Dwa tygodnie minęło od pobrania próbki do poinformowania mieszkańców, że woda nie nadaje się ani do picia, ani do celów gospodarczych. Potwierdza to opinia strzelińskiego sanepidu.
Zadzwonił do redakcji zatroskany mieszkaniec gminy Wiązów. Poinformował nas, że jedna z miejscowości jego gminy została pozbawiona wody. Powodem miało być wykrycie w wodzie niebezpiecznych dla ludzi bakterii. Udaliśmy się do Księżyc, żeby na miejscu zorientować się w sytuacji. Rozmawialiśmy z mieszkańcami, próbowaliśmy skontaktować się z sołtysem. Skierowaliśmy do Małgorzaty Krochmalnej, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Strzelinie oraz Jerzego Krochmalnego, burmistrza Wiązowa, pytania dotyczące przyczyn braku wody w Księżycach.
Poniżej drukujemy odpowiedź PPIS w Strzelinie. Relację z naszej wizyty w Księżycach publikujemy w innym miejscu tego wydania „Słowa Regionu”. Tam również znajdzie się odpowiedź burmistrza Krochmalnego.

Odpowiedzi sanepidu
Oto pytania skierowane do PPIS w Strzelinie i odpowiedzi dyrektor Krochmalnej:
Kiedy wykryto zagrożenie, pobrano próbki wody, a kiedy powiadomiono o tym mieszkańców?
- Próbka wody została pobrana do badania w dniu 21.06.2022 r. Badanie zostało zlecone w ramach kontroli wewnętrznej nad jakością wody prowadzonej przez gminę Wiązów. Próbka pochodzi z wyznaczonego punktu zgodności w pomieszczeniu socjalnym na Stacji Uzdatniania Wody w Księżycach. Wyniki badań zostały przekazane przez laboratorium JHS HAMILTON gminie Wiązów w dniu utworzenia sprawozdania z badań, tj. 05.07.2022 r. W tym samym dniu Gmina Wiązów przekazała kopię sprawozdania z badań Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Strzelinie, który natychmiast podjął działania.
Na ten temat pisaliśmy w 27 (1115) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

cześ Permalink2 -1 cześ
RE: Bakterie w wodociągu...
Cytuję taaa:
Przez dwa lata Sanepid zajmował się ściganiem,teraz sam będzie ścigany...obiecuje przyszły mieszkaniec . :lol:

nie ma takich mocnych :(
2022-07-27 08:46 Cytować Zgłoś administratorowi
taaa Permalink1 +1 taaa
RE: Bakterie w wodociągu...
Przez dwa lata Sanepid zajmował się ściganiem,teraz sam będzie ścigany...obiecuje przyszły mieszkaniec . :lol:
2022-07-25 10:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.