Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Miejscowość liczy niespełna 200 mieszkańców, ale dzięki jednemu z nich można poznać jej historię. Kolekcjoner, zbieracz pamiątek, ale przede wszystkim regionalista z prawdziwego zdarzenia, Grzegorz Gac, jest boreczkowianinem od urodzenia.
Dla pokolenia dzisiejszych nasto- czy nawet trzydziestolatków wydarzenia z połowy ubiegłego wieku, to już zamierzchła przeszłość. Być może, tak jest, ale historia przybiera zupełnie inny wymiar, kiedy możemy zobaczyć jak nasza miejscowość wyglądała np. sto lat temu. W części poświęconej czasom PRL znalazły się np. pistoletowe kabury
Grzegorz Gac mówi o sobie, że mieszka w Boreczku od urodzenia, choć przyszedł na świat w strzelińskim szpitalu. Z dzieciństwa pamięta, że na jego domu widniał napis „Villa Nova”, bo przed wojną mieścił się tam zajazd. - Na początku kolekcjonowałem widokówki i dokumenty z powiatu strzelińskiego – powiedział pan Grzegorz. - Każdy, kto próbował zbierać widokówki, dobrze wie, że jest to kosztowne hobby. Za ciekawy okaz trzeba czasami zapłacić grupo ponad 200 zł, a dokumenty są jeszcze droższe. Dlatego teraz ograniczyłem obszar mojego zainteresowania do gminy Borów. Zdarza się, że z myślą o wymianie z innymi kolekcjonerami kupuję eksponaty z innych terenów – wyjaśnił nasz rozmówca. Z czasem kolekcja rozrosła się i teraz przechowywana jest w pudłach na strychu.
Pan Grzegorz z dumą prezentuje najcenniejszy dokument w swojej kolekcjiPretekstem do spotkania się z kolekcjonerem z Boreczka była wystawa, jaką urządzono w świetlicy wiejskiej, czyli na stacji w Boreczku. - Nasza miejscowość startowała w konkursie na najpiękniejszą wieś gminy Borów. Pani sołtys (Krystyna Chorążewska – red.) i pani radna (Ewa Darecka – red.) poprosiły mnie o wypożyczenie części moich zbiorów na wystawę. Zgodziłem się i tak wspólnymi siłami urządziliśmy tę ekspozycję – dodał pan Grzegorz. Na wystawie można podziwiać kilkaset zabytkowych już przedmiotów. Są pamiątki sprzed wojny, są artefakty z czasów PRL są pamiątki przywiezione przez pionierów pierwszych powojennych lat z Kresów II RP, centralnej Polski, a nawet z... Francji. - Z mojego punktu widzenia najciekawszy jest dokument z 20 sierpnia 1894 r. sygnowany przez Friedricha Hungara, jednego z właścicieli pałacu w Boreczku. Jest to pismo, które informuje adresata, mieszkańca Boreczka, o decyzjach podjętych przez ówczesną radę gminy. Ponadto dokument posiada pieczęć poczty w Boreczku, która, niestety, nie dotrwała do naszych czasów.
Cały artykuł w wydaniu papierowym "Słowa Regionu".

Komentarze   

Romek Permalink12 -1 Romek
RE: Historia zapakowana do pudeł
Cytuję Gość:
SR cenzuruje wpisy, to jest fakt (sprawdzony). Romanie kulturę przede wszystkim wynosi się z domu rodzinnego, można też ją nabyć w drodze pilnej edukacji...

Genetyka-tak. Ale skoro On nie wynosi to jej z domu to jej nie ma. Z drugiej strony znam niejednego profesora, doktora gdzie powiedzenie: cham chamem na wieki wiekow amen jest aktualne. Nie przeceniajmy nauki. SR wyrzuca chamstwo za margines. Brawo.
2020-05-24 20:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Gość Permalink11 +1 Gość
Cenzura
SR cenzuruje wpisy, to jest fakt (sprawdzony). Romanie kulturę przede wszystkim wynosi się z domu rodzinnego, można też ją nabyć w drodze pilnej edukacji...
2020-05-24 07:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Romek Permalink10 -5 Romek
Cytuję Hammer:
rozumiem, że tą jakże szeroką wiedzą kolega Spiker podzieli się podczas kolejnej wystawy, na której pokaże swoje zbiory ?

Spajkera wreszcie nauczono kultury. Dzisiaj S.Regionu to normalna gazeta, bez ordynardych opinii. Brawo.
2020-05-23 18:26 Cytować Zgłoś administratorowi
Romek Permalink9 -6 Romek
Cytuję Hammer:
rozumiem, że tą jakże szeroką wiedzą kolega Spiker podzieli się podczas kolejnej wystawy, na której pokaże swoje zbiory ?

