Gminie Kondratowice udało się uzyskać jedną z największych nadwyżek budżetowych w historii gminy. Ale radni mówili o dużych stratach i pytali, kto poniesie za nie odpowiedzialność. Nie wszyscy głosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium. Mowa była też o geoparku, innowacyjnym rozwiązaniu w Gołostowicach i spotkaniu w sprawie uciążliwego zapylenia.

W środę, 21 czerwca, w Urzędzie Gminy Kondratowice odbyły się obrady XXVII sesji Rady Gminy Kondratowice. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2016 r. przedstawił wójt Wojciech Bochnak. Poinformował, że gmina uzyskała dochody w wysokości 18 135 800 zł, a wydatki wyniosły 16 762 369 zł. Budżet zamknął się nadwyżką 1 373 431 zł, co jest jedną z najwyższych w historii gminy Kondratowice. Po zmianach plan dochodów wynosił 18 589 644 zł, a wydatków 18 228 144 zł.

Wójt przedstawił i omówił też dochody budżetu i wykonanie wydatków gminy w 2016 r. według poszczególnych działów. Rozpoczęte inwestycje to budowa przedszkola w Kondratowicach oraz modernizacja zabytkowej świetlicy i biblioteki w Zarzycy. Należy do nich także termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Prusach i Księginicach Wielkich. – Na sali gimnastycznej w Prusach odbyła się odkrywka i na pewno będziemy musieli przyspieszyć tę inwestycję. Sytuacja techniczna dachu nie jest optymistyczna. Dach ma siedemnaście lat i w sali leje się woda. Na dachu jest całkowicie popękana papa, a pod nią znajduje się płyta pilśniowa i styropian, dlatego czeka nas generalny remont dachu – powiedział wójt Bochnak.
 

„To są sumy przerażające”

Następnie głos zabrał radny Wiesław Skorupski. – Nic wójt nie wspomina o poniesionych nakładach dodatkowych 1 800 000 zł. Zysku mogło być dużo więcej. W 2016 r. Zakład Usług Komunalnych poniósł ponad 300 000 zł strat. A w ciągu trzech lat 750 000 zł. To są sumy przerażające – stwierdził radny.

Wójt przyznał, że ponosi za to największą odpowiedzialność, a efektem były zmiany kadrowe i wykonanie audytu zgodnie z zaleceniem rady. Mówił także o wyroku sądu przeciwko gminie Kondratowice w sprawie wadliwie wykonanego remontu placu przed UG, co skutkowało zapłatą ponad 300 000 zł.

- Komornik ściągnął nam z konta pieniążki i kto poniesie za to odpowiedzialność? Mieszkańcy musieli za to zapłacić – mówił radny Czesław Krawczyszyn. Wójt Bochnak wyjaśnił, że ZUK nie ma osobowości prawnej i dlatego konsekwencje wyciągnięto wobec gminy. – Konsekwencje wobec kierownika wyciągnąłem, a wobec mnie to będzie pan decydował w głosowaniu – powiedział.

Przedstawiono też opinie komisji rewizyjnej i komisji stałych w sprawie wykonania budżetu gminy Kondratowice za 2016 r. Negatywną opinię ze względu na niegospodarność wyraziła komisja rolnictwa. Odczytano też opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, która wyraziła pozytywną opinię w sprawie rocznego sprawozdania z wykonania budżetu gminy Kondratowice w 2016 r. Ostatecznie kilku radnych było przeciw, kilku wstrzymało się od głosu, ale większość była za udzieleniem absolutorium.

W dalszej części przedstawiono projekt uchwały w sprawie zlecenia komisji rewizyjnej Rady Gminy w Kondratowice zbadania skargi na działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kondratowicach i sposobu sprawowania nadzoru przez kierownik GOPS-u. Większością głosów uchwałę przyjęto.

Więcej w wydaniu papierowym...

Komentarze   

One Qra Permalink6 +2 One Qra
"Spajker" na radnego
Cytuję spajker:
"i w sali leje się woda."----wodolejstwo to stała cecha polityków, radnych i im podobnych uczestników zebrań.

