W niedzielę, 28 listopada 2021r., kolejnych 50 żołnierzy, wymawiając słowa przysięgi, powiększy szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym razem uroczystość zorganizowana zostanie w Wałbrzychu, gdzie formowany będzie kolejny dolnośląski batalion lekkiej piechoty.
Przysięga wojskowa jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego żołnierza. To tradycja i zobowiązanie. Aby dotrzeć do tego etapu trzeba przejść długie i wymagające szkolenie na poligonie, w warunkach zbliżonych do tych na polu walki.
To już jedenastaprzysięga przygotowywana przez dowództwo 16 DBOT. Liczba chętnych, którzy pragną wstąpić do dolnośląskiej brygady Obrony Terytorialnej jest coraz większa. Najczęściej są to młodzi ludzie, którzy pragną właśnie w wojsku realizować swoje cele, szkolić się, podnosić kwalifikacje i spełniać marzenia.
Żołnierze OT są to gównie ochotnicy. Swoje codzienne, zawodowe i rodzinne obowiązki dzielą ze służbą wojskową i podnoszeniem swoich umiejętności, których celem jest pomoc lokalnej społeczności i gotowość do obrony Ojczyzny.
Wśród ochotników są studenci, nauczyciele, programiści, ratownicy medyczni, informatycy, sportowcy, pracownicy fizyczni, pielęgniarki, matki, ojcowie. Średnia wieku żołnierza 16. DBOT to 30 lat, ale w naszych szeregach są także 50 i 18 latkowie.
Wałbrzych to kolejne miasto na mapie Dolnego Śląska, gdzie powstanie 163 batalion lekkiej piechoty. Oznacza to, że żołnierze z Wałbrzycha i okolicznych miejscowości, swój ośrodek szkoleniowy i siedzibę będą mieli bliżej swojego miejsca zamieszkania.
Dla pułkownika Artura Barańskiego to już kolejna jedenastaprzysięga od momentu kiedy prawie dwa lata temu, we Wrocławiu, rozpoczął formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
„Przysięga wojskowa jest jednym z symboli narodowych, które towarzyszyło polskiemu żołnierzowi przez całe tysiąclecia. Nadaje ona sens służbie wojskowej. Jest zobowiązaniem dla każdego żołnierza do całkowitego poświęcenia się służbie ojczyźnie oraz obrony jej niepodległości i granic”- dodaje.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.