Koniecznie.
2020-05-21 20:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Hammer Permalink8 -5 Hammer
kolejna wystawa ?
2020-05-21 14:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Frank Permalink7 -7 Frank
Kapelusz
Cytuję spajker.:
Cytuję Mieszkaniec:
Spajker co ty pisżesz ,śmiejesz się z tych niepiśmiennych łemków a sam pisżesz jakiś bełkot bez ładu i składu jakieś nie zrozumiałe banialukił

no widzisz. linijek tu mało. zdań trzeba jednak kilka tysięcy aby tobie i tobie podobnym wyjaśnć w czym rzecz. mądrej głowie dosć po słowie. no może tak aby mózg cię nie bolał pomyśl o porównaniu NRD i RFN, o porównaniu korei północnej i południowej o porównaniu potęgi 1szej i 2giej RP z dzisiejszym uśmiechniętym prezydencikiem klęczącym u biurka żyda o nazwie trumph. gdyby nie kościuszko pułaski i inni liczni polacy to w ameryce północnej taki trumph by z dzidą za bizonem ganiał a teraz polski prezydent z jagiellonki cieszy się że może żydowi buty lizać. bez łądu i skłądu? daj mi kilka stron A4 , napiszę więcej i zrozumiesz. polska straciła 90% inteligencji 90% przemysłu 50% terytorium a ja mam teraz zarzut że potomkowie durniów, których krasnaja arnia za swoich uznała mnie nie rozumieją. dobre.

Glowie potrzeba rozumu Spajker. Brak kapelusza nie przynosi jej wstydu.
2020-03-08 16:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Frank Permalink6 -8 Frank
Pare rad dla Spajkera
Cytuję spajker.:
Cytuję Mieszkaniec:
Spajker co ty pisżesz ,śmiejesz się z tych niepiśmiennych łemków a sam pisżesz jakiś bełkot bez ładu i składu jakieś nie zrozumiałe banialukił

no widzisz. linijek tu mało. zdań trzeba jednak kilka tysięcy aby tobie i tobie podobnym wyjaśnć w czym rzecz. mądrej głowie dosć po słowie. no może tak aby mózg cię nie bolał pomyśl o porównaniu NRD i RFN, o porównaniu korei północnej i południowej o porównaniu potęgi 1szej i 2giej RP z dzisiejszym uśmiechniętym prezydencikiem klęczącym u biurka żyda o nazwie trumph. gdyby nie kościuszko pułaski i inni liczni polacy to w ameryce północnej taki trumph by z dzidą za bizonem ganiał a teraz polski prezydent z jagiellonki cieszy się że może żydowi buty lizać. bez łądu i skłądu? daj mi kilka stron A4 , napiszę więcej i zrozumiesz. polska straciła 90% inteligencji 90% przemysłu 50% terytorium a ja mam teraz zarzut że potomkowie durniów, których krasnaja arnia za swoich uznała mnie nie rozumieją. dobre.

Czlowiek, ktory nie wie ze nie wie - ten jest glupcem, tego zostawcie jemu samemu. Albo. Rozumny niemy jest wart wiecej niz glupi ktory mowi. Albo. Gramatyka w mowie to jak sol w jedzeniu. Albo. Nieszczescie czlowieka pochodzi od jezyka. Albo. Umiejacy wszystko niczego nie umie
2020-03-08 16:15 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink5 +4 spajker.
Cytuję Mieszkaniec:

2020-03-08 14:22 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink4 +5 spajker.
Cytuję Kora:
Czy na tym forum jest Administrator? A może tutaj można swobodnie używać określeń typu " swołocz zza buga". To pewnie jest taki sposób na walkę z mową nienawiści....

podpowiem że swołocz zza buga to ludzie bez szkoły z nienawiścią do sąsiadów, roszczeniowa , która zawartość niemieckich bibliotek, niemieckie altany jako opału używała a własnych bibliotek i szkół nie potrzebowała. swołocz zza buga to typ , który do gestapo donosy na sąsiada pisał a po wojnie za darmo niemiecki majątek dostał. swołocz zza buga to osobniki, które niemieckie miasta na cegły rozebrały i rozkładły to czego krasnoarmiejscy ukraśc nie zdążyli. swołocz zza buga to ososbiki, które pomiędzy sobą syczą, ja bym cię zozsssstrzeliła na miejssssscu ale nie mogę bo właśnie u ssssspowiedzi byłam. swołocz zza buga to osobniki pamiętliwe mściwe tępe zazdrosne zawistne pozornie bogobojne, które samogon z wiadra piją i do których wehrmacht strzelać nie musiał bo się sami pozabijają. pisał już o tym kanclerz bismarck, wiedział o tym sztab generalny WP w latach 30tych, który swołocz zza buga nazywał elementem niepewnym, który nie wiadomo jak się zachowa w razie wojny. dobrze jest rzeczy nazywać po imieniu i nie nazywać swołoczy władzą ludową albo ludem pracującym miast i wsi a zwyrodnialców z wehrmachtu nie nazywać patriotycznymi rycerzami wiecznej rzeszy. dobrze jest też pomyśleć o tym dlaczego morderczy wykolejeńcy ukraińscy z taką zajadłośćią rozpruwali jakże zacnych i jakże szlachetnych polskich panów, po mojemu nazywanych swołoczą zza buga. murzyn jest murzynem a nie pełnoprawnym obywatelem świata podlegającm ochronie prawnej za nazwanie go murzynem i zasługującym na zasiłki wypracowane przez białych ludzi płacących zasiłkami karę za to że nie są murzynami. swołocz jest swołocz i jarema wiśniowiecki w 17tym wieku wiedział co się z nimi robi. w 1945 roku rosjanie robiąc ze swołoczy władze też wiedzieli jak zniszczyć polskę.
2020-03-08 13:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Kora Permalink3 -3 Kora
Czy na tym forum jest Administrator? A może tutaj można swobodnie używać określeń typu " swołocz zza buga". To pewnie jest taki sposób na walkę z mową nienawiści....
2020-03-08 10:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz