Sekretarz gminy Kondratowice, Tomasz Gracz ma nadzieję, że samorząd pozyska pieniądze na budowę przedszkola w Kondratowicach
Środki zewnętrzne mogą ułatwić Kondratowicom budowę nowego przedszkola lub świetlicy w Zarzycy. Czy to są jedyne zadania, które chce zrealizować w tym roku gmina?
Gmina Kondratowice złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego o dofinansowanie budowy przedszkola przy ul. Chmielowej w Kondratowicach. - Jest to dla nas najważniejsze zadanie w tym roku budżetowym. Całkowita wartość projektu to 2,6 mln złotych. 85 % tej kwoty to pieniądze marszałkowskie, a reszta to środki własne gminy. Czekamy więc na weryfikację złożonego przez nas wniosku i liczymy, że zakwalifikuje się do realizacji - powiedział Tomasz Gracz, sekretarz gminy Kondratowice.
Kolejną inwestycją, którą próbuje przeprowadzić gmina jest remont świetlicy wiejskiej w Zarzycy. Jest to budynek wpisany do rejestru zabytków. Włodarze Kondratowic w tym przypadku aplikują do Regionalnego Programu Operacyjnego. - Według dokumentacji projektowej, wartość tego remontu to 430 tys. zł, z czego nasz wkład własny to zaledwie 15 % całości inwestycji - dodał Gracz. Wspomniał także, że w zakres prac wchodzić będzie między innymi remont dachu, elewacji zewnętrznej, części świetlicy w środku oraz głównej klatki schodowej.
Sekretarz poinformował nas również, że gmina złożyła wniosek do Odnowy Dolnośląskiej Wsi na wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kondratowicach. - Planujemy doposażyć dodatkowo siłownię, dokupić profesjonalne nagłośnienie oraz pozyskać telewizory wraz z komputerami. Wartość całości zadania to 40 tys. zł, a połowę tej kwoty ma stanowić dofinansowanie. Czekamy teraz na listę rankingową, którą wywiesza Zarząd Województwa Dolnośląskiego - zaznaczył.
Gmina opracowuje też lokalny program rewitalizacji. Powołano w tej sprawie specjalny zespół, którego spotkanie odbyło się 14 marca. Wyznaczony zostanie obszar do rewitalizacji, który będzie obejmował ok. 30 % gminy. Następnie odbędą się spotkania z mieszkańcami, którzy poinformują, jakie mają oczekiwania. Należy dodać, że w ramach odnowy mogą być realizowane zarówno zadania inwestycyjne (np. budowa drogi, chodnika, postawienie wiaty) jak i te miękkie (np. szkolenia z obsługi komputera dla osób starszych). Opracowanie wspomnianego programu ułatwi gminie aplikowanie o pieniądze unijne w przyszłości.


Komentarze   

MAREK.SZ Permalink2 +6 MAREK.SZ
RE: Gmina sięga po pieniądze z zewnątrz
KOŃCZY SIE ,,PO,, KOŃCZĄ SIE STOŁKI ALE PRACA W KAMYKACH JESZCZE CZEKA NA DOŁKOWEGO
2016-05-15 17:28 Cytować Zgłoś administratorowi
K.M. Permalink1 +29 K.M.
RE: Gmina sięga po pieniądze z zewnątrz
Kolejne plany i odwrócenie uwagi od prawdziwych problemu( np.kanalizacja) tej gminy.
2016-04-25 19:16 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.