Tor powstanie na Łysej Górze w Bielawie
W Bielawie powstanie kolarski tor treningowo-wyścigowy. To inwestycja tworzona z myślą o profesjonalnym szkoleniu młodych adeptów kolarstwa w nowoczesnych i bezpiecznych warunkach. Już niedługo mieszkańcy województwa swoich sił będą mogli spróbować także w Dolnośląskich Rowerowych Parkach Umiejętności. Wkrótce ogłoszony zostanie nabór dla chętnych gmin, które będą chciały zrealizować je na swoim terenie.

Na Dolnym Śląsku stawia się na sport i aktywną turystykę. Od lat powstają tutaj ciekawe szlaki rowerowe, single tracki czy bike parki. Niedługo oferta rowerowa rozszerzy się jeszcze o dwie kolejne ważne inwestycje.

Kolarski tor treningowo – wyścigowy w Bielawie
Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy będzie pierwszym takim obiektem w Polsce, podobne powstały tylko w Wielkiej Brytanii. Ideę budowy toru wspierają trenerzy oraz dolnośląscy kolarze. Należy przypomnieć, że wybitny sportowiec i legenda kolarstwa, śp. Ryszard Szurkowski rozpoczął tę inicjatywę.
Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy będzie gwarancją bezpiecznych treningów sportowców. Obecnie prowadzone są one na drogach publicznych, na których często bezpieczeństwo sportowców jest bezpośrednio uzależnione od zachowania kierowców samochodów i, jak pokazuje doświadczenie, niestety często kończą się urazami lub wypadkami z udziałem kolarzy.
Zamknięty tor kolarski ma służyć przede wszystkim do profesjonalnych treningów z wykorzystaniem różnych elementów techniki kolarskiej. Sportowcy będą mogli ćwiczyć tu na przykład jazdę na czas, sprint, poruszanie się w grupie kolarskiej, jazdę w peletonie. Ponadto można będzie też organizować na nim wydarzenia kolarskie wysokiej rangi – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za sport i infrastrukturę sportową.
Wartość inwestycji to ok. 20 milionów złotych, z czego połowę dofinansuje Ministerstwo Sportu i turystyki, a pozostałe koszty podzielą między siebie Województwo Dolnośląskie i Gmina Bielawa. Tor do kolarstwa szosowego powstanie w ciągu dwóch lat.
- To będzie flagowa inwestycja z zakresu tej dyscypliny sportu w skali całego kraju. Bielawa to miejsce o ogromnym potencjale turystycznym, ale i sportowym, ze względu na swoje położenie. Cieszę się, że jako samorząd będziemy uczestniczyć w realizacji tej inwestycji, z której będą korzystać nie tylko dolnośląscy sportowcy, ale kolarze z całej Polski – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Projekt toru zakłada budowę pętli o długości od 4,5 – 5 km, o zmiennym nachyleniu, z łącznikami umożliwiającymi powtórzenia, wydłużenie bądź skrócenie dystansu okrążenia, w dużej mierze z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu.
Inwestycja będzie służyć jako baza szkoleniowa dla Dolnośląskiego Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy – Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnośląskiego, która prowadzi szkolenie sportowe w kolarstwie i triathlonie. Pozwoli to na większą specjalizację w szkoleniu, płynne przejście do dalszych kategorii po ukończeniu etapu nauki szkoły średniej (przejście do wieku młodzieżowca, które często związane jest z wstępowaniem do pierwszych zawodowych grup kolarskich).
- Realizacja pętli treningowo-wyścigowej to dla mnie realizacja marzeń. Teren w Bielawie jest bardzo atrakcyjny dla takiej inwestycji zarówno pod względem technicznym, jak i obciążenia fizycznego dla adeptów sztuki kolarskiej. Środowisko kolarskie zyska dobre miejsce do treningu i wyścigów - mówi Wacław Skarul, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego.
- To projekt nie do przecenienia dla środowiska kolarskiego. Rozwiąże on wiele problemów organizacyjno-szkoleniowych zwłaszcza dla młodzieży. Będzie to obiekt awangardowy w skali całego kraju, który pozwoli w sposób ciągły rozwijać kolarstwo w Polsce - mówi Bolesław Bałd, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.
Obiekt będzie wykorzystywany do prowadzenia treningów w ramach Dolnośląskiej Akademii Kolarskiej – programu, którego celem jest rozwój talentów, kompetencji i umiejętności technicznych kolarzy na Dolnym Śląsku.

Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności
Zarząd Województwa Dolnośląskiego podpisał w połowie listopada z Ministerstwem Sportu i Turystyki list intencyjny w sprawie budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności. W ramach tego projektu powstaną obiekty dostępne dla wszystkich chętnych. Będą oni mogli korzystać z profesjonalnie przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej.
Województwo Dolnośląskie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki deklarują wolę współfinansowania programu w wysokości po 33 proc. kosztów realizacji. Pozostałą sumę pokryją chętne gminy. Wkrótce ogłoszony zostanie nabór dla lokalnych samorządów, które będą chciały zrealizować tę inwestycję na swoim terenie.
- Kolarze z Dolnego Śląska rozsławili imię polskiego sportu na szosach i stadionach całego świata. Burzliwy rozwój motoryzacji uczynił jazdę rowerem po drodze publicznej skrajnie niebezpieczną czynnością. Inwestycje w bezpieczne sportowe, turystyczne i komunikacyjne trasy rowerowe mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju kolarstwa i zdrowia mieszkańców naszego regionu – mówi Tytus Czartoryski, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Marszałek Cezary Przybyslki, Członek Zarządu Województwa Tymoteusz Myrda oraz Kamil Bortniczuk Minister Sportu i Turystyki podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności
W skład Rowerowych Parków Umiejętności będą wchodzić m.in.:
  • trasa do jazdy na rowerze górskim typu XC (składać się będzie ze ścieżki głównej, leśnej lub zadrzewionej ścieżki typu single track),
  • ścieżka kręta z przeszkodami terenowymi,
  • plac manewrowy,
  • trasa pump track o długości min. 120 metrów,
  • trasa pump track mini dla dzieci w wieku 4-7 lat o długości 50-100 metrów,
  • oświetlenie tras, wiata oraz kontener szatniowy.
W Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej aktywnie czas można spędzać przez cały rok - zimą uprawiając narciarstwo biegowe i biathlon, a latem kolarstwo
Więcej inwestycji dla rowerzystów
W Polanicy Zdroju powstaje rowerowy cross country, czyli centrum rowerowe do uprawiania kolarstwa górskiego. W ramach inwestycji wybudowane zostaną m.in. trasa XC o standardach pucharu świata UCI i PZKoL o długości 4 400 m, rowerowy park umiejętności o długości 425 m, trzy placyki do nauki jazdy na rowerze dla najmłodszych, czy pump track o długości 195 m. Warto w tym miejscu wspomnieć także o, otwartym we wrześniu tego roku, Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, gdzie oprócz tras narciarstwa biegowego, chętni latem mają do dyspozycji wiele kilometrów do pokonania na rowerze. Co też ważne, jednoślady można wypożyczać na miejscu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Dolny Śląsk rajem dla rowerzystów! W regionie trwają ważne inwestycje w infrastrukturę
łysa góra w bielawie to spełnienie marzeń rowerzytsów? być może. a łysa góra z kondratowic obiecała zrobić ścieżkę rowerową z lini kolejowej i lipa.ten reklamujący się na sr zakład pogrzebowy może zakupić busa do zbierania trupów rowerzystów uczestniczących na równych prawach z tirami traktorami kombajnami czarnymi beemami i z innym transportem ciężkim, który jak rozjedzie rowerzystę to nawet go pod kołami nie poczuje.rozpoczyna się rok wyborczy. zaraz będzie 4ro pasmówka pomiędzy kondratowicami a wrocławiem. zaraz będą ścieżki rowerowe. zaraz będzie tani opał zaraz kryminaliści czyli przeciwnicy polityczni okradający polskę wylądują w więzieniu zaraz będzie europejskie centrum lecznictwa termalnego w lipowej zaraz będzie dobrze prosperujący sz[pital zaraz będą miejsca parkingowe zaraz będą podwyżki płac zaraz będzie 500+ dla emeryta 500+dla młodziaka 500+ dla wieśniaka 500+ dla kobiety 500+ dla mężczyzny 500+ dla wyborcy 500+ dla zmarłego 500+ dla żywego zaraz będzie pendolino pomiędzy kondratowicami a strzelinem zaraz znikną wyziewy z cukrowni zaraz aquapark ogrzejemy energią geotermalną na licencji z torunia zaraz zjawią sie kombatanci walk z komuną urodzeni po 1990 albo politycznej bezpiece nieznani.podoba mi się wyznanie łysej góry z kondratowic o tym że jest on zasłużonym m innymi z tego powodu że jego mama ciężko pracowała w pgr. znam temat ciężkiej pracy w kondratowickim pgr. trzeba było być ciężkim frajerem aby nie kraść. nadzór nad kondratowickim pgr miał były burmistrz , który podobnie jak jego następcy dobrze pilnował tego aby złodziejom i kopertowym deweloperom krzywda się nie stała. siedząc sobie w zimnym pokoju można się ogrzać płomiennymi obietnicami wyborczymi umysłowych i fizycznych karłów czyli pasożytów żywiących się pieniądzem publicznym.
0

Przeczytaj także