Grupa 143 polskich strażaków, która w sobotę, 7 sierpnia, wyruszyła 46 pojazdami z Wrocławia do Grecji, przystąpiła do wykonywania swoich zadań. Dowódca grupy bryg. Michał Langner poinformował, że jeszcze 10 sierpnia polscy strażacy przystąpili do przeprowadzenia rozpoznania.
Po wyruszeniu z Wrocławia dwa moduły dojechały do Grecji późnym wieczorem w poniedziałek, 9 sierpnia. Noc strażacy spędzili w dawnej bazie wojskowej w miejscowości Seres. Tam też odbyło się tankowanie samochodów i po posiłku ruszyli w dalszą drogę, w kierunku portu Glifie. Stamtąd cała kolumna promami dostała się do północno - wschodniej wyspy Eubea. Dowódca polskich strażaków nie ukrywa, że sytuacja jest bardzo trudna. Od niemal dwóch tygodni greccy strażacy zmagają się tam z potężnymi pożarami.Strzelińscy strażacy już w poniedziałek, 9 sierpnia, pojawili się w Grecji. Od lewej: Rafał Babiak, Dawid Olejnik i Grzegorz Deperas
Na miejscu znalazł się m.in. wóz strażacki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie. Obecnie w działaniach biorą udział mł. asp. Dawid Olejnik, ogn. Rafał Babiak i st. ogn. Grzegorz Deperas.
- Informacja o wyjeździe strażaków z naszego zastępu wpłynęła w nocy z piątku na sobotę, a w sobotę o 9.00 rano strażacy wyjechali do punktu koncentracji do Wrocławia, w pełni przygotowani pod kątem logistycznym. Cała trójka pojechała do działań dobrowolnie. Pokonali ponad 2 300 kilometrów w jedną stronę, wozem strażackim z naszej jednostki - informuje zastępca komendanta KP PSP w Strzelinie st. kpt. Jarosław Łuczak.Akcje gaśnicze wymagają dużego zaangażowania
W Grecji ogień zniszczył już 56 tys. ha terenu. Ewakuowano tysiące ludzi. Dwie osoby zginęły. Ustabilizowała się sytuacja na Peloponezie, ale w dalszym ciągu przebywa tam kilkuset strażaków. Także na Krecie zmalało pożarowe zagrożenie. Natomiast gwałtowne pożary trawią głównie wyspę Eubea, której dawna nazwa brzmi Evia. Premier Grecji Micotakis powiedział, że „Grecja stoi w obliczu klęski żywiołowej na niespotykaną skalę.” Zapowiedział jednak, że lasy zniszczone przez pożary zostaną odtworzone.
Tekst kazał się w nr 31 (1070) "Słowa Regionu".Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.