PKS Oława zlikwidował jedyny kurs w kierunku Białobrzezia (gmina Kondratowice). Młodzież została pozbawiona dojazdu do szkół
Około siedemnastu uczniów z gminy Kondratowice zostało pozbawionych dojazdu do szkół. PKS Oława podjął decyzję o likwidacji jedynego połączenia w tym rejonie. Rodzice są zbulwersowani. – Syn będzie musiał dojeżdżać 10 km rowerem – martwi się jedna z matek.
W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji zwrócili się zbulwersowani mieszkańcy gminy Kondratowice. Poprosili nas o pomoc w rozwiązaniu bardzo poważnego problemu. Chodzi o brak połączenia autobusowego. – Mieszkam w Karczynie (gmina Kondratowice). W nowym roku szkolnym PKS nie wznowił jedynego kursu. Mój syn chodzi do szkoły ponadgimnazjalnej i nie ma do niej czym dojechać – skarży się Joanna Kowalczyk. – Pracuję i nie mam możliwości go dowozić. Syn będzie musiał dojeżdżać 10 km rowerem – martwi się matka. Zaznacza, że problem nie dotyczy tylko jej dziecka. – Z samego Karczyna kilka osób straciło możliwość dojazdu do szkoły, nie wspominając o innych wioskach – tłumaczy. Nasz dziennikarz w ciągu następnych dni odebrał kilka podobnych zgłoszeń, dotyczących okolicznych miejscowości. W podobnej sytuacji jest m.in. Stanisław Szewczyk z Jezierzyc Małych, którego dziecko również ma problem z dojazdem do szkoły.

Nierentowny kurs
Połączenie, które zostało zlikwidowane, dotyczy trasy Łagiewniki-Strzelin. Autobus przejeżdżał rano m.in. przez Białobrzezie, Karczyn, Podgaj, Grzegorzów, Edwardów, Brochocinek, Piotrowice. Powrotny popołudniowy kurs także został usunięty z rozkładu jazdy. W tej sprawie udaliśmy się do strzelińskiego oddziału PKS Oława. Kierownik Bogusław Krawczyk wyjaśnił, że zarząd spółki podjął decyzję o likwidacji połączenia ze względów finansowych. – Przeanalizowano frekwencję wśród pasażerów z października ubiegłego roku oraz marca, kwietnia, maja i czerwca bieżącego roku. Niestety, kurs jest nierentowny – mówi.

Odcięci od dostępu do oświatyWójt gminy Kondratowiece Wojciech Bochnak uważa, że decyzja zarządu PKS Oława o likwidacji jedynego kursu jest kuriozalna
Odmienne zdanie ma wójt gminy Kondratowice Wojciech Bochnak, który jest bardzo zaskoczony przebiegiem sytuacji. – Jest to kuriozalna decyzja zarządu PKS Oława, która łamie podstawowe prawa konstytucji. Spółka odcięła dzieci od dostępu do oświaty – zaczyna. Jak się okazuje, problem dotyczy ok. 17 młodych osób. O sprawie likwidacji kursów włodarz gminy dowiedział się od rozgoryczonych rodziców, którzy w sierpniu zgłosili się do urzędu. – Niezrozumiałe jest dla mnie, że spółka podjęła taką decyzję, nie informując gminy. Gdyby nie przyszli do mnie rodzice, dowiedziałbym się o wszystkim dopiero we wrześniu. Rozmawiałem w tej sprawie z wicestarostą Ziółkowskim, który interweniował u prezesa spółki PKS. Otrzymał jednak informację, że kurs nie zostanie przywrócony – podkreśla Bochnak.
W ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Strzelinie odbyło się spotkanie, na którym byli wójt gminy Kondratowice, naczelnik wydziału komunikacji i właściciel firmy przewozowej Randob ze Strzelina. – Na naszą prośbę prywatny przewoźnik pochylił się nad problemem. Zapewnił, że uruchomi połączenie z Białobrzezia do Strzelina i kurs powrotny po południu, przez wszystkie te miejscowości, które obejmowało połączenie PKS (tj. Białobrzezie, Karczyn, Podgaj, Grzegorzów, Brochocinek, Edwardów, Piotrowice) – zapewnia włodarz gminy. – Obecnie firma załatwia wszelkie sprawy formalne. Musi bowiem wystąpić do zarządców dróg, przez które będzie przejeżdżał bus, o zgodę na zatrzymywanie się na przystankach autobusowych. Mamy nadzieję, że uda się załatwić tę kwestię jak najszybciej, aby jeszcze we wrześniu dzieci mogły swobodnie dojeżdżać do szkół ponadgimnazjalnych – tłumaczy. Młodzież, jak w przypadku wcześniejszego kursu PKS, będzie miała możliwość zakupu biletu miesięcznego u przewoźnika. Oczywiście, autobusem będą mogli podróżować nie tylko uczniowie.
W ostatnich latach ze strzelińskiego rozkładu jazdy PKS zniknęło wiele kursów. Przyszłość nie zapowiada się różowo. Nierentownych połączeń jest więcej, dlatego można spodziewać się kolejnych likwidacji. Samorządy z powiatu strzelińskiego przygotowują plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego. – Patrząc jak PKS Oława z dnia na dzień wycina kolejne kursy, wydaje się, że zderzymy się z tym tematem (samorządowcy-red) w niedługim czasie – zaznacza Bochnak.


Komentarze   

mieszkaniec Permalink2 +2 mieszkaniec
RE: Pozbawieni dojazdu do szkół
Prawda jest taka że jakby te stare trupy wymienili na nowe autobusy lub busy to by im się bardziej opłacało. Bo skoro w jedną stronę jedzie np. 15 osób to po co autobus 40 osobowy ich wozi? Strata paliwa itd. Ale jak w zarządzie pks tacy inteligentni ludzie są to niedługo całkiem padną a rynek przejmą busy. Każdy by chciał tylko pieniążki zarabiać a liczy się też inwestycja i plany których najwyraźniej pks Oława brakuje:)
2016-09-14 12:26 Cytować Zgłoś administratorowi
W&W Permalink1 +13 W&W
RE: Pozbawieni dojazdu do szkół
Cytuję: "Jest to kuriozalna decyzja zarządu PKS Oława, która łamie podstawowe prawa konstytucji". Proszę mi pokazać art. w Konstytucji RP, w którym napisane jest, że PKS Oława ma ustawowy obowiązek dowozić dzieci do szkoły?
2016-09-13 18:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.