Ksiądz Waldemar Cwynar z Kucharzowic czynnie prowadzi stronę parafii na facebooku umieszczając tam szereg informacjiKsiądz z Kucharzowic czynnie prowadzi stronę parafii na facebooku, korzysta z mobilnej aplikacji „modlitwa w drodze” i stara się szukać nowym form dotarcia do wiernych. Niedawno po Mszy Świętej puścił parafianom słuchowisko. Okazuje się, że coraz więcej parafii w naszym powiecie komunikuje się z wiernymi przez Internet.
Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Kucharzowicach jest jedną z najmniejszych w archidiecezji wrocławskiej. Liczy zaledwie 760 parafian (mieszkańcy Bąkowa i Kucharzowic). W ubiegłym roku w parafii zmienił się proboszcz. Obecnie administratorem parafii jest ksiądz Waldemar Cwynar. Kapłan bardzo chętnie korzysta z nowych narzędzi komunikacji. Czynnie prowadzi stronę parafii na facebooku, umieszczając na portalu szereg informacji dotyczących prowadzonych prac remontowych, ogłoszeń parafialnych, intencji mszalnych czy harmonogramu wizyty duszpasterskiej - kolędy. Coraz więcej księży komunikuje się z parafianami za pomocą portalów społecznościowych. W naszym powiecie kilka innych parafii (m.in. w Strzelinie, Prusach, Brożcu, Wiązowie) także ma swoje profile. – Kiedy pracowałem z młodzieżą w gimnazjum często przekazywałem im różne informacje na kartkach, po to żeby mogli do nich wrócić. Internet również daje taką możliwość – mówi ks. Waldemar Cwynar. – Nie gloryfikuje facebooka. Traktuje go jako jedno z narzędzi. W jednej z poprzednich parafii, w której służyłem, korzystałem z portalu nasza klasa. Uważam, że należy docierać do parafian z informacją. Dawniej, aby spotkać młodzież trzeba było pójść na boisko, przed sklep lub blok. Obecnie młodzież sporo czasu spędza przed komputerem. Jeśli mamy do nich docierać (księża – red)., musimy przebywać tam gdzie oni – dodaje. Choć na początku nie wszyscy parafianie w Kucharzowicach byli przekonani do tej formy, to większość jest bardzo z tego zadowolona. Zdarza się, że ksiądz koresponduje z parafianami na faceooboku. – Słyszałem, że niektórzy założyli konto na tym portalu, aby śledzić posty dotyczące parafii – uśmiecha się. Aby informacje trafiały do parafian w różnym przedziale wiekowym, jedną z pierwszych inwestycji księdza był zakup tablic ogłoszeniowych, które stanęły przed kościołami w Bąkowie i Kucharzowicach.

Słuchowisko w kościele…
To nie wszystko. Ksiądz Waldemar stara się docierać do wiernych, wykorzystując różne formy przekazu. – Któregoś dnia po Mszy św. włączyłem parafianom słuchowisko dotyczące modlitwy "Ojcze nasz". Spotkało się to z bardzo przyjaznym odbiorem – tłumaczy. Co ciekawe, niedawno podczas kazania proboszcz informował wiernych o korzystaniu z mobilnej aplikacji „modlitwa w drodze”. To krótkie, kilkuminutowe medytacje w formie dźwiękowej i tekstowej. Duchowny ma wiele innych nowoczesnych pomysłów, które chce wykorzystywać w swojej pracy duszpasterskiej.
Warto dodać, że w ostatnim czasie w parafii przeprowadzono także kilka prac remontowych. W kościele w Bąkowie posprzątano wieżę i naprawiono okna. Wewnątrz świątyni wymieniono żarówki i wykonano prace odkrywkowe, które są niezbędne do planowanego malowania. W kościele w Kucharzowicach wymieniono zaś krzyż misyjny i wybudowano bramę do kościoła. W pomoc bardzo angażują się parafianie. – Materiał zasponsorował jeden z parafian, a praca została wykonana błyskawicznie, dzięki temu, że pomogło kilkunastu mężczyzn. Bardzo dziękuje parafianom z Bąkowa i Kucharzowic, iż włączają się tak aktywnie w działania – mówi ksiądz Waldemar. Parafia uzyskała również pozwolenie na remont dachu wieży kościoła w Kucharzowicach.
W ubiegłym roku parafianie licznie uczestniczyli w kilku pielgrzymkach, m.in. do Henrykowa i Wrocławia. W tym roku ksiądz przewiduje dwie pielgrzymki. Pierwsza z nich odbędzie się 21-23 kwietnia do Sandomierza, Kałkowa i Częstochowy, druga 14-18 czerwca do Wilna. Warto dodać, że w niedzielę, 17 kwietnia w kościele w Bąkowie odbędzie się Msza Św. z modlitwą o uzdrowienie, którą odprawi egzorcysta ks. Krystian Charchut. W maju w Kucharzowicach zaplanowana jest Msza Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (po łacinie, tyłem do ludzi i w nadzwyczajnym rycie).Komentarze   

G. Permalink6 +2 G.
Kler
Zawod ksiedza bedzie w niedalekiej przyszlosci martwym zawodem, bo od kilku stuleci ten bog jest okrutny i nie ma zamiaru w wielu miejscach sie litowac.Wymadlanie sadystycznego oprawcy.
2018-05-27 17:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Kuku Permalink5 0 Kuku
Kuku
:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:
2018-05-26 21:50 Cytować Zgłoś administratorowi
XYZ Permalink4 +1 XYZ
Komentarz
Spajker, to co robi Ks. Waldemar to próba dotarcia do wiernych z różnymi informacjami, a nie zastępowanie Mszy Św.! Czytaj ze zrozumieniem!! Odnoszę wrażenie, że znowu odezwali się pseudoateistyczni hejterzy bez argumentów - księża nie korzystają z technologii źle, korzystają - też źle... Tylko że takie podejście to nie jest dyskusja, tylko zaślepienie ideologią...
2017-11-22 19:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Anzelm Bohatyrowicz Permalink3 0 Anzelm Bohatyrowicz
RE: Ksiądz na facebooku, a parafianie lajkują
Wszystko teraz takie wirtualne. A masz tu 100 PLN na potrzeby, a co tam będę skąpił 200 PLN.
2016-01-31 21:25 Cytować Zgłoś administratorowi
AntyPolityk Permalink2 +2 AntyPolityk
RE: Ksiądz na facebooku, a parafiani lajkują
Czy spowiedz też bedzie możliwa online ?
2016-01-21 21:21 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +5 spajker
RE: Ksiądz na facebooku, a parafiani lajkują
no to starozakonny twórca facebooka zuckerberg się wkurzy. fizyczne przebywanie w kościele razem z żywymi ludźmi, przebywanie razem z organoleptycznym kontaktem z drewnianą ławką , z budynkiem z jego akustyką, z jego zapachami, z jego temperaturą to coś więcej niż zubożony kontakt internetowy. kontakt z kościołem przez internet to tyle co lektura menu w restauracji zamiast fizycznego smakowania potraw. virtual vs real. ludzie za tysiące złotych odwiedzą dolinę królów w egipcie czyli kilka zwapniałych kości na pustyni ale nie zainteresują się np ostrowem tumskim we wrocławiu.
2016-01-21 20:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.