Porozumienie w sprawie Turowa. fot. Kraj Liberecki
Wobec trudnej sytuacji związanej z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wstrzymującej wydobycie węgla brunatnego w Turowie, wspólnie z Hetmanem Kraju Libereckiego Martinem Putą zorganizowaliśmy spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej. Podczas wczorajszych rozmów w Libercu, w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, wypracowaliśmy porozumienie w tej sprawie. Naszym wspólnym celem jest zachowanie tysięcy miejsc pracy w kompleksie wydobywczym w Turowie.
Dzięki partnerskim relacjom z Hetmanem Kraju Libereckiego Martinem Putą, z naszej inicjatywy, spotkaliśmy się wczoraj w Urzędzie Krajskim Kraju Libereckiego. W rozmowach uczestniczyli: Wiceminister Środowiska Republiki Czeskiej Vladislav Smrž, reprezentujący polski rząd Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń oraz Wanda Buk – Wiceprezes PGE S.A.
Pozostając w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem KPRM Michałem Dworczykiem oraz ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką, rozmawialiśmy o warunkach, na jakich Republika Czeska wycofa skargę na Polskę w sprawie eksploatacji kopalni Turów. Równolegle w Brukseli trwały negocjacje premiera RP Mateusza Morawieckiego i premiera Republiki Czeskiej Andreja Babisza.
Po kilkugodzinnej dyskusji wypracowaliśmy mapę drogową, która zaprowadzi nas do wyjścia z zaistniałego impasu. Na mocy porozumienia Rzeczpospolita Polska będzie współfinansowała inwestycje proekologiczne na polsko-czeskim obszarze transgranicznym o łącznej wartości ok. 45 mln euro. Istotną rolę w wydatkowaniu tych środków odegrają Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Kraj Liberecki. Powstanie także grupa ekspercka, która monitorować będzie skutki eksploatacji odkrywki.
W najbliższym czasie polsko-czeskie zespoły, w których skład wchodzą przedstawiciele środowisk rządowych i samorządów, zajmą się wypracowaniem ostatecznych warunków umowy międzyrządowej kończącej spór wokół funkcjonowania kopalni Turów.
Biuro Prasowe, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
andy
RE: Porozumienie w sprawie Turowa
Gówno wypracowali co potwierdzili Czesi ale ciemniakom w Polsce wmówi się wszystko. A wy jako gazetka powinniście być bardziej zorientowani. Chyba że czerpiecie info z tvp kurwizja.
0
Gravatar
spajker.
RE: Porozumienie w sprawie Turowa
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
odkrywki węgla brunatnego przekształcają planetę ziemia w księżycowy krajobraz. podstawowym dobrem człowieka jest powietrze i woda. ta elektrownia produkuje ok 7% prądu w polsce. wystarczy aby każdy z nas zaoszczędził 7% energii a to jest proste i elektrownię i kopalnię można wyłączyć i przestać niszczyć planetę. no ale do pełnego szczęścia brakuje mi zamknięcie odkrywek węgla w czechach i w niemczech bo one też przerabiają ziemię na marsa i tam też brakuje wody. ten pepik babisz,- premier czech , który poczęstowany myśliwską i kabanosami odrzekł że on nie weźmie tego polskiego hołna do ust jest hipokrytą bo ma on udziały w jakichś poznańskich producentach chipsów i ten poznański - czeski syf jest dla niego dobry. polska wygrywa jakością z czechami a tonący brzytwy się chwyta. teraz elektrownia w polsce zakupi węgiel brunatny w czechach i w niemczech i będzie ekologicznie. pieniądze wpadną gdzie trzeba. ten pepik premier babisz jak zje te swoje produkowane w polsce chipsy to nazajutrz zejdzie i będzie po problemie. on poszukuje wroga na zewnątrz tak jak tawariszcz łukaszenko.
Idioto, ty chyba z jechowy jesteś, myślisz baranie że jak my zamkniemy elektrownię to reszta krajów świata też zamknie swoje???
ja jestem janopwałowy i nie rozumiem co napisałem. ja rozumiem tylko to co ksiądz w kościele u mnie na wsi powie. wytrzeźwiej i poczytaj mój wpis wiele razy.

0
Gravatar
Cześ
RE: Porozumienie w sprawie Turowa
spajker. powiedziała :
odkrywki węgla brunatnego przekształcają planetę ziemia w księżycowy krajobraz. podstawowym dobrem człowieka jest powietrze i woda. ta elektrownia produkuje ok 7% prądu w polsce. wystarczy aby każdy z nas zaoszczędził 7% energii a to jest proste i elektrownię i kopalnię można wyłączyć i przestać niszczyć planetę. no ale do pełnego szczęścia brakuje mi zamknięcie odkrywek węgla w czechach i w niemczech bo one też przerabiają ziemię na marsa i tam też brakuje wody. ten pepik babisz,- premier czech , który poczęstowany myśliwską i kabanosami odrzekł że on nie weźmie tego polskiego hołna do ust jest hipokrytą bo ma on udziały w jakichś poznańskich producentach chipsów i ten poznański - czeski syf jest dla niego dobry. polska wygrywa jakością z czechami a tonący brzytwy się chwyta. teraz elektrownia w polsce zakupi węgiel brunatny w czechach i w niemczech i będzie ekologicznie. pieniądze wpadną gdzie trzeba. ten pepik premier babisz jak zje te swoje produkowane w polsce chipsy to nazajutrz zejdzie i będzie po problemie. on poszukuje wroga na zewnątrz tak jak tawariszcz łukaszenko.
Idioto, ty chyba z jechowy jesteś, myślisz baranie że jak my zamkniemy elektrownię to reszta krajów świata też zamknie swoje???

0
Gravatar
spajker.
RE: Porozumienie w sprawie Turowa
odkrywki węgla brunatnego przekształcają planetę ziemia w księżycowy krajobraz. podstawowym dobrem człowieka jest powietrze i woda. ta elektrownia produkuje ok 7% prądu w polsce. wystarczy aby każdy z nas zaoszczędził 7% energii a to jest proste i elektrownię i kopalnię można wyłączyć i przestać niszczyć planetę. no ale do pełnego szczęścia brakuje mi zamknięcie odkrywek węgla w czechach i w niemczech bo one też przerabiają ziemię na marsa i tam też brakuje wody. ten pepik babisz,- premier czech , który poczęstowany myśliwską i kabanosami odrzekł że on nie weźmie tego polskiego hołna do ust jest hipokrytą bo ma on udziały w jakichś poznańskich producentach chipsów i ten poznański - czeski syf jest dla niego dobry. polska wygrywa jakością z czechami a tonący brzytwy się chwyta. teraz elektrownia w polsce zakupi węgiel brunatny w czechach i w niemczech i będzie ekologicznie. pieniądze wpadną gdzie trzeba. ten pepik premier babisz jak zje te swoje produkowane w polsce chipsy to nazajutrz zejdzie i będzie po problemie. on poszukuje wroga na zewnątrz tak jak tawariszcz łukaszenko.
0

Przeczytaj także