Samorząd województwa przekaże prawie 11 mln zł ze środków unijnych na zakup niskoemisyjnych autobusów hybrydowych, które będą wozić pasażerów po gminie Ząbkowice Śląskie.
Obecnie w Ząbkowicach Śląskich komunikacja miejska nie funkcjonuje, a komunikacja lokalna obsługiwana jest przez zaledwie kilku prywatnych przewoźników. Problemem jest intensywny ruch samochodowy na terenie miasta i gminy, a także brak wystarczającej liczby połączeń komunikacyjnych w szczególności uwzględniających potrzeby mieszkańców z okolicznych miejscowości.

− Nowy tabor z pewnością poprawi nie tylko tzw. dostępność transportową gminnej komunikacji zbiorowej, ale również czystość powietrza. Autobusy zakupione za pieniądze przekazane przez samorząd województwa z funduszy europejskich będą niskoemisyjne, nowoczesne i komfortowe – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Dodatkowo na terenie gminy zostanie ograniczony ruch samochodowy.
− Aspekt środowiskowy w gminie oraz w całym województwie dolnośląskim jest bardzo istotny, ponieważ wpływa na jakość zdrowia i życia mieszkańców. Poprzez realizację tego projektu poprawi się także dostępność transportowa dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających gminę Ząbkowice Śląskie. Dzięki unijnej dotacji gmina zyska aż 7 hybrydowych autobusów –zaznacza Marcin Gwóźdź, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Obsługę techniczną, czyli świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Ząbkowice Śląskie będzie realizował (na zlecenie gminy) operator wyłoniony zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.
Całkowita wartość projektu „Ograniczenie niskiej emisji w Gminie Ząbkowice Śląskie poprzez zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego do obsługi komunikacji podmiejskiej” wynosi ok 12,6 mln zł, z czego 10,7 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Do końca 2020 r. gmina ma czas na jego realizację.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.