W piątek, 3 lipca br., w struktury 16 Dolnośląskiej Brygady OT wstąpili kolejni ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności z wojskiem.
Dla 115 ochotników z Dolnego Śląska miniony piątek był wyjątkowy, tego dnia przekraczając bramę jednostki wojskowej przy ul. Hallera we Wrocławiu, spełnili swoje marzenia o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego.
Wraz ze zmianą modelu kontroli epidemii, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przywrócili szkolenia, które są realizowane równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi.
Powołanie ochotników jak i ich obecne szkolenie jest kontynuacją planu rozwoju formacji.
Nowo powołani żołnierze od 3 lipca br. rozpoczęli 16- dniowe szkolenie podstawowe na poligonie w Żaganiu. Jest to drugie szkolenie podstawowe w historii dolnośląskiej brygady. Tzw. „szesnastka”, bo tak potocznie nazywane jest to szkolenie odbywa się na obiektach żagańskiego poligonu.
Pierwszego dnia ochotnicy zostali umundurowani i wyekwipowani oraz wpisani do wojskowej ewidencji. Następnie przeszli tzw. „test wejściowy” sprawności fizycznej.
-Priorytetem „szesnastki” jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot. – powiedział dowódca dolnośląskiej brygady płk Artur Barański.
Ponadto podczas 16 dni szkolenia nacisk położony jest również na nabywanie praktycznych umiejętności, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, jaki i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii.
16 dni to podstawa, na której rozwijana jest wiedza wojskowa. Cały cykl szkolenia żołnierza WOT trwa trzy lata.
***
11 lipca do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie jest o 8 dni krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się 18 lipca przysięgą wojskową na poligonie w Żaganiu.
Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem- informuje ppłk. Marek Czachor Dowódca 161. batalionu lekkiej piechoty.
Wśród tych, którzy dołączyli do dolnośląskich terytorialsów są m.in. geolodzy, pielęgniarki, informatycy, programiści komputerowi, mechanicy samochodowi, lekarze, główne księgowe, prawnicy - cały przekrój społeczeństwa
Ponadto dołączyli do nas rodzice ze swoimi pełnoletnimi dziećmi oraz małżeństwa, które chcą wspólnie służyć Ojczyźnie oraz dzielić pasje i zainteresowania - informuje kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy Dolnośląskich Terytorialsów.
***
Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.
***
Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.

Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.