23 sierpnia 1945 roku o godz. 20.00 odbyło się zebranie założycielskie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przewornie. Tego dnia 25 osadników zadeklarowało chęć wstąpienia do OSP Przeworyn. Wybrano pierwszego, polskiego komendanta jednostki. Został nim druh Adam Kamiński.
Tak wyglądały początki tworzenia się Ochotniczej Straży Pożarnej w Przewornie. W minioną niedzielę, 27 września, druhowie obchodzili 75-lecie powstania jednostki. Uroczystości inaugurowała Mszą św., którą odprawił i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. proboszcz Tomasz Błaszczyk. Następnie pod remizą w Przewornie odbył się apel, podczas którego przestawiono rys historyczny OSP, dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, wręczono medale, wyróżnienia i statuetki, a na koniec zaproszeni goście mili okolicznościowe przemówienia.

Szczegółową, bogatą w materiał fotograficzny relację z tego wyjątkowego wydarzenia opublikujemy w papierowym wydaniu wydaniu gazety już za tydzień. W kolejnych wydaniach „Słowa” zamieszczać też będziemy wywiady ze najstarszymi strażakami, pamiętającymi początki tworzenia się Ochotniczej Straży Pożarnej w Przewornie.

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.