Mieszkańcy Osiedla „Na Tartaku” czują się nierówno traktowani. Ich zdaniem stawka podatku od nieruchomości, dotycząca garaży, jest zbyt wysokaCzęść mieszkańców Osiedla na Tartaku uważa, że jest nierówno traktowana. Ich zdaniem, niesłusznie płacą 10-krotnie wyższy podatek od nieruchomości. Chodzi o opłaty za podziemny garaż. Niedawno do naszej redakcji zwrócił się jeden z mieszkańców strzelińskiego Osiedla na Tartaku.

Poprosił nas o pomoc w rozwiązaniu dręczącej go sprawy. Dwa lata temu wprowadził się do nowo wybudowanego bloku. Budynek jest wyposażony w podziemny garaż. Stanowiska są wydzielone i numerowane. Łącznie jest ich 14. Mężczyzna wykupił dwa miejsca parkingowe. Za mieszkanie i stanowiska parkingowe raz w roku płaci podatek od nieruchomości. Opłatę uiszcza w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. – Moim zdaniem, podatek jest niesłuszny – twierdzi Janusz Przewłocki. – Parking znajduje się w bryle budynku. W dokumentach widnieje natomiast jako dodatkowy, wolno stojący garaż. Wiąże się to z wysokością opłaty. Płacimy (mieszkańcy bloku, którzy wykupili również garaże – red.) 10-krotnie wyższy podatek niż powinniśmy. Bardziej zobrazuje to przykład. Osoba, która wybuduje dom z podziemnym garażem, płaci podatek od nieruchomości 70 gr od m2. W naszym przypadku jest to ponad 7 zł od m2. Różnica jest duża. Na dwa miejsca parkingowe rocznie muszę wydać 650 zł – dodaje. Mieszkańcy bloku uważają, że są nierówno traktowani. Jeden z nich złożył niedawno skargę w magistracie. – Problem prawdopodobnie wynika z tego, że źle został skonstruowany akt notarialny. Gołym okiem widać, że wysokość podatku jest bezzasadna. Pomimo naszych interwencji, urzędnicy są głusi i bezmyślne naliczają opłaty – skarży się Przewłocki.

Złożył odwołanie…
W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta i Gminy Strzelin. – Niektórzy z mieszkańców osiedla przy ul. Św. Jana przy zakupie lokali mieszkalnych nabyli również część lokalu niemieszkalnego, tzn. garażu wielostanowiskowego – zaczyna Joanna Kurzelowska z wydziału podatków i opłat w urzędzie. - Organ podatkowy stosuje stawkę podatkową właściwą dla budynków pozostałych lub ich części (w 2015r. to 7,73 zł/m2). Sam przedmiot opodatkowania w aktach notarialnych został oznaczony jako „lokal niemieszkalny”, dlatego organ podatkowy nie może zastosować stawki jak za budynek mieszkalny (w 2015r. to 0,74 zł/m2), gdyż nie jest on lokalem mieszkalnym, ani przynależną częścią do niego – dodaje. Urzędniczka przyznaje, że w 2012r. jeden z mieszkańców osiedla złożył odwołanie od decyzji wymiarowej podatku. Nie zgadzał się, aby stawka za garaż znajdujący się w budynku była przewidziana dla „pozostałych budynków lub ich części”. Podatnik uważał, że garaż powinien być opodatkowany stawką jak dla budynków mieszkalnych, gdyż stanowi część budynku mieszkalnego. – Organ odwoławczy w swoim orzeczeniu wskazał, że w wielorodzinnym budynku mieszkalnym za garaże wielostanowiskowe stosuje się właściwą stawkę podatkową. W swoim orzeczeniu powołał się na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lutego 2012r. (II FPS 4/11), który orzekł, że garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym podlega podatkowi od nieruchomości, według stawki przewidzianej dla „budynków pozostałych lub ich części” – tłumaczy Kurzelowska.
Co ciekawe, przed 2012r. w podobnych sprawach pojawiały się rozbieżne wyroki sądów administracyjnych. Część orzeczeń określała, że garaże wielostanowiskowe powinny być opodatkowane niższą stawką. Ostatecznie sprawą zajął się NSA, wydając orzeczenie, na które powołuje się magistrat. Warto dodać, że w opisywanym przypadku wysokość podatku byłaby niższa, gdyby garaż wraz z mieszkaniem miał jedną wspólną księgę wieczystą. Z uchwały NSA wynika bowiem, że w takim przypadku garaż opodatkowany jest jak mieszkanie. Niestety, przy sprzedaży mieszkań na osiedlu garaż został wyodrębniony jako oddzielna nieruchomość (odrębna księga wieczysta).

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.