Wiosną 1988 roku odbyły się wybory uzupełniające na sołtysa Czerwieńca. Wówczas tę funkcję objął Ludwik Białkowski i sprawuje ją po dziś dzień...
Zdaniem sołtysa, przez te ponad 30 lat zmieniło się sporo, jeżeli chodzi o infrastrukturę miejscowości. - Wcześniej było wiele dróg kamiennych, m. in. na tzw. majątek oraz gminna droga prowadząca w kierunku lasu. Mamy teraz piękny plac zabaw, który niegdyś był zarośnięty krzakami. Wykarczowaliśmy to i nawieźliśmy ziemię z kamieniołomów. Sami wykonaliśmy ogrodzenie i posialiśmy trawę. Dzięki dobrej współpracy z mieszkańcami, sporo udało się zrobić - mówił sołtys.
Wspomniał też, że większość dróg przebiegających przez Czerwieniec należała do województwa. Dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych powiat przejął te odcinki. – Pamiętam, jak we współpracy z poprzednimi wójtami wynajmowaliśmy grupę interwencyjną z gminy. Ci panowie metr za metrem kopali rów, a my podstawialiśmy przyczepę, aby zebrać ten urobek, który szedł potem na posesję jakiegoś mieszkańca, aby nie generować kosztów - zaakcentował pan Ludwik.
A jakie problemy mieli mieszkańcy Czerwieńca 20-30 lat temu? - Może dzisiaj zabrzmi to dość prozaicznie, ale był kłopot z telefonem. Kiedyś, aby wykonać połączenie międzynarodowe, trzeba było zgłosić się u sołtysa, który jako jedyny we wsi posiadał gminny telefon. Na połączenie czekało się czasem 3 czy 4 dni. Drugi problem to zimowe utrzymanie dróg. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych mieliśmy srogie zimy. Przypominam sobie sytuacje, że ludzie przychodzili do mnie w nocy z prośbą o pomoc, bo zakopali się w zaspach. W miarę możliwości wyjeżdżałem ciągnikiem, aby im pomóc.
Również dostawy pieczywa i podstawowych artykułów żywnościowych były zimą naprawdę uciążliwe. Dzisiaj praktycznie każdy ma samochód. Kiedyś były 2-3 auta na kilka wsi. Dostanie się gdziekolwiek było utrudnione. Teraz życie jest dużo łatwiejsze - powiedział.
Cały artykuł dostępny jest tutaj


Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.