Nic prostszego panie "spajker" zostań radnym gminy i pokaż co potrafisz. Przeczytaj prawo o samorządzie terytorialnym a dowiesz się co może radny gminy a może nie wiele o wszystkim w gminie decyduje Wójt, sam pojedyńczy radny może mu mówiąc brzydko wprost "skoczyć" , takie niestety mamy prawo to wójt rządzi gminą a nie radni niestety. Dawniej w starym prawie, radni wybierali z pośród siebie zarząd gminy z którym wójt musiał się liczyć bo on zatwierdzał wszystkie jego działania bez zgody zarządu gminy wójt nie wiele mógł co niestety rozmywało odpowiedzialność to zrobiono nowe prawo i przegiecie w druga stronę wójt ma teraz bardzo silna władze w gminie, samodzielnie decyduję niemal o wszystkim a "odpowiedzialnością" lubi się dzielić z radą gminy. Sorry Taki mamy klimat "polityczny" sami krytykanci i "kierownicy" do wyborów nie chodzą na zebrania też nie chce im się chodzić a na swojego przedstawiciela czyli radnego często wybierają największego krzykacza we wsi a jak wiadomo tak krowa co najbardziej buczy najmniej mleka daje. Pokaż "spajker" , ze jesteś człowiekiem czynu anie krytykantem coś jak tak k :lol: rowa co duzo buczy itd itp. : :D :lol: ;-) :P
2017-08-30 14:30 Cytować Zgłoś administratorowi
Nikoś Permalink5 +12 Nikoś
RE: Na sali leje się woda…
Cytuję Jan M.:
Cytuję Nikoś:
Ciekawe co zrobią RADNI w kwestii drożejącej wody?Znowu za nieudolność kierownika Fuławki zapłacą mieszkańcy,może od razu podnieść m3 do 20zł.Jak Rada Gminy się na to zgodzi to bedzie to kolejne przegięcie.


Łatwo sobie gębę wycierać czyimś nazwiskiem jak sie jest anonimem. Za zuk odpowiada wójt i rada od początku jego istnienia wszyscy wiedzieli że to jest jednostka która trzeba dofinansować. ( wójt rada komisje dostają sprawozdania finansowe z wszystkich jednostek ).Koniecznością jest podniesienie ceny wody ponieważ wzrost zadłużenia jednostki jest narastający i to bez znaczenia kto nim kieruje.
Nie znam szczegółów ale przypuszczam że radni juz wiedzą jak duże jest to zadłużenie.


Z tego co pamietam z zapewnień Wójta to jednostka miała być bardzo rentowna i samowystarczalna dlatego nie wymyślaj że wszysvsy wiedzeli.Może Wójt wiedział,radni na pewno nie mieszkańcy
2017-07-12 11:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Jan M. Permalink4 -11 Jan M.
RE: Na sali leje się woda…
Cytuję Nikoś:
Ciekawe co zrobią RADNI w kwestii drożejącej wody?Znowu za nieudolność kierownika Fuławki zapłacą mieszkańcy,może od razu podnieść m3 do 20zł.Jak Rada Gminy się na to zgodzi to bedzie to kolejne przegięcie.


Łatwo sobie gębę wycierać czyimś nazwiskiem jak sie jest anonimem. Za zuk odpowiada wójt i rada od początku jego istnienia wszyscy wiedzieli że to jest jednostka która trzeba dofinansować. ( wójt rada komisje dostają sprawozdania finansowe z wszystkich jednostek ).

Koniecznością jest podniesienie ceny wody ponieważ wzrost zadłużenia jednostki jest narastający i to bez znaczenia kto nim kieruje.
Nie znam szczegółów ale przypuszczam że radni juz wiedzą jak duże jest to zadłużenie.
2017-07-12 11:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Nikoś Permalink3 +13 Nikoś
RE: Na sali leje się woda…
Ciekawe co zrobią RADNI w kwestii drożejącej wody?Znowu za nieudolność kierownika Fuławki zapłacą mieszkańcy,może od razu podnieść m3 do 20zł.Jak Rada Gminy się na to zgodzi to bedzie to kolejne przegięcie.
2017-07-12 08:05 Cytować Zgłoś administratorowi
wyborca Permalink2 +12 wyborca
RE: Na sali leje się woda…
Ci panowie na zdjęciu to pierwsi do odstrzału ... wybory coraz bliżej !
2017-07-10 22:31 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +10 spajker
RE: Na sali leje się woda…
"i w sali leje się woda."----wodolejstwo to stała cecha polityków, radnych i im podobnych uczestników zebrań.
2017-07-10 15:02 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.