Podsumowują ubiegły rok samorządowcy, sami też próbujemy ocenić, jak minął nam rok. Swoją pracę na rzecz mieszkańców powiatu podsumowali strażacy. Już teraz powiemy, że pracy mieli sporo…
Strażacy bez względu na to czy jest to ich profesja, czy „po pracy”, pomagają jako druhowie OSP, niezmiennie od lat cieszą się zaufaniem społecznym. I słusznie. Nie szczędzą przecież czasu, a nawet zdrowia, żeby ugasić pożar, pomóc rannemu w wypadku samochodowym lub wypompować wodę z zalanej piwnicy. Niemal każdy wyjazd strażaków jest potrzebny. Mówimy niemal, bo zdarzają się fałszywe alarmy, głupie i nieodpowiedzialne wybryki, które niepotrzebnie zajmują ich czas.
Żadne statystki nie oddadzą ogromu pracy i zaangażowania strażaków, mimo to przywołamy kilka liczb z rocznego sprawozdania PSP w Strzelinie. Tak, żeby nie zapomnieć jak bardzo są potrzebni.
Niestety, w porównaniu rok do roku strażacy mieli więcej pracy. W 2021 r. wyjeżdżali do 183 pożarów i 501 miejscowych zagrożeń, odnotowali 32 fałszywe alarmy. W ubiegłym roku było to odpowiednio: 362 pożary, 597 miejscowych zagrożeń i 48 fałszywe alarmy.
Wyjaśnijmy, że miejscowym zagrożeniem nie jest pożar. „Jest nim zdarzenie wynikające z rozwoju cywilizacyjnego, działań człowieka lub naturalnych sił przyrody, stwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska” – jak brzmi definicja.
Do akcji gaśniczych lub ratunkowych wyjeżdżają również druhowie z OSP. W naszym powiecie jest 10 takich jednostek. Druhowie z OSP Kuropatnik brali udział w 83 akcjach, OSP Nieszkowice – 18, OSP Nowolesie – 96, OSP Kondratowice – 84, OSP Borek Strzeliński – 58, OSP Zielenice – 50, OSP Przeworno – 107, OSP Jegłowa – 37, OSP Wiązów 167 i OSP Jutrzyna 31.
Jeżeli chodzi o interwencje w poszczególnych gminach naszego powiatu, to najwięcej było w gminie Strzelin, bo 484, Jest to zrozumiałe, ponieważ jest to największa gmina w powiecie. W pozostałych statystyki przedstawiają się następująco: Borów – 115, Kondratowice – 110, Przeworno – 127 i Wiązów – 171.
Na ten temat pisaliśmy w 4 (1142) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.