W ostatnim numerze Słowa pisaliśmy o rosnącej popularności morsowania w Polsce, ale przede wszystkim na naszym terenie. Dziś rozmawiamy z pomysłodawcą utworzenia grupy „Morsy nad Stawami” o górskim „morsowaniu”, wyczynie, który jest już nie dla wszystkich.
Na Śnieżkę w szortach z Karpacza wyruszyła kilkunastoosobowa grupa śmiałków. Drugi z lewej to strzelinianin Artur JakubiecW artykule sprzed tygodnia pisaliśmy o dobroczynnym wpływie morsowania na ludzki organizm, jednocześnie informując, że lodowate kąpiele są praktycznie dla wszystkich zdrowych osób. Jednym z naszych rozmówców był założyciel grupy „Morsy nad Stawami” Artur Jakubiec, który lubi różne trudne wyzwania sportowe. Jednym z takich wyczynów było wbiegnięcie zimą (na początku stycznia) w samych szortach z Karpacza na Śnieżkę w Karkonoszach. Dokonała tego w godzinę i dwadzieścia minut 13-osobowa grupa śmiałków, wśród których było 7 kobiet. Wszystko skończyło się dobrze, uczestnicy bezpiecznie zeszli ze szczytu w doliny do miejsca startu, a po wszystkim niektórzy urządzili sobie jeszcze kąpiel w górskim wodospadzie.Chętni, wśród których był nasz rozmówca (w środku) skorzystali jeszcze z kąpieli pod górskim wodospadem
Jak to wszystko wyglądało? - W wydarzeniu wzięło udział kilkanaście osób, w tym 7 dziewczyn. Na wspólne wejście umówiliśmy się przez internet z ludźmi z różnych stron Polski. Ja podszedłem do tego wyzwania bardzo odpowiedzialnie, przygotowując się już dużo wcześniej. Opierałem się częściowo na relacjach innych osób z podobnych wypraw. Są trzy konieczne filary, by podjąć się takiego wyzwania odpowiedzialnie – mówi Artur Jakubiec. - Pierwszy i najważniejszy, to odpowiednio dobre, mocne przygotowanie fizyczne. Chodzi tu przede wszystkim o wytrzymałość. To można wypracować np. treningiem biegowym. Drugim filarem jest należyte przygotowanie wydarzenia od strony technicznej (logistycznej i sprzętowej). Trzeba pamiętać o plecaczku, w którym jest odpowiednia odzież, z której moglibyśmy skorzystać, gdyby nieoczekiwanie zaszła taka konieczność. Taką możliwość musimy mieć. Ruszając, mieliśmy na sobie buty z raczkami, rękawice, czapki i oczywiście szorty. Warto mieć też okulary albo gogle i kijki. Coś gorącego w termosie też nie zaszkodzi. Trzecim filarem jest doświadczenie w kontakcie z zimnem, poprzez np. morsowanie lub inne aktywności, w których nasze ciało doświadczyło oddziaływania niskich temperatur – podkreśla Artur.
Tu można przytoczyć takie powiedzenie, że GOPR więcej osób ściąga z gór bez raków niż bez koszulek.
Po intensywnym marszu uczestnicy stanęli na szczycie najwyższej góry Karkonoszy
Tekst ukazał się w 3 (1042) wydaniu "Słowa Regionu". Cały tekst przeczytasz tu lub tutaj

Komentarze   

Soltyso Permalink6 +3 Soltyso
RE: W szortach na Śnieżkę
Czekamy aż Pan dyrektor łaskawie wytłumaczy się ze swoich zaniedbań...
Przecież za coś mu płacimy...
Na pewno nie za ten koszmar na drodze !!!!
Może trzeba pomyśleć o zmianie ?????
2021-02-09 09:11 Cytować Zgłoś administratorowi
kierowca Permalink5 +5 kierowca
RE: W szortach na Śnieżkę
No właśnie... Ktoś chyba za stan dzisiejszych dróg odpowiada... Mało tego - powinien się chyba z tego stanu wytłumaczyć !!! Jak się chce być wójtem to warto by się wykazać na takim stanowisku... Bo coś tu chyba nie gra... Zarząd dróg powiatowych kosztuje kupę pieniędzy a... drogi nieprzejezdne???
Chyba każdy wiedział od kilku dni że w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie mocno padać... Tak trudno się do tego przygotować ???
No chyba jednak tak - skoro cały powiat wyglądał tragicznie...
Brawo Panie Derektorze !!!!
2021-02-08 23:03 Cytować Zgłoś administratorowi
Wkurf Permalink4 +10 Wkurf
RE: W szortach na Śnieżkę
Śnieżka jest daleko...
A u nas drogi w tragicznym stanie do jeżdżenia...
Większość dróg powiatowych pługa nie widziało....
A przypominam że śnieg skończył padać coś koło 5-6 rano...
Co robi nasz wspaniały Zarząd Dróg Powiatowych ???
Przecież od kilku dni wiadomo było że w nocy z 7 na 8 będą silne opady śniegu...
Czy nie powinno być natychmiastowej reakcji ???
Pan Kierownik zapędy menadżerskie ma wygórowane A prosta logika wysiada???
2021-02-08 14:07 Cytować Zgłoś administratorowi
Ja2 Permalink3 +7 Ja2
RE: W szortach na Śnieżkę
Morsowanie i kriooomory to krótkotrwałe 9bnizenie temperatury. Wejście na Śnieżkę trwające 2-4 godziny to głupota
2021-02-07 20:15 Cytować Zgłoś administratorowi
cześ Permalink2 +8 cześ
dobranoc
Pajacujta dalej dla wójta! I cześć
2021-02-06 20:12 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +16 spajker.
RE: W szortach na Śnieżkę
wytrzymałość i tężyznę fizyczną to pan szanowny nabierał skacząc po dachu mojego samochodu i wgniatając pokrywę bagażnika dach i pokrywę silnika.
2021-02-05 17:17 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.