Radni wysłuchali informacji dotyczących zimowego utrzymania dróg i chodników gminnychRadni Rady Miejskiej Strzelina zostali poinformowani o nowych wytycznych dla gospodarki niskoemisyjnej. Poznali także szczegóły dotyczące zimowego utrzymania dróg. Mirosław Stępień z UMiG przedstawił kwestię płotków przeciwśnieżnych. W podjęciu decyzji pomogły m.in. prognozy długoterminowe.
Posiedzenie gminnej komisji gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska RMS odbyło się w środę, 18 listopada w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Po zatwierdzeniu porządku obrad i przyjęciu protokołu z poprzedniego posiedzenia radni przystąpili do opiniowania. Pierwszy projekt uchwały dotyczył przyjęcia „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Strzelin”.
Magdalena Kaczmarek z UMiG przypomniała o nowych wytycznych, mówiących o zgodności z Regionalnymi Projektami Operacyjnymi i nową perspektywą unijną. – Stąd wszystkie plany dostarczone przed wysłaniem nowych wytycznych zostały zwrócone gminom. Konieczne jest ich poprawienie i powiązanie z nowymi wytycznymi. Tak, aby wszystkie były jednolite. Nasz plan był jednym z pierwszym wysłanych z terenu Dolnego Śląska i też został zwrócony – powiedziała urzędniczka. Dodała, że jeżeli w trakcie realizacji istniejącego już planu gospodarki niskoemisyjnej pojawią się nowe inwestycje, będzie on wymagał aktualizacji. Większością głosów projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię.

Odśnieżanie droższe od założenia płotków
Następnie informacje na temat zimowego utrzymania dróg i chodników gminnych przedstawił Mirosław Stępień z UMiG. Wyjaśnił, że przetarg na lata 2014-2017 wygrała firma KOMUS ze Strzelina. Do sprawnego sprzętu gotowego do wyjazdu należy pięć pługopiaskarek, ciągnik ze spychem i pług wirnikowy, fadroma, spycharka, dwa pługi chodnikowe-wirnikowe oraz koparko-ładowarka.
Dotychczas firma zgromadziła 7 ton soli i około 600 ton piasku. Do obsługi sprzętu zostało wyznaczonych czternaście osób. Kierownictwem zajmują się Krzysztof Drill oraz Ryszard Piestrak. – Mamy dyżury pełnione całodobowo. Kiedy rozpoczyna się akcja zimowego utrzymania, jesteśmy 24/h na łączach ze sobą. Mamy po dwa telefony i wszystko jest robione na bieżąco – mówił Stępień.
Przedstawił także kwestię związaną z płotkami przeciwśnieżnymi. – Co roku wykładamy około 800 m płotków. Jak się okazało, w ciągu dwóch poprzednich lat zakładaliśmy je i ściągaliśmy, bo nie było takiej potrzeby. Zastanawialiśmy się, co zrobić w tym roku. Spojrzeliśmy na prognozy długoterminowe. Doszliśmy z panią burmistrz do wniosku, że nie będziemy ryzykować. Założenie płotków to kilka tysięcy złotych, ale ryzykować nie możemy. Sami wiemy, co działo się na pewnych drogach, kiedy nie było płotków. Koszt odśnieżenia i wywiezienia jest kilkakrotnie wyższy niż założenie płotków – tłumaczył urzędnik. Potwierdził tym samym, że płotki przeciwśnieżne zostaną założone.
Radny Jerzy Wójcikiewicz zapytał, ile czasu ma firma KOMUS na doprowadzenie miasta do bezpiecznego stanu w chwili opadów śniegu. Stępień wyjaśnił, że nie jest to dokładnie określone, a wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Dodał, że pracownicy nie czekają, aż śnieg przestanie padać, tylko wyjeżdżają wcześniej i cały czas odśnieżają miasto. – Nie można czekać, jeżeli zaczyna padać wieczorem, a rano mieszkańcy jadą do pracy. Bardzo często się zdarza, że pracownicy odśnieżają, a około godz. 12:00 nawet nie widać, że było odśnieżane, więc robią powtórkę – zakończył Stępień.Komentarze   

piotruś Permalink22 +2 piotruś
Radna Kasprzyszak broni się przed komentarzami?
Czyżby komentarze z życzeniami dla radnej Elżbiety Kasprzyszak nie podlegają opinii publicznej. POra na zmiany?
2015-12-10 15:23 Cytować Zgłoś administratorowi
mieszkaniec Permalink21 +3 mieszkaniec
RE: „Nie będziemy ryzykować”
Cytuję tex:
Cytuję ufka:
W tym roku jest bardzo ładna choinka!! Kiedy zobaczyłam ją w dzień te kolory nie były tak efektowne jak o zmierzchu,szczególnie te drobne jasne światełka na niebieskich kulach! Kto ją wybierał? Pytam z ciekawości...

Rada Osiedla ja wybrała.

