Już od jutra (1 stycznia2022 roku) będą obowiązywać nowe stawki mandatów. Foto: KPP Strzelin
Już od jutra (1 stycznia2022 roku) będą obowiązywać nowe stawki mandatów. Za przekroczenie prędkości o 30 km/h zapłacimy 800 zł mandatu, a najwyższa kara, jaką będzie mógł nałożyć na kierowcę policjant wyniesie nawet 5 tys. zł.
Za rozmowę przez telefon w czasie jazdy zapłacimy 500 zł. Mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wyniesie do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej -
o 41-50 km/h - 1000 zł,
o 51-60 km/h - 1500 zł,
o 61-70 km/h - 2000 zł,
o 71 km/h i więcej - 2500 zł.
Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. W takim przypadkuza przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierowca zapłaci aż 5000 zł, a nawet 6 tys. zł przy zbiegu wykroczeń (np. użytkownik pojazdu dopuści do prowadzenia przez osobę pod wpływem alkoholu). Do tego w postępowaniu mandatowym za wykroczenie z art. 96 par. 3 k.w., czyli za niewskazania na żądanie uprawnionego organu (np. policji, Inspekcji Transportu Drogowego czy straży miejskiej), kto w danym miejscu i czasie prowadził pojazd, mandat będzie mógł wynieść nawet 8 tys. zł.
Wzrosną także mandaty za naruszenia skierowane przeciwko bezpieczeństwu pieszych. I tak, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście zapłacimy 1500 zł.
1500 zł zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Kwoty mandatów za naruszenia zagrażające pieszym wzrosną do 3000 zł, jeśli zostaną popełnione w warunkach recydywy.
800 zł wyniesie mandat za zaparkowanie pojazdu na miejscu dla niepełnosprawnych.

Punkty kasowane po 2 latach
Zmiany dotyczą także naliczania punktów. Obecnie obowiązuje przepis art. 98 Ustawy o kierujących pojazdami, wedle którego w przypadku przekroczenia sumy punktów (gdy kierujący popełnił kilka naruszeń) powyżej 10 nakłada się 10 pkt. Od nowego roku będzie to już 15 pkt. Punkty zostaną zaś skasowane dopiero po dwóch latach od daty uiszczenia grzywny. Kto zatem zwleka z płatnością, będzie miał dłużej punkty na swoim koncie.

Mandaty za przykładowe wykroczenia


Wykroczenie
Kara
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h
nie mniej niż 800 zł
Tamowanie ruchu lub utrudnianie ruchu
500 zł lub nagana
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
1,5 tys. zł
Niezatrzymanie pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej
1,5 tys. zł
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
1,5 tys. zł
Ignorowanie zakazu wyprzedzania
nie mniej niż 1 tys. zł
Naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych
1,5 tys. zł
Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu (lub innego podobnie działającego środka)
nie mniej niż 3 tys. zł
Niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu
nie mniej niż 2,5 tys. zł
Objeżdżanie opuszczonych zapór
nie mniej niż 2 tys. zł lub areszt czy kara pozbawienia wolności
Wjazd na przejazd kolejowy gdy brak możliwości zjazdu po drugiej stronie
nie mniej niż 2 tys. zł
Prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia
nie mniej niż 1 tys. zł
Prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu
nie mniej niż 1 tys. zł
Niewskazanie, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie
nie mniej niż 1 tys. zł

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Nowe stawki mandatów - nawet 5 tys. zł za przekroczenie prędkości
TruckdriverDST powiedziała :
Kiedyś to się woziło odpowiedni banknot w dowodzie rejestracyjnym i to najczęściej załatwiało sprawę. Chyba że trafił się wyjątkowo pazerny no to wtedy trzeba było dołożyć kolejny banknot.
kiedyś to były dziury w jezdni i f126p o mocy 23 km i nie było ograniczeń prędkości do 40 kmh na drodze wojewódzkiej 395. nie było czym ani nie było jak przekroczyć prędkości. dzisiaj za to nie ma jak sie wykupić u policjanta bo podajesz tylko plastikowy dowód osobisty. ciekawi mnie jednk wyścig producentów samochodów, którzy z pojemności 1 litra chcą wycisnąć 360 koni oraz przepisów, które pozwalają jeździć w terenie zabudowanym 30 kmh . taka kolizja przepisów i rzeczywistości to prawdziwa wytwórnia mandatów i przestępców. do tego fotopułapki i pomiar odcinkowy. z łapownictwa pozostałą możliwośc włożenia 5 tysiaków do koperty i wysłania jej do organu egzekucyjnego. koperty biorą jak zawsze.

0
Gravatar
TruckdriverDST
RE: Nowe stawki mandatów - nawet 5 tys. zł za przekroczenie prędkości
Kiedyś to się woziło odpowiedni banknot w dowodzie rejestracyjnym i to najczęściej załatwiało sprawę. Chyba że trafił się wyjątkowo pazerny no to wtedy trzeba było dołożyć kolejny banknot.
0
Gravatar
spajker.
RE: Nowe stawki mandatów - nawet 5 tys. zł za przekroczenie prędkości
jest 500+ jwst gfórnik + jest policjant+ jest nauczyciel+ jest tarcza antycovid+ ale drukarni pieniędzy na farbę drukarską już brakuje. jeżdżący samochód da się kupić za 500 zeta ale pieszy mój pan. pojadę z domu do biedry po makaron 2jajeczny bo na 4jajeczny mnie nie stać. po odrodze dwie plottkary stoją obok przejścia i wymieniają ploty. ja nie wiem czy pójdą w poprzek czy też nie. za 300 metrów koło przejścia stoi artysta w piżamie i w kapeluszu. ja nie wiem czy on chce przejść czy nie chce a on okazuje się być niepełnosprawny . jadę ja sobie koło uniszowa a tam 4ry domostwa. jestem sam na drodze i jade bezpieczne 80 kmh. policja powie do mnie że to teren zabudowany a te domostwa w polu wyglądają jak opuszczony skansen wymarłej kulrtury.za 10 minut bezpiecznej jazdy nazbieram 8 mandatów po 1 500 każdy.najpierw było rozdawanie pieniędzy a teraz państwo pieniądze zabierze aby wystarczyło na rozdawnictwo. ruch kołowy zamrze bo jazda samochodem 30 kmh i tłumaczenie się policji z tego że kowalski to nie wiadomo czy tylko stał koło przejścia czytając paragon z lidla czy też chciał przejść dużo kosztuje. najtaniej jest porzucić samochód za 500 zeta i uciec pieszo w pole. można też jeździć stopem. radiowozy podrzucą gdzie trzeba.
0
Gravatar
Cześ
RE: Nowe stawki mandatów - nawet 5 tys. zł za przekroczenie prędkości
Ale teraz będzie płacz i zgrzytanie zębów :D
0

Przeczytaj też