Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy zwracać się do lekarzy i specjalistów. Przedstawimy przyczyny i objawy różnych chorób, a nasi Czytelnicy dowiedzą się, jak wygląda profilaktyka oraz leczenie. O nowotworach skóry mówi lek. dermatolog Rafał Dulski.
Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami. Czerniak, który jest najbardziej złośliwy, często dotyczy ludzi, którzy brak kontaktu ze słońcem nadrabiają poparzeniami podczas krótkiego urlopu. W porównaniu do innych nowotworów rozwija się u względnie młodej populacji i wykazuje tendencję do przerzutów we wczesnym stadium choroby. Od wielu lat zachorowalność na czerniaka dramatycznie wzrasta. W Polsce umieralność na tę chorobę jest wyższa niż w innych krajach Europy. Jedną z przyczyn jest brak świadomości o profilaktyce i zbyt późne zgłaszanie się do lekarza.
W tym roku w strzelińskiej przychodni EMA-MED zostały zorganizowane dwie akcje profilaktyczne badania znamion, wzięło udział łącznie ponad 100 osób. Nowotwory skóry mogą dotyczyć każdego, a należą do najłatwiej wykrywalnych. Wystarczy profesjonalna ocena znamion za pomocą dermatoskopu. Profilaktyka to ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV oraz regularne wizyty u dermatologa.
Pacjenci wciąż są przekonani, że usunięcie zmiany skórnej może doprowadzić do transformacji złośliwej. Nie stanowi to czynnika rozwoju nowotworu. Nie bójmy się zgłaszać do lekarza, zdrowie jest najważniejsze.
Dodaj komentarz