We wtorek, 26 maja br., odbyła się XX sesja Rady Miejskiej Strzelina. Pierwszy raz w historii strzelińskiego samorządu radni obradowali zdalnie. Dwie uchwały wzbudziły szczególne zainteresowanie.

Sesję otworzył przewodniczący Ireneusz Szałajko, który przedstawił prządek obrad. Następnie głos zabrała burmistrz Dorota Pawnuk, która przedstawiła sprawozdanie z działalności burmistrza pomiędzy sesjami. Zdała relację ze spotkania lokalnych samorządowców w sprawie sytuacji strzelińskiego szpitala. Zaznaczyła, że gmina Strzelin jest zainteresowana funkcjonowaniem placówki i rozważa udzielenie finansowego wsparcia pod warunkiem, że uczynią to wszystkie gminy powiatu strzelińskiego. Ostateczną decyzję w sprawie podejmą jednak radni Rady Miejskiej Strzelina. Ponadto opowiedziała o Konwencie w Międzyborzu, sytuacji w gminnych placówkach oświatowych oraz o odwołaniu od przetargu na wykonawcę odbudowy strzelińskiego ratusza. Jak podkreślała, pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na budżet gminy Strzelin.
Po wystąpieniu burmistrz, przewodniczący Rady zaproponował, aby przy przedstawianiu projektów uchwał ograniczyć się tylko do ich tytułów. Radny Kazimierz Kubisz zaprotestował przeciwko takiemu rozwiązaniu. – Takie przedstawienie projektów będzie kolejnym dowodem na to, że mieszkańcy będą nas atakować, że po co nas wybierają, skoro my tylko podajemy tematy. Proszę, aby osoba przedstawiająca projekt uchwały, podając tytuł, przedstawiła krótkie uzasadnienie – zaapelował. Radny Damian Serwicki wyraził aprobatę dla pomysłu przewodniczącego, argumentując to dostępnością uchwał na stronie BIP. Ireneusz Szałajko poprosił, aby przy przedstawianiu uzasadnienia uchwały ograniczyć się do niezbędnego minimum. Radni przeszli więc do procedowania uchwał.

W Strzelinie powstanie restauracja i hotel?
Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Strzelin Północny 1” wzbudziła szczególne zainteresowanie radnych. Radny Zbigniew Bartkiewicz chciał wiedzieć, kto jest wnioskodawcą projektu. Monika Łuczak-Marianowska, która przedstawiała uchwałę, powiedziała, że wnioskodawca występuje w imieniu właściciela terenu obecnego. Przewodniczący Rady uznał, że taką informację radny może uzyskać bezpośrednio, a nie na forum publicznym. Do dyskusji włączyła się burmistrz Pawnuk. – Nazwy firmy nie będę w tym momencie wymieniała. Jest to poważny inwestor, działający w branży rozrywkowej. Ma ciekawy pomysł, który może być weryfikowany przez obecnie trwającą sytuację, natomiast nie odstępuje od tych planów, dalej jest zainteresowany inwestowaniem na naszym terenie – powiedziała Burmistrz i zapewniła, że nie będzie to ani przemysł, ani żadna inna działalność uciążliwa z punktu widzenia mieszkańców. Dodała, że jeżeli projekt uda się zrealizować, gmina Strzelin zyska zarówno finansowo, jak i wizerunkowo. Paweł Laszczyński dopytywał czy inwestor przewiduje miejsca pracy dla mieszkańców gminy Strzelin i czy chodzi o tereny niedawno przyłączone do granic miasta. Burmistrz Pawnuk potwierdziła. – W opcji bardziej dla nas atrakcyjnej przewiduje się tam restauracje, miejsca noclegowe, hotele. W przypadku budowy hal spedycyjnych miejsca pracy będą także dla naszych mieszkańców. Taki inwestor jest bardzo pożądany. Mocno by nam wzrosły dochody i spadło bezrobocie – wyjaśniła. Zakończono dyskusję i przystąpiono do głosowania. Osiemnastu radnych było za przyjęciem uchwały, a trzech wstrzymało się od głosu.

Tekst ukazał się w 21 (1010) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.
 

Komentarze   

Hotelarz Permalink3 0 Hotelarz
RE: Tajemniczy inwestor w Strzelinie
Cytuję Dejv:
Zajmijcie się lepiej pierzeją północną w rynku, aby zmienić wizerunek miasta i z pola blokowisk prl zrobić starówkę na wysokim poziomie i tam tworzyć hotele, bary i restauracje, a nie gdzieś przy granicach miasta !

Hotel nie powstanie w centrum zbyt duzo mieszkan prywatnych jest tam.. Hotel ma swoje prawa funkcjonowania 24h /na dobe ale swoje prawa maja tez wlasciciele mieszkan. Pzdr hotelarz
2020-08-12 09:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Dejv Permalink2 +2 Dejv
RE: Tajemniczy inwestor w Strzelinie
Zajmijcie się lepiej pierzeją północną w rynku, aby zmienić wizerunek miasta i z pola blokowisk prl zrobić starówkę na wysokim poziomie i tam tworzyć hotele, bary i restauracje, a nie gdzieś przy granicach miasta !
2020-06-14 14:20 Cytować Zgłoś administratorowi
DAKI Permalink1 +4 DAKI
GŁOSOWANIE
WIADOMO OD LAT, JAK BĘDZIE - BURMISTRZ ZA, A RESZTA PRZECIW???
2020-06-12 18:43 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.