Nie no jak znam życie, to rada osiedla to nie miała nic do gadania, zakładam, że nawet nie wiedzieli, że coś takiego pani burmistrz kombinuje. Tak naprawdę, to przecież pani burmistrz nie chce niczego z nikim konsultować i te rady osiedli im ciszej siedzą, tym lepiej .... oczywiście dla pani burmistrz. A choinkę i lokalizację, to pewnie cukit lub urzędnicy wybrali... a że lokalizacja zła, bo zasłania widok kierującym i stwarza zagrożenie dla tych co do niej podchodzą, to już inna inszość. Ale tego to pewnie nikt z urzędu nie brał pod uwagę...
2015-12-10 13:06 Cytować Zgłoś administratorowi
przyszłość Permalink20 +6 przyszłość
Boże chroń Gminę Strzelin i Jej królową, żeby Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ,nie wymagał już aktualizacji. Dla mnie oznacza to, że plan jest na dziś, a Gmina jest bez przyszłości, jak przewidział wykonawca planu.
Konieczne jest ich poprawienie i powiązanie z nowymi wytycznymi. Tak, aby wszystkie były jednolite. Nasz plan był jednym z pierwszym wysłanych z terenu Dolnego Śląska i też został zwrócony – powiedziała urzędniczka. Dodała, że jeżeli w trakcie realizacji istniejącego już planu gospodarki niskoemisyjnej pojawią się nowe inwestycje, będzie on wymagał aktualizacji.
Boże chroń Gminę Strzelin i Jej królową, żeby Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ,nie wymagał już aktualizacji. Dla mnie oznacza to, że plan jest na dziś, a Gmina jest bez przyszłości, jak przewidział wykonawca planu.
2015-12-08 16:56 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink19 +9 spajker
apacze
a pacze se na ten stół i widzę że jedni zainteresowani sa obżarstwem i opilstwem a inni sa na suchej diecie. do tego rozmowy o środowisku przy mineralce z małego plastiku.
2015-12-08 15:50 Cytować Zgłoś administratorowi
laik Permalink18 +8 laik
RE: „Nie będziemy ryzykować”
Cytuję strzelinianka:
Nie będziemy ryzykować...A może warto bo i tak będzie za pózno , i tak ślisko i na chodnikach błoto z solą co tylko niszczy buty i srodowisko . Może lepiej zagospodarować te pieniądze a mianowicie zmienić oświetlenie przy niegdyś głównej ulicy w mieście tj. B.I Świdnickiego która prowadzi do dworca PKP i którą często wcześnie rano i pózno wieczorem przemieszczają się mieszkańcy Naszego Miasta (lampy z poprzedniej epoki oświetlają ulicę i drzewa a nie chodniki ) a ulica Królowej Jadwigi słuszna nazwa tylko z dopiskiem (ulica z epoki Królowej Jadwigi "ciemności egipskie "a nie wspomnę o chodnikach i to jest przejście z "Centrum Bielany") no może rozpisałam się nie pod tym tematem bo ktoś powie co ma zima która ostatnio w naszym rejonie trwa 3 dni do ciemności przez cały rok .Pozdrawiam radnych.

Na Bolka jest mniej wyborców którzy wrzucą "słuszną" kartkę do urny. To znaczy że remont oświetlenia przy tej ulicy jest nieopłacalny.
2015-12-08 14:24 Cytować Zgłoś administratorowi
ciemny Permalink17 +10 ciemny
RE: „Nie będziemy ryzykować”
Cytuję strzelinianka:
Nie będziemy ryzykować...A może warto bo i tak będzie za pózno , i tak ślisko i na chodnikach błoto z solą co tylko niszczy buty i srodowisko . Może lepiej zagospodarować te pieniądze a mianowicie zmienić oświetlenie przy niegdyś głównej ulicy w mieście tj. B.I Świdnickiego która prowadzi do dworca PKP i którą często wcześnie rano i pózno wieczorem przemieszczają się mieszkańcy Naszego Miasta (lampy z poprzedniej epoki oświetlają ulicę i drzewa a nie chodniki ) a ulica Królowej Jadwigi słuszna nazwa tylko z dopiskiem (ulica z epoki Królowej Jadwigi "ciemności egipskie "a nie wspomnę o chodnikach i to jest przejście z "Centrum Bielany") no może rozpisałam się nie pod tym tematem bo ktoś powie co ma zima która ostatnio w naszym rejonie trwa 3 dni do ciemności przez cały rok .Pozdrawiam radnych.

