt działań związanych z pozyskaniem surowca, musimy mieć na uwadze zarówno wydobycie kopaliny, jak i jej udostępnienie.
Tekst ukazał się w 19 (1008) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.