Na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzili akcję porządkowania grobów na cmentarzach dolnośląskich.
Dbając o historię naszego kraju odwiedzili groby powstańców, żołnierzy wyklętych i żołnierzy Armii Krajowej znajdujące się na terenie naszego województwa. Dotarli nie tylko na duże cmentarze w największych miastach, ale również byli na cmentarzach w małych miejscowościach.
Jak podkreśla kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest to inicjatywa naszych żołnierzy, którzy w ten sposób chcieli oddać cześć i honor bohaterskim obrońcom naszej Ojczyzny.
W ostatnich dniach kilkudziesięciu żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedziło ponad 200 grobów, na których zapalili symboliczne znicze, udekorowali mogiły biało-czerwoną wstęgą, a tam, gdzie była potrzeba uporządkowali groby.Mimo, iż dolnośląska brygada istnieje dopiero od 2 lat, to mieszkańcy naszego regionu wielokrotnie przekonali się, że na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można liczyć w każdej chwili, nie tylko podczas klęsk żywiołowych, ale także podczas różnych akcji społecznych.
Wartym podkreślenia jest fakt, że w akcję zaangażował się również Dolnośląski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Fundacja Odra Niemen, którzy nadzorują wszystkie działania związane z pracami na cmentarzach, dbają o te miejsca i chronią je od zapomnienia. Zwłaszcza w czasie, gdy pandemia koronawirusa, w wielu przypadkach utrudniła lub po prostu uniemożliwiła wielu osobom, członkom rodzin, przyjaciołom przyjazd na groby i zrobienie na nich porządku.
Pamięć o naszych przodkach, o obrońcach naszej Ojczyzny to nie tylko nasz obowiązek, ale również wyraz wdzięczności za to, że możemy żyć teraz w wolnej i niepodległej Polsce. Chcieliśmy dotrzeć na groby nie tylko we Wrocławiu czy Zgorzelcu, ale zależało nam również na pojedynczych grobach, które bardzo często znajdują się na małych cmentarzach, bo nigdy nie wolno zapomnieć o naszych bohaterach - podkreślają żołnierze 16 DBOT.
Kpt. Mycio zapowiedziała, że z pewnością nie jest to ostatnia inicjatywa żołnierzy Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dzięki takim akcjom, które organizowane są m.in. przy okazji Uroczystości Wszystkich Świętych, żołnierze, wrocławianie, Dolnoślązacy, a także goście odwiedzający groby swoich najbliższych mają możliwość zatrzymania się przy mogiłach ozdobionych biało-czerwoną wstęgą w których spoczywają polscy bohaterzy i przypomnieć sobie historię naszego kraju.
Jesteśmy im winni hołd i należny szacunek za walkę w obronie Ojczyzny.
Dla żołnierzy to nie tylko fizyczna praca przy porządkowaniu miejsc pochówku i zapalenie zniczy. To także chwila zadumy, lekcja historii o trudnych i często tragicznych losach naszych przodków – podkreśla płk Artur Barański Dowódca 16 DBOT.
Dziękujemy za wolność… Pamiętamy!!! – żołnierze 16 DBOT


Komentarze   

cześ Permalink4 +1 cześ
RE: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pamiętają o bohaterach
Cytuję spajker.:
Cytuję cześ:
Nie przesadzaj bałwanie!!!

cześ = kiszczak wyklęty.

Po kiego h... piszesz te głupoty pod każdym artykułem??? Tych twoich wypocin nie da się nawet czytać parchu!
2021-11-03 10:08 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink3 0 spajker.
RE: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pamiętają o bohaterach
Cytuję cześ:
Nie przesadzaj bałwanie!!!

cześ = kiszczak wyklęty.
2021-11-02 17:59 Cytować Zgłoś administratorowi
cześ Permalink2 0 cześ
Spejker=śmieć
Nie przesadzaj bałwanie!!!
2021-11-02 13:19 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +1 spajker.
RE: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pamiętają o bohaterach
czego to kobiety nie zrobią dla pieniędzy. za 500 zeta miesięcznie raz w miesiącu ubiorą sie w moro i posprzątają groby obrońców polski czyli żołnierzy wyklętych AKowców i powstańców. zapomnieli odlać się na groby 180 000 berlingowców,i na groby 1 139 000 żołnierzy września , którzy do niemców przecież nigdy nie strzelali
2021-11-02 11:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.