Materace piankowe są lekkie, wygodne i elastyczne. Ich konstrukcja zapewnia doskonałe dopasowanie do ciała. Czy jest to rozwiązanie idealne?

Materace piankowe – wady i zalety. Czy warto kupić taki materac?
Jeśli chodzi o wybór materaca piankowego, należy pamiętać, że zazwyczaj okres gwarancji jest krótszy niż w przypadku innych typów materacy. Wynika to z jego konstrukcji – pianki są elastyczne, podatne na odkształcenia i mniej trwałe. Współcześni producenci jednak radzą sobie z tym doskonale, a ich rozwiązania są bardzo ciekawe.
Materace piankowe mogą kojarzyć się wielu osobom z tanimi rozwiązaniami. Taki obraz to jednak domena ubiegłych lat, na przykład czasów PRL-u, gdzie konkurencja w praktyce nie funkcjonowała. Dziś trafiają do nas rozwiązania zaawansowane, opracowywane przez naukowców. Nowe technologie pomagają w utrzymaniu parametrów materaca przez lata. Wybór materaca piankowego to postawienie na produkt niezwykle wygodny i praktyczny. Nie musimy się więc o to martwić. W trakcie wybierania konkretnego modelu musimy jednak zastanowić się nad wieloma innymi kwestiami.

Wybór materaca to trudne zadanie
Jeśli już wybraliśmy typ materaca, w który chcemy zainwestować, musimy jeszcze dopilnować kilku innych kwestii. Najważniejszą cechą materaca jest twardość. Na szczęście istnieje szeroko stosowana skala, która pozwala dopasować ten parametr do naszego ciała. Osoby cięższe potrzebują twardszego materaca. Najpopularniejsze są modele z kategorii H2 i H3, przeznaczone dla osób o wadze od 60 do 100 kilogramów. Dla osób lżejszych, np. dzieci, odpowiednia będzie twardość H1, natomiast do użytkowników o większej masie ciała skierowane są materace H4.
Materace mogą być dwustronne. Oznacza to obecność jednego standardu twardości „na górze” i innego „na dole”. To bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie jeśli nasza waga się zmienia. Dzięki temu możemy też lepiej dopasować do swoich potrzeb materac kupiony przez internet, którego nie mieliśmy okazji sprawdzić w sklepie meblowym.
Co więcej, nowoczesne materace mają po kilka stref twardości. Zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Przeważnie mowa tu o 7 strefach, chociaż zdarzają się modele z aż dziewięcioma obszarami twardości. Ich układ dopasowany jest do budowy ciała, żeby odpowiednio wspierać każdą jego część.
W wyborze materaca istotne mogą być też właściwości medyczne, które są określane przez konkretne certyfikaty. Liczy się oczywiście także okres gwarancji – obejmuje ona zazwyczaj czas, w którym materac będzie działać bez odkształceń i utraty swoich właściwości. Z tą wiedzą na pewno będziemy w stanie wybrać dobry produkt. Przyjrzyjmy się, jak wygląda to w praktyce.

Materace piankowe renomowanych producentów – porównanie

Weźmiemy pod uwagę trzy materace piankowe. Wybrane propozycje różnią się między sobą parametrami oraz ceną.
Na sam początek materac Hilding Select Top. Charakteryzuje się on doskonałymi parametrami pod kątem higieny – pokrowiec Tencel jest wykonany z naturalnych materiałów odpornych na wilgoć i roztocza. Jest to materac o twardości H1, który można prać w temperaturze 60 stopni. Dysponuje bardzo trwałą pianką FlexiFoam. Warto zwrócić uwagę na bardzo niską cenę, która wynosi mniej niż 500 złotych. Ogromną zaletą jest także długi okres gwarancji – aż 15 lat.
Kolejna propozycja to materac Sembella Opti Bio. Kosztuje on dużo więcej – 800 złotych. Jest to materac o średniej twardości, odwracalny, dysponuje wygodnym uchwytem i 7 strefami twardości. Sembella Opti Bio jest także materacem antyalergicznym. Długość okresu gwarancyjnego wynosi 5 lat.
Ostatnią propozycją jest materac Materasso Oxygen Motion. Jest on dosyć drogi – koszt zakupu to aż 1500 złotych. Okres gwarancji wynosi 10 lat. Jest to materac o twardości H2. Wykorzystuje piankę Lavender, która charakteryzuje się ogromną trwałością i elastycznością. Materac odznacza się wysoką elastycznością. Pokrowiec można prać w temperaturze 40 stopni.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.