PAP/Kadr z filmu
W Wałbrzychu uroczyście otworzono pierwszą z siedmiu nowoczesnych hal przemysłowych przeznaczonych na wynajem bądź leasing dla przedsiębiorstw z Wałbrzycha, Dolnego Śląska i pozostałych obszarów wchodzących w skład Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ich powstanie stanowi jedną z pierwszych inwestycji tego typu, realizowanych w roku 2022, w którym Strefa świętuje 25-lecie swego istnienia.
Blisko 6 000 m2 powierzchni użytkowej, nowoczesne zaplecze produkcyjne, biurowe i socjalne, doskonałe skomunikowane z resztą kraju oraz całym kontynentem – to parametry nowej hali przemysłowej, którą otworzono w czwartek w Wałbrzychu. Jak przekonywał Piotr Wojtyczka, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, obiekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem potencjalnych najemców – zarówno z samego miasta, jak i całego województwa.
„Oddanie do użytku pierwszej z siedmiu hal, które pozwolą rozwinąć skrzydła i wzmocnić pozycję rynkową wielu lokalnym przedsiębiorstwom, to kamień milowy w historii naszej strefy ekonomicznej. W ciągu 25 lat swego istnienia wniosła ona istotny wkład w rozwój ekonomiczny tworzących ją gmin, towarzysząc im w trudnym procesie odchodzenia od tradycyjnego przemysłu na rzecz gospodarki opartej na innowacjach” – przekonywał Piotr Wojtyczka.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” powstała w roku 1997, obejmując zasięgiem 174 gminy zlokalizowane w trzech województwach — dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim. Rozbudowana infrastruktura drogowo-kolejowa, silne zaplecze naukowe oraz aktywne wsparcie ze strony zarówno władz centralnych, jak i samorządowych, otworzyło nowe możliwości rozwojowe przed działającymi na obszarze strefy mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, a także przyciągnęło globalne marki, takie jak Toyota, Mercedes czy Umicore.


„Rekordowa liczba podpisanych umów, nakłady inwestycyjne w wysokości 4,8 mld zł, ponad 3,5 tys. nowych miejsc pracy – to wspaniały bilans poprzednich 12 miesięcy. Cieszę się, że jubileuszowy dla nas rok 2022 możemy rozpocząć właśnie od otwarcia obiektu, który wpisuje się w długofalową strategię wspierania gospodarczego renesansu Dolnego Śląska” – dodał Piotr Wojtyczka.
Jak zauważył Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, nowa hala przemysłowa stanowi element procesu wyrównywania szans pomiędzy poszczególnymi gminami funkcjonującymi w ramach „INVEST-PARK”. Wałbrzych, boleśnie dotknięty transformacją gospodarczą i związaną z nią likwidacją wielu tradycyjnych gałęzi przemysłu, dzięki takim inicjatywom ma bowiem okazję na stałe powrócić na ścieżkę stabilnego wzrostu.
„Bliskość dobrze opłacanych, solidnych miejsc pracy, generowanych przez udostępnianie lokalnym firmom najnowocześniejszej przestrzeni, będzie oznaczać dla wielu mieszkańców Wałbrzycha koniec codziennych, kilkugodzinnych dojazdów do większych miast. Dzięki wspólnym wysiłkom rządu, samorządu i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, południowa część województwa dolnośląskiego otwiera dziś nowy rozdział w swojej historii” – zaznaczył Grzegorz Macko.
Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki wyraził z kolei nadzieję, że kolejne inwestycje „INVEST-PARK” przyciągną na Dolny Śląsk przedsiębiorstwa koncentrujące się na rozwijaniu nowoczesnych technologii odpowiadającym na globalne wyzwania cywilizacyjne, co pozwoli wzmocnić potencjał i konkurencyjność całej polskiej gospodarki.
„Polska dołączy do europejskich liderów innowacyjności, wspierając rozwój takich sektorów, jak przemysł 2.0, robotyzacja, wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także zielona energia. W tym kontekście warto wspomnieć o wielkim planie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, w którego realizację zaangażowana jest właśnie Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna” – powiedział Murdzek.
Z opinią tą zgodził się Marcin Gwóźdź, dolnośląski poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej dodając, że otwarcie nowej hali przemysłowej świadczy o rosnącym potencjale całego województwa.
„Naprawdę warto inwestować w Dolny Śląsk, a także te jego subregiony, które dotychczas były nieco zapomniane. Mieszkają tu ambitni i utalentowani ludzie, którym po prostu należy dać szansę. A właśnie tę wspaniałą misję z sukcesem realizuje >>INVEST-PARK<< ” – konkludował parlamentarzysta.
Źródło informacji: PAP MediaRoom

