Od 2 lutego izolacja domowa m.in. dla osób wykonujących zawody medyczne będzie trwać 7 dni
Od 2 lutego obowiązują nowe zasady izolacji domowej i kwarantanny dla wykonujących zawody medyczne, żołnierzy i funkcjonariuszy.
- Od 2 lutego izolacja domowa m.in. dla osób wykonujących zawody medyczne, żołnierzy i funkcjonariuszy będzie trwać 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku w kierunku SARS-CoV-2) i 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny)” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia. - Kwarantanna dla tych grup zawodowych została skrócona do 5 dni. Kwarantanny nie stosuje się, jeżeli osoba codziennie przez 5 dni będzie wykonywała test antygenowy i uzyskiwała ujemny wynik.
Kwarantanna nakładana jest na osoby, które przekraczają granicę, miały kontakt z osobą zakażoną, zostały skierowane na test z powodu podejrzenia zakażeniem SARS-CoV-2 lub samodzielnie się zgłosiły na test poprzez formularz internetowy, są współdomownikami osoby poddanej izolacji z powodu COVID-19.
Od 25 stycznia kwarantanna dla osób spoza wspomnianych grup zawodowych (innych niż medyczne i służby mundurowe) po narażeniu na zakażenie została skrócona do 7 dni (z 10). Dotyczy to osób, które nie są w pełni zaszczepione i nie są ozdrowieńcami. Test po jej zakończeniu nie jest wymagany. Natomiast dla wracających z krajów UE, ze strefy Schengen i Turcji kwarantanna wynosi 10 dni, a 14 dni dla tych przyjeżdżających spoza tych krajów.
Kwarantanna nakładana jest automatycznie na osobę skierowaną na badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 - w momencie wystawienia skierowania na test. I to bez względu na to, czy jest zaszczepiona w pełni czy nie. Trwa ona jednak nie dłużej niż 7 dni. Z kwarantanny zwalnia w takim przypadku ujemny wynik testu molekularnego (RT-PCR).
Natomiast osoby mające kontakt z osobą chorą, np. w pracy, szkole pozostają na kwarantannie 7 dni. Dotyczy to ozdrowieńców po 6 miesiącach od otrzymania przez nich pozytywnego wyniku testu i osób w pełni niezaszczepionych. Okres ten liczy się od dnia następującego po kontakcie z chorym. Kwarantannie nie podlegają natomiast osoby zamieszkujące z osobą przebywającą na kwarantannie.
Przebywając na kwarantannie obowiązuje zakaz opuszczania mieszkania lub miejsca jej odbywania. Jedynym wyjątkiem jest wyjście, by wykonać test diagnostyczny.
Otrzymanie pozytywnego wyniku testu diagnostycznego, zarówno antygenowego, jak i molekularnego (PCR) wpisanego do systemie informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP) oznacza skierowanie takiej osoby do izolacji. Jeśli w czasie jej trwania nie wystąpią u takiej osoby objawy choroby, to trwa ona 10 dni, licząc od momentu uzyskania pozytywnego testu diagnostycznego. Natomiast w przypadku pacjenta z objawami, izolacja kończy się po trzech dniach od czasu bez gorączki i innych objawów ze strony układu oddechowego, lecz nie wcześniej niż po 13. dniach od ich wystąpienia. Lekarz może zdecydować o wydłużeniu izolacji.
Źródło: gov.pl/ministerstwo zdrowia

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Żenia
RE: Nowe zasady izolacji i kwarantanny
Siedzieć w domu i nie gadać! Po co ta dyskusja trole?
0
Gravatar
spajker.
RE: Nowe zasady izolacji i kwarantanny
cześ powiedziała :
Szczypiorek powiedziała :
Wirus ten jest inteligentny i wie że tym grupom zawodowym będzie musiał prędzej odpuścić :D :D :D
Inteligentna bestia :D
ty to ani inteligentny ani bestia. stąd ta zazdrość.

0
Gravatar
cześ
Ciekawe co teraz barany powiecie po ponad dwóch latach jak Putin skasował plandemię :D
0
Gravatar
cześ
RE: Nowe zasady izolacji i kwarantanny
Szczypiorek powiedziała :
Wirus ten jest inteligentny i wie że tym grupom zawodowym będzie musiał prędzej odpuścić :D :D :D
Inteligentna bestia :D

0
Gravatar
Szczypiorek
RE: Nowe zasady izolacji i kwarantanny
Wirus ten jest inteligentny i wie że tym grupom zawodowym będzie musiał prędzej odpuścić :D :D :D
0

Przeczytaj też