Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiło 24 czerwca nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Rozpoczął się pobór opłat za przejazd pojazdami ciężkimi (powyżej 3,5 tony) po płatnych odcinkach dróg krajowych. Z nowego systemu mogą też korzystać kierowcy pozostałych samochodów osobowych, bo na miejscach poboru opłat autostrad A2 i A4 wyznaczone zostały pasy przejazdowe przeznaczone dla użytkowników systemów e-TOLL i viaTOLL.
E-TOLL to następca znanego kierowcom systemu viaTOLL służącego do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.
Od 24 czerwca obowiązuje nowy sposób opłaty za przejazd na płatnych drogach krajowych i autostradach. Nowe zasady dotyczą odcinków dróg A4 Gliwice Sośnica - Bielany Wrocławskie A2 Konin-Stryków.
System e-TOLL docelowo zastąpi obecny dziś viaTOLL, który zniknie najpóźniej 30 września 2021 roku. Nowy system poboru opłat służył będzie kierowcom w uiszczaniu opłat za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. E-TOLL dotyczy kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkowników autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych.
Nowy system ma wykorzystywać pozycję GPS pojazdu i na tej podstawie zliczać opłaty. Dane GPS z danego urządzenia w pojeździe będą przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Kierowca, który chce skorzystać z nowego systemu, musi zarejestrować się w systemie i kupić urządzenie do „śledzenia” trasy pojazdu.
Chodzi o OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny). Takie urządzenia umożliwiają płatność bez konieczności korzystania z ręcznego terminalu, aplikacji ani dokonywania wykupu przez internet. Na zakup tych urządzeń pieniądze dorzuci także państwo.
24 czerwca ruszyła aplikacja dla kierowców, z której wykorzystaniem można będzie zapłacić za przejazd. Aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play i App Store. Krajowa Administracja Skarbowa informuje również, że od 24 czerwca na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostaną uruchomione prawe, skrajne pasy przejazdowe.

Komentarze   

spajker. Permalink3 +1 spajker.
RE: Od dziś, 24 czerwca, ruszył nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL na A4 i A2
wcięło mój post. pisałem o tym że przejazd czymś o nazwie a4 pomiędzy katowicami a krakowem 90 km kosztuje 24 zeta a ze strzelina do katowic to 20 zeta. pisałem też o tym że we francji na ulice wychodzą afrofrancuzi z zapałkami ale o tym pisać nie wolno. podpalać tak wolno ale pisać o tym nie wolno. jak ja coś podpalę to będę powieszony bo mam tego pecha że nie jestem mocno opalony.
2021-06-29 18:56 Cytować Zgłoś administratorowi
Brown Permalink2 +1 Brown
RE: Od dziś, 24 czerwca, ruszył nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL na A4 i A2
Cytuję Jonson:
NIe rozumiem jak można płacić za drogi które zostały zbudowane z naszych pieniędzy i dodatkowo płacąc podatek drogowy w paliwie. Baryłka jest po niecałe 80 dolców a ceny z czasów jak była po 130. Podatków i akcyzy na[censored] i jeszcze vat23%. A polaczki się cieszą bo pincet + jest. We Francji już dawno ludzie byli by na ulicach.

Janusz Korwin-Mikke ma rację. W Polsce podatki razem ze składkami na ZUS wynoszą około 83 proc., kiedy w ustroju niewolniczym, niewolnik miał prawo do zatrzymania dla siebie 10 proc. tego co zarobił poza domem. Teoretycznie jesteśmy w lepszej sytuacji niż niewolnik w starożytnym Rzymie, ale nie zapominajmy, że właściciel niewolnika miał obowiązek go nakarmić, zapewnić mieszkanie i przyodziać. W naszym przypadku sami musimy sobie zapewnić niezbędne do przeżycia elementy, przez co nasza sytuacja gospodarcza jest gorsza niż niewolnika w Rzymie.
2021-06-29 01:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Jonson Permalink1 +5 Jonson
NIe rozumiem jak można płacić za drogi które zostały zbudowane z naszych pieniędzy i dodatkowo płacąc podatek drogowy w paliwie. Baryłka jest po niecałe 80 dolców a ceny z czasów jak była po 130. Podatków i akcyzy na[censored] i jeszcze vat23%. A polaczki się cieszą bo pincet + jest. We Francji już dawno ludzie byli by na ulicach.
2021-06-26 19:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.