Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa wpływa nie tylko na nasze życie prywatne i zawodowe, ale także na funkcjonowanie instytucji publicznych. Jak obecnie wygląda praca urzędów w naszym powiecie, zapytaliśmy starostę Marka Czerwińskiego, burmistrz Dorotę Pawnuk oraz wójta Andrzeja Łuczaka. Zdradzili oni również, jak na ich życiu codziennym odbijają się obowiązujące obostrzenia i nowe zasady.
- W chwili obecnej sprawy, które kilkanaście dni temu wydawały się bardzo ważne, spadły na dalszy plan. Dziś najważniejsze tematy i decyzje, które podejmujemy, są związane z epidemią koronawirusa – powiedział starosta Marek Czerwiński i jednocześnie podkreślił, iż podejmowane są stosowne kroki, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników Starostwa Powiatowego: - Zmieniła się organizacja pracy. Ograniczyliśmy kontakty z petentami do niezbędnego minimum, wprowadziliśmy zmianowość w pracy, wszędzie mamy płyny dezynfekujące. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo naszej załogi oraz mieszkańców powiatu.
Mimo że urzędy w naszym powiecie pracują w innym trybie niż dotychczas, to pracy i nowych obowiązków jest coraz więcej, co podkreśla burmistrz Dorota Pawnuk. - Władze na każdym szczeblu, również tym gminnym, postawione są w stan gotowości, a obowiązki gminnego centrum zarządzania kryzysowego są teraz na pierwszym planie. Jesteśmy w stałym kontakcie z panem wojewodą, starostą i powiatowym inspektorem sanitarnym. Urząd dalej pracuje, wykonujemy swoje zadania, chociaż od piątku zdecydowaliśmy, wzorem innych urzędów, zrezygnować z bezpośredniej obsługi mieszkańców.  W ostatnich bowiem dniach, pomimo apelu o pozostanie w domu lub załatwienie spraw pilnych telefonicznie, wielu mieszkańców przychodziło do urzędu ze sprawami, które mogły poczekać. Burmistrz Pawnuk podkreśliła, że podejmowane są wysiłki, aby zminimalizować negatywne skutki pandemii: - Szukamy możliwości pomocy dla firm i dla mieszkańców. Wsparcia zarówno ekonomicznego, jak i psychologicznego. Zdajemy sobie sprawę, że to dopiero początek, że bardzo trudno nam będzie poradzić sobie z tym kryzysem. To wszystko odbija się również na naszej psychice – powiedziała. - Na razie nie liczymy strat finansowych w gminnym budżecie, chociaż wiemy, że takie na pewno będą, bo upadek firm i utrata pracy przez mieszkańców, to także mniejsze dochody samorządu. Teraz najistotniejsze jest to, żeby zapobiec gwałtownemu wybuchowi i tragicznym skutkom epidemii – dodała Dorota Pawnuk.Wójt Andrzej Łuczak
Wójt Gminy Przeworno, Andrzej Łuczak, zwrócił uwagę na fakt, że nie tylko urzędy zmieniły zasady swojego funkcjonowania i dostosowały się do nowych warunków. - Zamknięty został dostęp do świetlic wiejskich (zabroniona jest organizacja uroczystości, wydarzeń, spotkań), odwołane zostały wszystkie wydarzenia społeczne, kulturalne, sportowe oraz o innym charakterze na terenie naszej gminy. Zmieniliśmy organizację zarówno urzędu, jak i jednostek organizacyjnych gminy. Działania te mają na celu ograniczenie gromadzenia się wielu ludzi w jednym miejscu, co – jak wiemy – służy rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19. Wójt Przeworna podkreślił także, iż trwająca pandemia koronawirusa jest okolicznością problematyczną dla wszystkich. - Obecna sytuacja jest wyjątkowa pod wieloma względami. To trudny czas dla nas wszystkich, także władz i pracowników samorządowych, bo oprócz tego, że jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi, którzy są odpowiedzialni za realizację wyznaczonych ustawami zadań, jesteśmy też ojcami, matkami, mężami, żonami i nie jest nam obca obawa o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich.Starosta Marek Czerwiński
W celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 zaleca się, aby w miarę możliwości pozostać przez najbliższe dni w domach. Jest to niezwykle ważne i często powtarzane zarówno przez rządzących, jak i media. Strzelińscy samorządowcy również kierują prośbę do mieszkańców naszego powiatu, aby – jeśli mogą – pozostali w swoich domach. - Apeluję do wszystkich mieszkańców powiatu strzelińskiego i osób czytających tę gazetę: zostańcie w domu. W chwili obecnej najważniejsze jest zdrowie nasze, naszych dzieci, rodziców i znajomych. Nie lekceważmy tej sytuacji, która jest bardzo trudna. Pozostanie w domu to  jedyna możliwość zminimalizowania epidemii. Nie ulegajmy panice, ale bądźmy odpowiedzialni. Wierzę, że Pan Bóg ma nas wszystkich w swej opiece – powiedział starosta Marek Czerwiński, który zaznaczył, że wraz z rodziną stosuje się do nowych zasad. - W moim domu także wszyscy podporządkowali się zaleceniom. Nie ukrywam, że dzięki temu mamy więcej czasu dla siebie: na gry, zabawy czy też spacery – dodał. Czas spędzony w domu można wykorzystać bardzo produktywnie, co podkreśla burmistrz Dorota Pawnuk. - Początkowo, chyba jak każda gospodyni, więcej czasu spędzałam w kuchni, piekąc i gotując; zajmowałam się sprawami, na które nigdy nie było czasu; zrobiłam porządki w szafach; obejrzałam zaległe seriale; czytam książki. Jest teraz dobra okazja do nadrobienia zaległości w pisaniu doktoratu.  Burmistrz Pawnuk także apeluje o cierpliwość i pozostanie w domach. - Wiem, że osobom mieszkającym w małych mieszkaniach jest bardzo ciężko. Że nasze dzieci zamknięte w czterech ścianach robią się nieznośne. Nie każdy ma ogród i podwórko. Ale naprawdę musimy to przetrwać, musimy to przetrzymać i stosować się do zaleceń, wierząc, że ten koszmar kiedyś minie.

Komentarze   

Alakal Permalink4 +2 Alakal
[censored] PiS
Ludzie jaka pandemia oni chcą was mieć w garści ,zaraz pewnie przymusowe szczepienia z microchipami pawnukowa zażądzi ojjjjjjjj CIEMNY LUDZIE OTWURZCIE OCZY
2020-07-16 11:37 Cytować Zgłoś administratorowi
ERROR Permalink3 +3 ERROR
RE: Samorządowcy walczą z koronawirusem
Cytuję Jola:
B.ciekawy artylul. Ale Pan Marek Czewinski raz jeszcze winien sobie zrobic zdjecie. Najlepiej u innego fotografa. Z calym szacunkiem ale na tym wyglada jak w wykazie poszukiwanych listem gonczym.

Naprawdę takie problemy maja teraz ludzie?
2020-04-08 12:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Duża Renata Permalink2 -3 Duża Renata
RE: Samorządowcy walczą z koronawirusem
Sytuacja jest niekorzystna, a co będzie jak wirus wróci na jesień? Znowu będą takie restrykcje jak dziś?
2020-04-07 21:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Jola Permalink1 -5 Jola
RE: Samorządowcy walczą z koronawirusem
B.ciekawy artylul. Ale Pan Marek Czewinski raz jeszcze winien sobie zrobic zdjecie. Najlepiej u innego fotografa. Z calym szacunkiem ale na tym wyglada jak w wykazie poszukiwanych listem gonczym.
2020-04-07 21:07 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.