Oświetlenie na Grota Roweckiego jest najważniejsze dla mieszkańców gminy Strzelin, czytaj dla burmistrz Pawnuk i radnych. Nie ma nic ważniejszego niż oświetlić najjaśniej nam panującą i naj, naj ślwietlniejszych radnych Serwickiego i Ostrowskiego. Ten ostatni koło swojej posesji zdążył wymienić lampę na czerwoną, a co. Władza wie naj naj gdzie najciemniej i gdzie ludzie oraz którędy mają się przemieszczać. A co, jak nie to straż miejska wskaże mandacikiem drogę, którą ciemna hołota ma, nie chodzić władzy w drogę.
2015-12-08 12:56 Cytować Zgłoś administratorowi
strzelinianka Permalink16 +9 strzelinianka
RE: „Nie będziemy ryzykować”
Nie będziemy ryzykować...A może warto bo i tak będzie za pózno , i tak ślisko i na chodnikach błoto z solą co tylko niszczy buty i srodowisko . Może lepiej zagospodarować te pieniądze a mianowicie zmienić oświetlenie przy niegdyś głównej ulicy w mieście tj. B.I Świdnickiego która prowadzi do dworca PKP i którą często wcześnie rano i pózno wieczorem przemieszczają się mieszkańcy Naszego Miasta (lampy z poprzedniej epoki oświetlają ulicę i drzewa a nie chodniki ) a ulica Królowej Jadwigi słuszna nazwa tylko z dopiskiem (ulica z epoki Królowej Jadwigi "ciemności egipskie "a nie wspomnę o chodnikach i to jest przejście z "Centrum Bielany") no może rozpisałam się nie pod tym tematem bo ktoś powie co ma zima która ostatnio w naszym rejonie trwa 3 dni do ciemności przez cały rok .Pozdrawiam radnych.
2015-12-08 12:32 Cytować Zgłoś administratorowi
mikołaj Permalink15 +7 mikołaj
Mikołaj bez worka z prądem.
Cytuję ufka:
W tym roku jest bardzo ładna choinka!! Kiedy zobaczyłam ją w dzień te kolory nie były tak efektowne jak o zmierzchu,szczególnie te drobne jasne światełka na niebieskich kulach! Kto ją wybierał? Pytam z ciekawości...

Mikołajowi zabrakło w niedzielę prądu w worku na uruchomieniu, zaświeceniu choinki na strzelińskim rynku. Mikołaj z panią burmistrz zrobili, jednak dobrą minę do złej gry, choć to był kompletny niewypał. Choinka zaświeciła w wersji AAAA+. Starzy bili brawo, a dzieci zrobiły wielkie eeeeeeee, beeeee. Miejsce uważam, za fatalne. Choinka powinna stać koło zabytkowej lampy, tam jest o wiele bardziej uroczyście i bezpiecznie.
2015-12-08 09:14 Cytować Zgłoś administratorowi
laik Permalink14 +5 laik
RE: „Nie będziemy ryzykować”
Cytuję .:
Cytuję zaczadzony:
Mam jedno pytanie -mieszkam w Chociwelu i zastanawiam się do kiedy będę zatruwany palącym się plastikiem w piecach CO oraz śmieciami i wszystkim innym oprócz węgla i drewna - kiedy straż miejska zacznie coś robić w tej kwestii -czy czeka aż skończy się się sezon grzewczy ?


Żeby ludzie przestali palić śmieciami, oponami itp.
To musi im się to opłacać, kopalnia sprzedaje węgiel po 180 zł/t brutto na bramie, a na składzie węgla kupujemy go po 780 zł/t. Za odbiór śmieci trzeba zapłacić, a często jeszcze sami musimy je zawieść do punktu składowania, gdzie okazuje się że tego nie przyjmują, że musi być umyte posegregowane itp.
Straż miejska czy Gestapo nie rozwiąże problemu, jak kogoś nie stać na opał, to tym bardziej nie stać go na płacenie mandatów czy kar za zanieczyszczanie środowiska.

Tak więc aby ludzie zaczęli dbać o środowisko musi im się to po prostu opłacać, dzisiaj niestety wszystko co jest "eko" jest bardzo drogie i skomplikowane, a nie każdy ma czas pieniądze i ochotę aby się w to bawić.

Wystarczy wprowadzić kaucję za butelki plastikowe, np. 1 złoty za sztuke i problem palenia butelek w piecach zniknie.
2015-12-07 21:51 Cytować Zgłoś administratorowi
RE: „Nie będziemy ryzykować”
Cytuję zaczadzony:
Mam jedno pytanie -mieszkam w Chociwelu i zastanawiam się do kiedy będę zatruwany palącym się plastikiem w piecach CO oraz śmieciami i wszystkim innym oprócz węgla i drewna - kiedy straż miejska zacznie coś robić w tej kwestii -czy czeka aż skończy się się sezon grzewczy ?


Żeby ludzie przestali palić śmieciami, oponami itp.
To musi im się to opłacać, kopalnia sprzedaje węgiel po 180 zł/t brutto na bramie, a na składzie węgla kupujemy go po 780 zł/t. Za odbiór śmieci trzeba zapłacić, a często jeszcze sami musimy je zawieść do punktu składowania, gdzie okazuje się że tego nie przyjmują, że musi być umyte posegregowane itp.
Straż miejska czy Gestapo nie rozwiąże problemu, jak kogoś nie stać na opał, to tym bardziej nie stać go na płacenie mandatów czy kar za zanieczyszczanie środowiska.

Tak więc aby ludzie zaczęli dbać o środowisko musi im się to po prostu opłacać, dzisiaj niestety wszystko co jest "eko" jest bardzo drogie i skomplikowane, a nie każdy ma czas pieniądze i ochotę aby się w to bawić.
2015-12-07 21:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.