Podstawą do zawierania tego typu umów pomiędzy brygadami OT a wojewódzkimi komendami PSP jest porozumienie podpisane 5 lutego 2020 br. przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukułę i Komendanta Głównego PSP st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka. Podpisany dokument przekłada się dziś na praktyczne działania i usprawnia oraz podejmowanie wspólnych akcji wojska i PSP na szczeblu lokalnym.
Głównymi założeniami porozumienia jest współpraca obejmująca zagadnienia z zakresu zarządzania kryzysowego, ratowania życia ludzkiego. Aby przygotować się do takich wspólnych działań prowadzonych w razie zaistnienia sytuacji kryzysowych, klęsk żywiołowych, czy w ramach akcji poszukiwawczych planowane są wspólne szkolenia.
Podczas nich będą poruszane tematy m.in. ze sposobu przekazywaniu informacji niezbędnych do realizacji postanowień porozumienia, korzystaniu z bazy szkoleniowej, materiałów szkoleniowych oraz świadczeniu usług dydaktycznych, współpracy kadry instruktorskiej, dydaktycznej oraz pomocy innych specjalistów. Strony będą sobie udzielać wsparcia logistycznego w zależności od potrzeb, polegającego w szczególności na umożliwieniu korzystania - zgodnie z zawartymi umowami - z zakwaterowania, sprzętu o przeznaczeniu wojskowym lub PSP.

„Dzisiejsze porozumienie daje szansę zarówno żołnierzom jak i strażakom, aby poprzez wspólne szkolenia podnosili poziom swojej wiedzy a tym samym skutecznie nieśli pomoc i zapewniali bezpieczeństwo mieszkańcom województwa dolnośląskiego” – podsumowuje podpisanie porozumienia płk Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
***
Jednym z głównych zadań WOT jest zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków, a także ochrona zdrowia i życia ludności oraz udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Zdania te wynikają wprost z misji formacji, jaką jest OBRONA I WSPIERANIE LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI. Misja ta jest wspólna z innymi służbami przede wszystkim z PSP w obszarze zadań z zakresu ratownictwa i zarządzania kryzysowego.
Dolnośląscy Terytorialsi dotychczas wspierali strażaków w akcji przeciwpowodziowej w gminie Dzierżoniów.
40 żołnierzy z 16 Dolnośląskiej Brygady OT wspierało strażaków i mieszkańców gminy Dzierżoniów, gdzie na skutek obfitych opadów deszczu woda z lokalnych potoków zalała domostwa.
Na wysokości miejscowości Mościska 20 żołnierzy wspierało działania strażaków zabezpieczając wały przeciwpowodziowe, układając worki z piaskiem wzdłuż rzeki Pilawy. Kolejnych 20 żołnierzy zabezpieczało domostwa w miejscowości Włóki, gdzie z brzegów wystąpił Gniły Potok.
Kolejny raz kiedy żołnierze wspierali działania Straży Pożarnej były widoczne w Ciepłowodach w powiecie ząbkowickim. Celem było usuwanie skutków nawałnic jakie przeszły nad Wrocławiem i okolicami i przygotowaniu infrastruktury do kolejnych silnych opadów deszczu. 21 terytorialsów z 16 DBOT do późnych godzin wieczornych udrażniało rowy melioracyjne, kanały odpływowe, koryta małych rzek i zatkane gałęziami przepływy pod mostami.
Działania żołnierzy polegały przede wszystkim na udzieleniu pomocy mieszkańcom miejscowości Ciepłowody, która po wylaniu niewielkiej rzeki, została podtopiona. Ucierpiały m.in. zabudowy jednorodzinne i mieszkania znajdujące się tuż przy rzece. Woda przelała się przez kilka lokali mieszkalnych, które zostały kompletnie zniszczone i zabłocone. Żołnierze pomagali właścicielom w wynoszeniu zalanych i zniszczonych mebli oraz nasypywali i układali worki z piachem w miejscach, gdzie wezbrana woda wystąpiła z koryta.
Tak sprawne i szybkie działania podjęte przez żołnierzy 16 DBOT możliwe były dzięki natychmiastowej wymianie informacji, która jest efektem dobrej współpracy z samorządem terytorialnym, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Państwową Strażą Pożarną.
Podpisane porozumienie już wkrótce przełoży się na jeszcze lepsze działania. Zakładamy, że współpraca przyniesie poprawę bezpieczeństwa dolnośląskich obywateli- podsumowuje płk Artur Barański.
Na szczeblu lokalnym usprawni praktyczne działania wojska i Straży Pożarnej, zwiększy ilość wspólnych szkoleń i ćwiczeń, co w efekcie wpłynie na polepszenie szybkości i jakości reakcji na zdarzenie zawiązane z reagowaniem kryzysowym i akcjami ratowniczymi – dodaje dowódca dolnośląskich Terytorialsów.
Komentarze
I'm impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a
blog that's equally educative and interesting,
and without a doubt, you've hit the nail on the head.
The issue is something that not enough people are speaking intelligently Get Idea About Your Bit.
Now i'm very happy I found this during my hunt for something regarding this.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.