Nie tylko Strzelin ma problemy z brakiem miejsc parkingowych. Zdawać by się mogło, że miejsca obsługi podróżnych, czyli MOP-y przy autostradach zaprojektowane zostały tak, żeby służyły... podróżnym. Czy tak jest w Witowicach?
O parkingu przy popularnym McDonalds przy autostradzie A4 na wysokości Witowic mówi się od lat. Na brak miejsc parkingowych narzekają zwłaszcza pracownicy pobliskiej stacji paliw Lotos i wspomnianej restauracji. Każdy, kto choć raz próbował zaparkować tam samochód, nie ma wątpliwości, że nie jest to łatwe. Nie mówiąc o standardzie, w jakim przychodzi stawiać samochód. Teren miejsca obsługi podróżnych, czyli MOP nie jest parkingiem, czyli żaden kierowca nie może tam zostawić swojego samochodu. Gdyby jednak obok powstał parking, z którego mogliby korzystać pracownicy i klienci, problem zostałby rozwiązany. A co o ewentualnej budowie lub tylko dostosowaniu miejsca, obecnie wykorzystywanego w tym celu, do celów parkingowych sądzą najbardziej zainteresowani?W takich warunkach przychodzi kierowcom parkować samochody, a bywa jeszcze gorzej
- Z perspektywy pracownika, jest to bardzo uciążliwa sytuacja, ponieważ na teren MOP-u nie możemy wjeżdżać, a przed bramą zazwyczaj jest problem z przyzwoitym zaparkowaniem. I skoro ludzie przyjeżdżają tam do pracy, to gdzie mają parkować auta? Szkoda, że zarządcy tej drogi nie pomyślą o jakimś zagospodarowaniu tego terenu, gdzie i tak ludzie parkują samochody. Raz... osoby, które tam pracują bardzo mocno o to apelują, ale nikt, kto mógłby coś w tym kierunku zdziałać, nie widzi takiej potrzeby. A dwa... to przyjeżdża tutaj bardzo dużo mieszkańców nie tylko z okolicznych miejscowość, ale i z całego powiatu, więc może warto też o tej kwestii pomyśleć. Kiedy mamy niehandlowe niedziele to McDonald’s gości bardzo dużo mieszkańców powiatu strzelińskiego. Niestety, właściciel restauracji nie jest zarządcą ani MOP-u, ani tym bardziej drogi, przy której mógłby ewentualnie powstać jakiś parking - Paula Gołuzd, pracownik restauracji Mc’Donald’s.
To nie wszystkie argumenty przemawiające za organizacją parkingu. Michał Wojdyła, również pracownik McDonalds, dodaje, że parkowanie samochodów w błocie i kałużach zagraża stanowi technicznemu samochodów. Podobnie jak gałęzie, które w każdej chwili mogą spaść na kierowcę lub karoserię. Nie mówiąc już o pracowniku, który cały w błocie rozpoczyna pracę. Poza tym wyłożenie parkingu choćby kostką ułatwiłoby utrzymanie czystości.
Głosy niezadowolenia z istniejącej sytuacji docierają również do strzelińskiego starostwa. O komentarz poprosiliśmy Zdzisława Ziąbra, dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg. - To, co nazywa się parkingiem przy stacji Lotos w Witowicach, jest po prostu pasem drogi wykorzystywanym do parkowania pojazdów. Korzystają z niego przede wszystkim pracownicy pobliskiej stacji Lotos i restauracji McDonald’s. Starostwo strzelińskie nie wydawało nigdy zezwolenia na wykorzystanie tego terenu na parking. Dwukrotnie spotkaliśmy się z przedstawicielami stacji Lotos i restauracji McDonald’s w celu uzgodnienia wspólnego rozwiązania tego problemu, bowiem to oni czerpią wymierne korzyści z powodu odwiedzających ich klientów. Tym bardziej, że przy budowie zarówno restauracji, jak i stacji benzynowej inwestor jest zobowiązany zapewnić miejsca postojowe dla odwiedzających i pracowników. Nasze wysiłki jednak nie doczekały się konkretnych propozycji współpracy ze strony właścicieli powyższych obiektów. Z punktu widzenia potrzeb drogowych powiatu oraz zadań, jakie realizuje PZD, inwestowanie w tzw. parking w Witowicach jest nieuzasadnione ekonomicznie i technicznie – powiedział dyrektor PZD.
Problem jest i bez wątpienia trzeba szukać rozwiązania niekomfortowej sytuacji. Z przytoczonych wypowiedzi wynika, że decyzja i pozytywne rozwiązanie problemu jest w rękach Lotosu, McDonalds i starostwa strzelińskiego.


Komentarze   

Mala Permalink4 +3 Mala
RE: Parking w Witowicach na trzy głosy
Cytuję ....:
W Mc... nie jeden wieśniak weekend ze Strzelinka przybywa

Pół biedy że odwiedza.. znaczą drogę dla innych jak dojechać, wyrzucając śmieci przez okno... To dopiero jest buradztwo.
2019-06-04 06:16 Cytować Zgłoś administratorowi
.... Permalink3 +2 ....
RE: Parking w Witowicach na trzy głosy
W Mc... nie jeden wieśniak weekend ze Strzelinka przybywa
2019-06-03 22:45 Cytować Zgłoś administratorowi
mercedes Permalink2 0 mercedes
Parking
Podjeżdżam pod bramę i bańkami noszę paliwo które jest droższe niż w Strzelinie. Następnie kupuje śmieciowe jedzenie i szczęśliwy wracam do Strzelina.
2019-06-03 19:50 Cytować Zgłoś administratorowi
Alon Permalink1 0 Alon
RE: Parking w Witowicach na trzy głosy
Ja bym w tej kwestii uruchomił GDDKiA, w końcu pod ich zarządem jest MOP i to oni czerpią zyski z wynajmu terenu pod restauracje i stacji paliw. Na etapie projektowania MOPu GDDKiA nie pomyślała że pracownicy będą musieli jakoś dojechać do pracy. Na miejscu zarządu dróg powiatowych ustawiłbym w tamtym miejscu znaki zakazu zatrzymywania a cały teren wygrodził tak aby nie było możliwości postoju i zaraz poszłaby odgórna zrzuta na wykonanie parkingu z prawdziwego zdarzenia.
2019-06-03 16:49 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.