Kiedy przyjdzie nam na myśl lawenda od razu przypominamy sobie kojący zapach, a oczami wyobraźni widzimy barwne kwiaty. Dla wielu z nas lawenda kojarzy się ze słońcem i Morzem Śródziemnym. I słusznie, choć również w naszym klimacie można uprawiać tę roślinę.

Lawenda jest inspiracją do powstawania wyrobów rękodzieła artystycznego. Foto: JŻWystarczy pojechać do Opatowic w gminie Borów, żeby na własne oczy zobaczyć plantację lawendy. - Naszą plantację założyliśmy sześć lat temu – powiedziała Justyna Żygadło. - Wybraliśmy Opatowice ze względu na lokalizację wsi. Nieco na uboczu, z dala od uczęszczanych szlaków, a jednocześnie blisko Wrocławia. Zaczynaliśmy od uprawy lawendy, która również dzisiaj jest dla nas wiodącą uprawą. Obecnie, oprócz ok. 800 krzewów lawendy, mamy również kilka połaci mięty i melisy. Cieszy nas fakt coraz większej popularności lawendy, ponieważ jest to roślina o wspaniałych właściwościach leczniczych i kosmetycznych, a przy okazji prezentuje się bardzo okazale. Prace na plantacji rozpoczynamy wczesną wiosną, kiedy trzeba przywrócić jej piękny wygląd z poprzedniego roku. Naszą lawendę używamy do celów spożywczych, dlatego nie stosujemy żadnych oprysków, a nowy sezon zawsze rozpoczynamy od walki z chwastami – wyjaśniła pani Justyna.
Od naszej rozmówczyni dowiedzieliśmy się, że „lawenda pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, i że rodzaj Lawenda obejmuje ok 30-40 gatunków. Jest krzewów wieloletnim, co oznacza, że raz posadzona i odpowiednio pielęgnowana może cieszyć swoim widokiem przez długie lata. Lawenda wąskolistna (lekarska Lavandula angustifolia) jest jednym z przedstawicieli rodziny jasnotowatych, liczącej ok. 3500 gatunków, z czego w Polsce występuje ok. 75.W maju lawenda jest zielonym krzewem. Foto: JŻ
- Lawenda należy do tej samej rodziny, co np. mięta, melisa, szałwia, tymianek, majeranek i bazylia. Rodzina jasnotowatych obejmuje rośliny zielne i krzewy, (rzadko drzewa). Łodyga jest zwykle czterokanciasta, a liście naprzeciwległe. Kwiaty są najczęściej grzbieciste o specyficznej budowie, dostosowanej do zapylania przez owady. Pięć zrośniętych działek kielicha, 5 mocno zrośniętych płatków korony w 2 wargi, 2 lub 4 pręciki, 1 słupek. Cechą charakterystyczną tych roślin jest duża ilość wonnych olejków eterycznych, stosowanych w medycynie, kosmetyce i kuchni. Jako biolog z wykształcenia nie mogłam nie powiedzieć o tych istotnych elementach. W maju w kwiaciarniach pojawiają się często rośliny, niejako „udające” lawendy wąskolistne. Mam na myśli lawandyny (lawendy francuskie Lavandula stoechas). Niestety gatunek ten pomimo pięknego wyglądu jest dość trudny w uprawie i wrażliwy na niskie temperatury. Raczej będzie cieszył nasze oko w domu, ewentualnie na balkonie. Z naszego doświadczenia okazuje się też, że z przyczyn nie do końca jasnych szybko marnieje. Lawenda wąskolistna, którą my uprawiamy, jest zdecydowanie lepszym pomysłem dla naszej strefy klimatycznej - dodała nasza rozmówczyni.Sadzonki lawendy
Uprawa bardziej lub mniej egzotycznych roślin, to zawsze wyzwanie i obawa czy pogoda pozwoli osiągnąć zamierzony cel. Jeżeli jednak decyzja o wyborze konkretnej uprawy poparta jest odpowiednim przygotowaniem, to łatwiej osiągnąć sukces. A o takim możemy mówić w przypadku opatowickiej plantacji, która znana jest jako „Cud, miód i lawenda”.
Tekst ukazał się w 19 (1008) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.