11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. - po 123 latach zaborów. Jest to data niezwykle ważna w Polskiej historii, bowiem w czasie zaborów nasz kraj zniknął z map Europy i miał już nigdy nie powrócić, pozostając pod okupacją trzech mocarstw Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Po kilku nieudanych zrywach niepodległościowych, po latach germanizacji i rusyfikacji, wydawało się, że odzyskanie niepodległości nigdy nie nastąpi. Jednak dzięki wytrwałej, organicznej pracy i niezłomnej patriotycznej postawie wielu Polaków, wywalczyliśmy wolność. Wiele stronnictw wspólnie działało na rzecz odzyskania niepodległości, od prawicy do lewicy. W obliczu szansy, jaka zaistniała w 1918 r. zjednoczyliśmy się i wspólnym wysiłkiem podejmowanym na wielu polach, od militarnego, po dyplomatyczne i społeczne, wykorzystaliśmy ją w pełni.

Trud wszystkich tych stronnictw symbolizuje właśnie dzień 11 listopada, data symboliczna, bowiem wtedy z rąk Rady Regencyjnej władzę odebrał Józef Piłsudski, który przybył do Warszawy z Magdeburga. Nie była to jednak jedyna ważna data związana z odzyskaniem niepodległości. Już miesiąc wcześniej, bo 19 października, rodzą się zręby polskiej państwowości - w Cieszynie powstaje polska Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. 28 października w Krakowie powołana została Polska Komisja Likwidacyjna na czele z Wincentym Witosem.
7 listopada w Lublinie utworzono Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. Natomiast 27 grudnia, po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, wybucha powstanie w Wielkopolsce. Polska zyskała także uznanie na arenie międzynarodowej, co wyrażało się w słynnym programie 14 punktów Prezydenta USA Woodrowa Wilsona, a także w postanowieniach Traktatu Wersalskiego uznającego niepodległość Polski. Jednakże mimo tych sukcesów, Polska wciąż musiała podejmować heroiczną walkę o utrzymanie swych granic - wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Niemal od razu musieliśmy bronić się przed bolszewicką nawałnicą, która miała zalać Europę. Dzięki wielkiemu poświęceniu naszych żołnierzy dokonaliśmy jednego z największych zwycięstw w historii – zwyciężyliśmy w Bitwie Warszawskiej.
Uchroniliśmy nie tylko siebie, lecz całą Europę przed śmiertelnym zagrożeniem ze wschodu. Musieliśmy walczyć na wielu innych frontach - w powstaniach: śląskich, wielkopolskim, w plebiscytach na północy i południu, a także na arenach dyplomatycznych na konferencjach wersalskich. Wiele państw, nie tylko tych bezpośrednio sąsiadujących z nami, nie chciało silnej niepodległej Polski. Jednak dzięki niezłomnej, wytrwałej postawie Polaków i zjednoczenia się wszystkich stronnictw politycznych w obliczu poważnych zagrożeń, przetrwaliśmy najtrudniejsze czasy.
Dzień 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości co roku nam o tym przypomina. To jak wielki trud dla Polski podejmowali nasi przodkowie przed 100 laty, powinno stać się dla nas przykładem dziś. W obliczu obecnych zagrożeń i wyzwań, które niewątpliwie stoją przed Polską i których szczególnie w ostatnich dniach jesteśmy świadkami, tym bardziej musimy pozostać zjednoczeni i gotowi do podjęcia trudu obrony niepodległości. Wyrażającego się nie tylko w obronie granic, ale także w obronie prawdy i dobrego imienia naszego Narodu. Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, tym bardziej dziś w dobie dezinformacji, wojen hybrydowych i „kulturowej kolonizacji", musimy pozostać wytrwali w obronie naszych wartości i suwerenności Polski.
W tak trudnym momencie w historii Polski i tak pięknym dniu, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości głos polskich patriotów powinien być jeszcze bardziej donośny:
Wpieramy i dziękujemy Polskim Strażnikom Granicznym, Polskim Żołnierzom oraz Funkcjonariuszom Policji za obronę granicy polskiej, za ich wytrwałość i ponadludzką cierpliwość. Wypełniając swoje obowiązki wobec Ojczyzny, dajecie poczucie bezpieczeństwa całemu społeczeństwu. Strzegąc granicy polskiej, strzeżecie wolności i niepodległości Państwa Polskiego. Dziękujemy!
(...) Niech w tak wzniosłym dniu z dumą powiewają biało - czerwone flagi, niech odśpiewany hymn Polski do głębi porusza nasze serca. Bądźmy wszyscy razem złączeni miłością do Ojczyzny. Jednoczymy się, gdyż Polska potrzebuje nas wszystkich - broniących niepodległości naszego kraju – to jest nasza historyczna powinność.
Z wyrazami szacunku,
Maciej Świrski
Prezes Reduty Dobrego Imienia
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.