Lek. dermatolog Rafał Dulski
Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy zwracać się do lekarzy i specjalistów. Przedstawimy przyczyny i objawy różnych chorób, a nasi Czytelnicy dowiedzą się, jak wygląda profilaktyka oraz leczenie. O nowotworach skóry mówi lek. dermatolog Rafał Dulski.
Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami. Czerniak, który jest najbardziej złośliwy, często dotyczy ludzi, którzy brak kontaktu ze słońcem nadrabiają poparzeniami podczas krótkiego urlopu. W porównaniu do innych nowotworów rozwija się u względnie młodej populacji i wykazuje tendencję do przerzutów we wczesnym stadium choroby. Od wielu lat zachorowalność na czerniaka dramatycznie wzrasta. W Polsce umieralność na tę chorobę jest wyższa niż w innych krajach Europy. Jedną z przyczyn jest brak świadomości o profilaktyce i zbyt późne zgłaszanie się do lekarza.
W tym roku w strzelińskiej przychodni EMA-MED zostały zorganizowane dwie akcje profilaktyczne badania znamion, wzięło udział łącznie ponad 100 osób. Nowotwory skóry mogą dotyczyć każdego, a należą do najłatwiej wykrywalnych. Wystarczy profesjonalna ocena znamion za pomocą dermatoskopu. Profilaktyka to ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV oraz regularne wizyty u dermatologa.
Pacjenci wciąż są przekonani, że usunięcie zmiany skórnej może doprowadzić do transformacji złośliwej. Nie stanowi to czynnika rozwoju nowotworu. Nie bójmy się zgłaszać do lekarza, zdrowie jest najważniejsze.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj też