Każdy niewybuch jest niebezpieczny i musi być zabezpieczony przez saperów, jednak niebezpieczeństwo wzrasta, gdy obok siebie znajdują się dziesiątki dużych bomb lotniczych, ręcznych granatów, pocisków i niezabezpieczonych kostek trotylu. Tak było na polu w Podgaju. Ewentualna eksplozja miałaby fatalne skutki.
Saper podczas wydobywania niewybuchów na polu w Podgaju.  Foto: 1 Brzeski Pułk SaperówDyżurny Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie otrzymał zgłoszenie, że w trakcie prac polowych w Podgaju w gminie Kondratowice natrafiono na niewybuch z czasów II wojny światowej. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie i zabezpieczyli teren do momentu przyjazdu żołnierzy Patrolu Saperskiego 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Podczas przeszukania terenu przez saperów okazało się, że jeden niewybuch był tylko wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ pod ziemią znaleziono kolejne bomby. Pierwszego dnia prace saperskie trwały do późnych godzin nocnych. W niedzielę patrol saperski kontynuował prace przy wydobywaniu niewybuchów, jednak było ich tak dużo, że prace prowadzono jeszcze w poniedziałek. Tego dnia saperom pomagała koparka, która znacznie ułatwiła pracę.Trzeciego dnia akcji na polu w Podgaju brzeskim saperom pomagała koparka. Foto: 1 Brzeski Pułk Saperów
Przez trzy dni interwencji wydobyto 57 bomb lotniczych z czasów II wojny światowej: SC50, SD 50, SD 70, które są bombami odłamkowo-burzącymi, a także małe bomby, ręczne granaty, pociski artyleryjskie i niezabezpieczone kostki trotylu. – Z naszych obliczeń wynika, że znajdowała się tam łącznie około tona materiału wybuchowego – mówi plutonowy Rafał Kaszuba, zastępca dowódcy patrolu saperskiego 1 Brzeskiego Pułku Saperów. – Nawet nie będę próbował obliczyć, jaki to miałoby zasięg przy ewentualnej eksplozji. Pomimo tego, że to było w szczerym polu i dość daleko od najbliższych zabudowań, to podejrzewam, że mieszkańcy miejscowości Podgaj na pewno by odczuli skutki wybuchu. Ja osobiście jestem w miarę nowym członkiem patrolu saperskiego, ale koledzy opowiadali, że takiego znaleziska jeszcze nie było – dodaje nasz rozmówca.Przez trzy dni interwencji w Podgaju wydobyto 57 bomb lotniczych z czasów II wojny światowej: SC50, SD 50, SD 70, które są bombami odłamkowo-burzącymi. Foto: 1 Brzeski Pułk Saperów
Na ten temat pisaliśmy w 45 (1133) wydaniu papierowym Słowa Regionu.  Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

spajker. Permalink5 +1 spajker.
RE: Eksplozja miałaby straszne skutki...
Cytuję Cześ:
Toż to zwykła kupa złomu! Potencjał wybuchowy dawno stracony!

wrzuć do ogniska i sprawdź. saperom to wybucha podczas procesu niszczenia.
2022-12-06 18:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Cześ Permalink4 -1 Cześ
RE: Eksplozja miałaby straszne skutki...
Toż to zwykła kupa złomu! Potencjał wybuchowy dawno stracony!
2022-12-06 18:10 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink3 +1 spajker.
RE: Eksplozja miałaby straszne skutki...
Cytuję TruckdriverDST:
Po ile teraz kg. złomu..??

cena wzrosła wybuchowo.
podoba mi się konfrontacja sił polskiego kloszarda złomiarza i ruskiej techniki wojskowej. taka ruska bomba miała zniszczyć potęgę niemiec a polegnie w walce ze złomiarzem. temat jest typu win-win, cokolwiek by się nie stało to jest dobrze.
2022-12-06 10:28 Cytować Zgłoś administratorowi
TruckdriverDST Permalink2 +1 TruckdriverDST
RE: Eksplozja miałaby straszne skutki...
Po ile teraz kg. złomu..??
2022-12-06 10:22 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +3 spajker.
RE: Eksplozja miałaby straszne skutki...
eksplozja nieybuchów miałaby straszne skutki? wywaliło by tylko dziurę w polu. tyle skutków.
eksplozja tych bomb w czasie trwania ich gwarancji była by zagłada zabudowań podgaju i okolic i szabrownicy nie mieliby co niszczyc i rozkradać. też żadna tragedia.
nikt nie pisze o tragedii ekonomicznej tartaków, do tartaku trafia ścięte drzewo z lat wojny a tam w pniu seria kul z ckmu. piły tartaczne ida w drzazgi na ołowiowych kulach a rozrywane tarcze pił tartacznych poluja na pracowników tartaku.
2022-12-06 10:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.