- Mimo szczerych chęci powiat strzeliński nie ma już możliwości, aby finansowo wesprzeć szpital - mówił wicestarosta Aleksander ZiółkowskiPodczas ostatniej komisji budżetu i rozwoju gospodarczego gminy radni Rady Miejskiej Strzelina dyskutowali o przeznaczeniu dotacji finansowej dla powiatu strzelińskiego. Wicestarosta tłumaczył, że powiat widzi w gminie Strzelin przyjaciela i pomocną jednostkę. Radny Litwin uznał, że pomoc finansowa powinna zostać przeznaczona na zakup masy bitumicznej. - Fakty przemawiają, że na przestrzeni kilkunastu miesięcy nic więcej nie ma. Nie ma realizacji, tylko prośba i prośba – stwierdził.
W czwartek, 19 listopada, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin odbyło się posiedzenie komisji budżetu i rozwoju gospodarczego gminy Rady Miejskiej Strzelina. Relację ze spotkania publikowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Jeden z wielu opiniowanych projektów dotyczył zmian w uchwale budżetowej gminy Strzelin na rok 2015. Jeden z zapisów mówił o przeznaczeniu dotacji celowej w wysokości 50 000 zł dla starostwa powiatowego w Strzelinie.

Nie ma widać poprawy
Wicestarosta Aleksander Ziółkowski wyjaśnił, że kolejna prośba o wsparcie skierowana do gminy Strzelin wiąże się z funkcjonowaniem Strzelińskiego Centrum Medycznego. - Szpital jest finansowany przez NFZ na takim poziomie, który nie gwarantuje jego stabilnego funkcjonowania. Mimo szczerych chęci powiat strzeliński nie ma już możliwości, aby finansowo wesprzeć szpital. O pomoc zwracaliśmy się do wszystkich gmin powiatu strzelińskiego. Pozytywny odzew był tylko z gminy Strzelin, która przekazała 300 000 zł – tłumaczył wicestarosta.
Dodał, że 50 000 zł wobec skali potrzeb jest niewielką kwotą, ale zapewni SCM pomoc w najbliższym czasie. – Wiem, że to już nie pierwsza prośba, ale widzimy, że w gminie Strzelin mamy przyjaciela i jednostkę, która niesie nam pomoc – kontynuował Ziółkowski.
Radny Piotr Litwin podkreślił, że gmina Strzelin również realizuje duże zadania, które współfinansuje z powiatem oraz Urzędem Marszałkowskim. – Ale jeśli chodzi o oświetlenie, musimy to robić sami. Na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Przesuwamy spłatę obligacji, żeby mieć wkład własny na lata następne, aby gmina się rozwijała. Patrząc na wasze uzasadnienie, to naprawdę ręce opadają. Od 3 mln zł na koniec roku urosło to do 9 mln zł i nie ma żadnej perspektywy, żeby się zmniejszało – stwierdził radny.
Zaznaczył, że chętnie przeznaczyłby 50 000 zł, ale na remont dróg powiatowych na terenie miasta i gminy Strzelin. Podkreślił, że uważa za populizm fakt, iż przez kilka miesięcy spółka nie zmniejszyła zadłużenia, a wprost przeciwnie. – Oprócz tego, że dajemy wam pieniądze to i tak dokładamy do zadań, które wspólnie z wami robimy. Uważam, że jako gmina Strzelin powinniśmy dać te środki, ale na zakup masy bitumicznej – mówił Litwin.
- Na przestrzeni ostatnich miesięcy nie ma żadnych waszych działań. Może za dużo śpicie? Ja bym nie spał, gdybym miał taki problem - stwierdził radny Piotr Litwin
„My też mamy kurek i ta woda już się nam kończy”
Wicestarosta odpowiedział, że chętnie przyjąłby 50 000 zł na masę bitumiczną, jednak zarząd składa prośbę o fundusze na SCM. Radny Michał Ostrowski zgodził się, że drogi powiatowe wymagają remontów, jednak, według niego, ważniejsze jest ludzkie zdrowie. Ziółkowski wyjaśnił, że w ostatnim czasie Rada Powiatu podjęła decyzję upoważniającą zarząd powiatu do podjęcia działań przygotowujących procedury zmierzające do wydzierżawienia udziałów, które są w SCM. – Jest to krok, który wynika z rozwoju sytuacji. W tej chwili nie posiadamy środków na przeprowadzenie zmian. Podjęte działania mają na celu przede wszystkim podtrzymanie działalności zdrowotnych w możliwie nie zmienionej formie – powiedział wicestarosta.
- Na przestrzeni ostatnich miesięcy nie ma żadnych waszych działań. U was od sesji do sesji nie ma żadnego konkretu do dzisiaj. Fakty przemawiają, że na przestrzeni kilkunastu miesięcy, poza wprowadzeniem programu naprawczego, nic więcej nie ma. Nie ma realizacji, tylko prośba i prośba. My też mamy kurek i ta woda już się nam kończy. Może za dużo śpicie? Ja bym nie spał, gdybym miał taki problem – stwierdził radny Litwin. Następnie złożył wniosek, aby w zapisie dotyczącym ochrony zdrowia zmniejszyć wydatki przeznaczone na pomoc starostwu do kwoty 25 000 zł. Kolejne 25 000 zł przenieść do działu transportu jako pomoc starostwu na zakup masy bitumicznej do remontu dróg powiatowych na terenie gminy Strzelin. Większością głosów wniosek został odrzucony. Ostatecznie projekt w sprawie uchwały budżetowej gminy Strzelin na rok 2015 uzyskał pozytywną opinię komisji.
Dyskusja miała swój ciąg dalszy na sesji Rady Miejskiej Strzelina, która odbyła się 24 listopada. Jeden z radnych przedstawił uchwałę zarządu powiatu strzelińskiego, o podwyżce dla rady nadzorczej. Wicestarosta uznał, że być może decyzja została podjęta, kiedy przebywał na urlopie i nie zna treści uchwały. Wzbudziło to dużo wątpliwości wśród radnych. Przebieg dyskusji przedstawimy w kolejnym numerze gazety.

Komentarze   

. Permalink1 +7 .
RE: „Patrząc na wasze uzasadnienie, to naprawdę ręce opadają”
Cytat:
Szpital jest finansowany przez NFZ na takim poziomie, który nie gwarantuje jego stabilnego funkcjonowania.
Nie, to szpital funkcjonuje na takim poziomie że nawet NFZ nie jest w stanie tego sfinansować.

Cytat:
Uważam, że jako gmina Strzelin powinniśmy dać te środki, ale na zakup masy bitumicznej – mówił Litwin.
Tu ma Pan racje, szarej masy jest w powiecie i gminie bardzo dużo, może by to jakoś przerobić albo wymienić na bitumiczną? Tylko żeby PZD porządnie układało tę masę zgodnie ze sztuką budowlaną i zdrowym rozsądkiem, a nie w stylu japońskim "jako tako".

Cytat:
Ostrowski zgodził się, że drogi powiatowe wymagają remontów, jednak, według niego, ważniejsze jest ludzkie zdrowie.
Ale po co leczyć lepiej zapobiegać, po co wydawać 50 tys. na trupa (szpital) lepiej podratować drogi powiatowe będzie mniej wypadków i skutków z nimi związanymi.

[...] Może za dużo śpicie? Ja bym nie spał, gdybym miał taki problem – stwierdził radny Litwin.
Niezbyt przepadam za Panem Litwinem, ale teraz dobrze mówi, a końcówka najlepsza.
2015-12-11 21:22 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.