Przyjechała telewizja i otworzyła „Okno na pogranicze”. Ostatni odcinek cyklu dokumentalnego TVP Wrocław był realizowany w Gęsińcu i po czeskiej stronie granicy. Przed kamerami wystąpiły panie o husyckich korzeniach. Ich przodkowie przyjechali na Ziemię Strzelińską z Czech. Przywieźli ze sobą kulturę i religię swoich ojców. Ile z czeskiej tradycji przetrwało do dziś? Więcej w „Słowie Regionu” w rozmowie z reżyserką i tłumaczką z czeskiego, które pracowały przy realizacji programu.

Komentarze   

cześ Permalink2 0 cześ
RE: Polska i czeska telewizja nakręciły film dokumentalny o mieszkańcach Gęsińca
spajker, nie spinaj się tak bo klockiem strzelisz!
2021-11-17 10:22 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 0 spajker.
RE: Polska i czeska telewizja nakręciły film dokumentalny o mieszkańcach Gęsińca
w gęsińcu jest tylu czechów że musiał przyjechać tłumacz. język polski i czeski to tak różne języki że potrzebny był tłumacz. nazwa husinec bierze się od nazwiska jana husa- profesora i rektora uniwersytetu w pradze a nie jakis gęsiniec od gęsi. dobrze by było czeskiemu hisince zostawić jego dawną nazwę a polskiemu keżmarkowi na słowacji przywrócić oryginalną nazwę w miejsce obecnego kezmarok. drobiazg a cieszy. podobnie gościęcice to podebrad ( czeska linia królewska) a cieszyn to cieszyn a nie cesin.
ukraińcy nazwali stanisławów - ivano-frankiwskiem i już nikt tam z powodu tej nazwy tam nie pojedzie.
2021-11-16 18:11 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.