Od 1 lipca mieszkańcy gminy Strzelin płacą więcej za odbiór odpadów komunalnych ze swoich mieszkań i domów. Są też zobowiązani do segregowania śmieci. Burmistrz Dorotę Pawnuk zapytaliśmy o przyczyny podwyżki, nowe stawki i ewentualne kary.
Pani Burmistrz, z czego wynika podwyżka opłat za odbiór odpadów komunalnych z mieszkań i domów mieszkańców gminy?
– Wzrost cen wynika ze zmian ustawowych, sytuacji rynkowej, problemów ze zbytem surowców wtórnych oraz rosnącymi kosztami pracy, opłaty środowiskowej i ilością generowanych odpadów. To wszystko sprawia, że średnie ceny zagospodarowania odpadów rosły o 25% rok do roku. Przy czym, ceny zagospodarowania poszczególnych rodzajów odpadów wzrosły nawet o 500% w ciągu roku. Mitem stało się stwierdzenie, że selektywna zbiórka odpadów generuje oszczędności. Rynek surowców wtórnych przeżywa kryzys. Brak jest możliwości zbycia wielu wysegregowanych frakcji, a ceny skupu systematycznie rosną.
Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost opłat jest stale rosnący strumień odpadów, głównie problematycznych oraz zielonych, oddawanych w PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – red.). Koszty ich zagospodarowania są bardzo wysokie i ich wpływ na stawkę opłaty jest coraz bardziej odczuwalny.

Ile teraz zapłacimy za odbiór odpadów komunalnych?
– Od 1 lipca stawka podstawowa opłaty za gospodarowanie odpadami wynosić będzie 25 złotych od osoby miesięcznie. Warto przy tym zauważyć, że stawka ta nie odbiega od stawek w gminach sąsiednich: Związek Międzygminny Ślęza-Oława (Gmina Borów i Przeworno) wprowadza stawkę 28 złotych od osoby miesięcznie, mieszkańcy Gminy Wiązów zapłacą 25 złotych od osoby, a Kondratowic 26 złotych.
Tekst ukazał się w 25 (1014) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

Piotrek Permalink1 +6 Piotrek
RE: Wyższe opłaty za śmieci
Szkoda tylko, że częstotliwość wywozu odpadów nie wzrosła, a jedynie opłata.
2020-07-10 13:34 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.