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Potężny impuls rozwojowy dla całego regionu
DST001 powiedziała :
To bardzo smutne, że stajemy się takim peronem przeładunkowym bo to nic dobrego nie wróży.Puki co to wielkość gospodarki buduje się produkcją ewentualnie wydobyciem i przeróbką surowców. Powstające, jak grzyby po deszczu centra logistyczne i przeładunkowe nie są miarą wielkości gospodarki. Oczywiście że droga jest długa ale czy przy otwarciu kolejnej hali można bredzić, że "Polska dołączy do europejskich liderów innowacyjności, wspierając rozwój takich sektorów, jak przemysł 2.0, robotyzacja, wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także zielona energia" Czy kolejni operatorzy wózków widłowych to nasz szczyt możliwości intelektualnej. Myślę, że to nie ten kierunek tym bardziej że w przemyśle wchodzą innowacje 3.0. Mamy bardzo zdolnych ludzi ale nie stwarzamy im szansy na nowoczesn rozwój na wyrwanie się z niskieginpułapu. Oczywiście że na spedycji też można zarabiać i żyć ze świadczenia pracy w magazynie ale to chyba nie cel społeczeństwa panowie Macko i inni. Obym się mylił
sztuczna inteligencja się przyda bo ta inteligencja i innowacyjność naturalna wystarcza w polsce do tego aby uprawiać ziemniaki już nie 455cio letnim ursusem ale 35cio letnim ciągnikiem claas .tyle polskiego wkładu w światową gospodarkę i innowacyjność. zarobki tirowców też przewyższają zarobki naukowców i jeszcze europejski pakiet mobilności tirowcom do portfela dołoży. dotacje dołożą rolnikom do ziemniaków. młodzi polacy zaraz po szkole uciekają do pracy fizycznej za granicą i taka praca jest ich marzeniem.

0
Gravatar
DST001
RE: Potężny impuls rozwojowy dla całego regionu
To bardzo smutne, że stajemy się takim peronem przeładunkowym bo to nic dobrego nie wróży.Puki co to wielkość gospodarki buduje się produkcją ewentualnie wydobyciem i przeróbką surowców. Powstające, jak grzyby po deszczu centra logistyczne i przeładunkowe nie są miarą wielkości gospodarki. Oczywiście że droga jest długa ale czy przy otwarciu kolejnej hali można bredzić, że "Polska dołączy do europejskich liderów innowacyjności, wspierając rozwój takich sektorów, jak przemysł 2.0, robotyzacja, wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także zielona energia" Czy kolejni operatorzy wózków widłowych to nasz szczyt możliwości intelektualnej. Myślę, że to nie ten kierunek tym bardziej że w przemyśle wchodzą innowacje 3.0. Mamy bardzo zdolnych ludzi ale nie stwarzamy im szansy na nowoczesn rozwój na wyrwanie się z niskieginpułapu . Oczywiście że na spedycji też można zarabiać i żyć ze świadczenia pracy w magazynie ale to chyba nie cel społeczeństwa panowie Macko i inni. Obym się mylił
0
Gravatar
spajker.
RE: Potężny impuls rozwojowy dla całego regionu
zbudowałem halę pfrzemysłową 6 000 mkw. to przejaw mojego geniuszu ekonomicznego drogo nie było, wayszło tak z 30 000 000 000 zeta ale było dofinansowanie z unii to taniej. produkcja ma to do siebie że każda potrzebuje czegoś innego. te 6 tys mkw dla produzenta chipów to za dużo a dla producenta samochodów to za mało. jeżeli podzielić halę na pół to przepisy zabraniają sąsiedztwa producenta fajerwerków i producenta paliw. ja jestem większym geniuszem od urzędników ja zbudowałem pojazd i sfotografowałem linię kolejową na trasie strzelin-brzeg. taka linia kolejowa przyda się każdemu inwestorowi. taka linia kolejowa to prawdziwa przyszłość polskiej potęgo gospodarczej. pojazd to zarówno riksza jak i rower motorower skuter motocykl osobówka kombiak dostawczak ciężarówka ciągnik siodłowy itd. mój pojazd każdemu się przyda. jest uniwersalny tak jak ta hala chroniąca podłogę przed deszczem. najpierw zbudowałem pojazd a teraz pomyślę komu i do czego on sie może przydać ma on zalety zarówno rikszy jak i ciągnika siodłowego i jest optymalizacją potrzeb ekologicznych i biznesowych. tak jak ta hala, która służy do rżnięcia wstęgi. za mała na produkcje i za duża na warzywniak. w sam raz na pomnik urzędniczego marnotrawstwa i na rżnięcie wstęgi. ta linia kolejowa obok strefy ekonomicznej to też miał być magnes dla inwestorów. taki miś na miarę naszych możliwości.
0

Przeczytaj także