Pomysłodawczyni pleneru, obok Małgorzata Wołczyk, The Mystery Barbers, a z aparatem w reku syn pani Moniki. Foto: z pleneru
Nawet za ocean trafiły zdjęcia, które powstały w czasie pleneru. Efektem współpracy kilkudziesięciu osób było kilkaset fotogramów, wystawa poplenerowa i publikacje w specjalistycznych periodykach fotograficznych.
Zwykły telefon komórkowy daje nam teraz możliwość zrobienia zdjęcia w jakości niedostępnej większości fotografów sprzed kilkudziesięciu lat. Jest jednak rodzaj fotografii, która wtedy i teraz wymaga od autora talentu, doświadczenia i kreatywnego patrzenia na świat. Mamy na myśli fotografię artystyczną, czyli dzieła sztuki powstające na tradycyjnej kliszy lub matrycy cyfrowej.
- Fotografią interesuję się od dawna – powiedziała Monika Bojsan. - To trochę rodzinna tradycja, bo już mój dziadek był fotografem. Zanim zdecydowałam się organizować plenery dla fotografów, sama byłam uczestniczką podobnych spotkań. Nie ze wszystkich byłam zadowolona i w końcu zaczęłam się zastanawiać, czy sama zrobiłabym to lepiej. Odważyłam się i od kilku lat organizuję plenery dla fotografów, ten ziębicki był już trzynasty – dodała nasza rozmówczyni.Monika Bojsan, a obok jedna z jej plenerowych prac
Powiedzmy tytułem wyjaśnienia, że plenery sprawdzają się nie tylko wśród fotografów. Mają swoje plenery również malarze, rzeźbiarze, filmowcy i wszyscy inni tworzący sztukę. Formuła pleneru polega na tym, że w jednym miejscu i czasie spotykają się np. fotograficy i tworzą prace tematycznie związane z konkretnym miejscem. - Organizując plenery współpracuję z czołówka polskich fryzjerów, wizażystów i zapraszam do współpracy modelki i modeli. Znajduję miejsce, które swoim charakterem może zainspirować, wesprzeć ekspresję fotografów. Będąc tak przygotowana, zapraszam fotografów. Tym razem wybrałam dwa bardzo różne miejsca w Ziębicach. Oba na swój sposób opuszczone, ale nie zapomniane. Pierwszym były zabudowania nieistniejącej już od wielu lat cukrowni, a drugie, to synagoga. O ile dostęp do zabudowań postindiustrialnych jest w gestii ich obecnych właścicieli, czyli RPPHU „Ziębice”, to stara synagoga jest mieniem żydowskim. Budowla nie pełni już swojej funkcji ale kiedyś pełniła, co w judaizmie jest bardzo ważne. Nie od razu otrzymała zgodę i nie bezwarunkowo. Argumentem, który przeważył było odwołanie się przeze mnie do moich żydowskich przodków. Do synagogi mogli wejść twórcy i modele, ale na fotografiach nie mogło być widać odkrytych rąk i stóp. I tak powstało kilkadziesiąt fotografii, które publikowane były w magazynach europejskich, w Paryżu, Londynie, Warszawie, i za oceanem w Nowym Jorku. O to tak naprawdę chodzi w moich plenerach. Fotografie trafiają do portfolio fotografów i renomowanych branżowych wydawnictw – wyjaśniła pani Monika. Takim sposobem o Ziębicach usłyszeli czytelnicy i twórcy zajmujący się fotografią artystyczną w Europie i USA.
Na ten temat pisaliśmy w 45 (1133) wydaniu papierowym Słowa Regionu.  Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Cześ
RE: Wyjątkowe kreacje fotograficzne wymagają nietuzinkowych twórców i miejsc
spajker. powiedziała :
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
sztuka fotografowania jest w zaniku. ludzie nie odróżniają dobrego zdjęcia, dobrze kadrowanego od zdjęć telefonicznych . ludzie pstrykają masowo zdjęcia telefonem a na zdjęciu ma być widać uśmiech , biegun północny, biegun południowy glebę i chmury. najlepsze jest to że żydzi nie wpuścili fotografa do synagogi no ale jak społeczeństwo powie dobra wyremontujemy tą synagogę na koszt państwa - aaaa to dobrze . wstęp do synagogi dostanie nawet zapijaczony kryminalista. ziębice czyli ruiny dawnego miasta nadają się już tylko do fotografi postindustrialnej. strzelin nadaje sie na plan zdjęciowy do filmu o bornem sulimowie.
A ty oczywiście znasz się na wszystkim cymbałku?
znam się i na fotografowaniu i na żydach. na czesiech też sie znam. jestem psychologiem klinicznym.
Ty jesteś zerem!!!! Śmieć ma większą wartość od ciebie!
no tak. któż może wiedieć to lepiej aniżeli zbieracz śmieci.
Ciebie bym nie podniósł nawet jakbyś miał w kieszeni tysiąc dolarów USA!!! Baranie!

0
Gravatar
spajker.
RE: Wyjątkowe kreacje fotograficzne wymagają nietuzinkowych twórców i miejsc
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
sztuka fotografowania jest w zaniku. ludzie nie odróżniają dobrego zdjęcia, dobrze kadrowanego od zdjęć telefonicznych . ludzie pstrykają masowo zdjęcia telefonem a na zdjęciu ma być widać uśmiech , biegun północny, biegun południowy glebę i chmury. najlepsze jest to że żydzi nie wpuścili fotografa do synagogi no ale jak społeczeństwo powie dobra wyremontujemy tą synagogę na koszt państwa - aaaa to dobrze . wstęp do synagogi dostanie nawet zapijaczony kryminalista. ziębice czyli ruiny dawnego miasta nadają się już tylko do fotografi postindustrialnej. strzelin nadaje sie na plan zdjęciowy do filmu o bornem sulimowie.
A ty oczywiście znasz się na wszystkim cymbałku?
znam się i na fotografowaniu i na żydach. na czesiech też sie znam. jestem psychologiem klinicznym.
Ty jesteś zerem!!!! Śmieć ma większą wartość od ciebie!
no tak. któż może wiedieć to lepiej aniżeli zbieracz śmieci.

0
Gravatar
Cześ
RE: Wyjątkowe kreacje fotograficzne wymagają nietuzinkowych twórców i miejsc
spajker. powiedziała :
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
sztuka fotografowania jest w zaniku. ludzie nie odróżniają dobrego zdjęcia, dobrze kadrowanego od zdjęć telefonicznych . ludzie pstrykają masowo zdjęcia telefonem a na zdjęciu ma być widać uśmiech , biegun północny, biegun południowy glebę i chmury. najlepsze jest to że żydzi nie wpuścili fotografa do synagogi no ale jak społeczeństwo powie dobra wyremontujemy tą synagogę na koszt państwa - aaaa to dobrze . wstęp do synagogi dostanie nawet zapijaczony kryminalista. ziębice czyli ruiny dawnego miasta nadają się już tylko do fotografi postindustrialnej. strzelin nadaje sie na plan zdjęciowy do filmu o bornem sulimowie.
A ty oczywiście znasz się na wszystkim cymbałku?
znam się i na fotografowaniu i na żydach. na czesiech też sie znam. jestem psychologiem klinicznym.
Ty jesteś zerem!!!! Śmieć ma większą wartość od ciebie!

0
Gravatar
spajker.
RE: Wyjątkowe kreacje fotograficzne wymagają nietuzinkowych twórców i miejsc
Cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
sztuka fotografowania jest w zaniku. ludzie nie odróżniają dobrego zdjęcia, dobrze kadrowanego od zdjęć telefonicznych . ludzie pstrykają masowo zdjęcia telefonem a na zdjęciu ma być widać uśmiech , biegun północny, biegun południowy glebę i chmury. najlepsze jest to że żydzi nie wpuścili fotografa do synagogi no ale jak społeczeństwo powie dobra wyremontujemy tą synagogę na koszt państwa - aaaa to dobrze . wstęp do synagogi dostanie nawet zapijaczony kryminalista. ziębice czyli ruiny dawnego miasta nadają się już tylko do fotografi postindustrialnej. strzelin nadaje sie na plan zdjęciowy do filmu o bornem sulimowie.
A ty oczywiście znasz się na wszystkim cymbałku?
znam się i na fotografowaniu i na żydach. na czesiech też sie znam. jestem psychologiem klinicznym.

0
Gravatar
Cześ
RE: Wyjątkowe kreacje fotograficzne wymagają nietuzinkowych twórców i miejsc
spajker. powiedziała :
sztuka fotografowania jest w zaniku. ludzie nie odróżniają dobrego zdjęcia, dobrze kadrowanego od zdjęć telefonicznych . ludzie pstrykają masowo zdjęcia telefonem a na zdjęciu ma być widać uśmiech , biegun północny, biegun południowy glebę i chmury. najlepsze jest to że żydzi nie wpuścili fotografa do synagogi no ale jak społeczeństwo powie dobra wyremontujemy tą synagogę na koszt państwa - aaaa to dobrze . wstęp do synagogi dostanie nawet zapijaczony kryminalista. ziębice czyli ruiny dawnego miasta nadają się już tylko do fotografi postindustrialnej. strzelin nadaje sie na plan zdjęciowy do filmu o bornem sulimowie.
A ty oczywiście znasz się na wszystkim cymbałku?

0
Gravatar
.
RE: Wyjątkowe kreacje fotograficzne wymagają nietuzinkowych twórców i miejsc
Podsumowując, nie ważny jest talent, czy umiejętności, ważne są pochodzenie i koneksje.
0
Gravatar
spajker.
RE: Wyjątkowe kreacje fotograficzne wymagają nietuzinkowych twórców i miejsc
sztuka fotografowania jest w zaniku. ludzie nie odróżniają dobrego zdjęcia, dobrze kadrowanego od zdjęć telefonicznych . ludzie pstrykają masowo zdjęcia telefonem a na zdjęciu ma być widać uśmiech , biegun północny, biegun południowy glebę i chmury. najlepsze jest to że żydzi nie wpuścili fotografa do synagogi no ale jak społeczeństwo powie dobra wyremontujemy tą synagogę na koszt państwa - aaaa to dobrze . wstęp do synagogi dostanie nawet zapijaczony kryminalista. ziębice czyli ruiny dawnego miasta nadają się już tylko do fotografi postindustrialn ej. strzelin nadaje sie na plan zdjęciowy do filmu o bornem sulimowie.
0

Przeczytaj także